ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Akne hakkında doğru bilinen yanlışlar

  Toplumda genellikle ‘sivilce’ olarak adlandırılan ve ergenlikle birlikte hayatımıza giren ‘akne’, ciltte en sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Araştırmalar 12-24 yaş aralığında her 100 kişiden 85'inde akne lezyonlarının mevcut olduğunu ve kişilerin yaşam boyunca en az bir kez hafif veya yoğun akne sorunu ile karşılaştığını gösteriyor. Ciltte akne oluştuğunda çoğu zaman ‘Nasıl olsa kendiliğinden geçer’ düşüncesiyle doktora başvurulmaz. Yapılan bir başka önemli hata da, akne hakkında ‘doğru’ sandığımız ‘yanlış’ bilgiler doğrultusunda hareket etmek. Oysa akneler hatalı alışkanlıklarımıza devam ettiğimizde ve tedavisinde geç kaldığımızda ciltte derin izler bırakabildiği gibi, kişinin özgüvenini ve psikolojisini de olumsuz etkiler. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri,  akne hakkında toplumda “doğru” sanılan “yanlış” bilgileri anlattı.

   

   

  Akne her yaşta görülebilir!

   

   

  1. Yanlış: Akne bir ergenlik dönemi sorunudur
  Doğrusu: Akneler en sık ergenlik döneminde ortaya çıksa da, her yaşta görülebilir. Tedaviye dirençliyse, boyun bölgesine doğru iniyorsa, tüylenme, adet periyotlarında düzensizlik ve kilo alma gibi sorunlar varsa, aknenin altında yatan neden hormon bozukluğu olabilir. Dolayısıyla aknelerin geçmesini beklemeyin. Ciltte derin iz oluşumunu önlemek ve altta bir problem bulunmadığından emin olmak için dermatoloji uzmanına başvurun.

   

  2. Yanlış: Makyaj malzemeleri akne yapmaz
  Yağlı ve yoğun kapatıcı özelliği olan makyaj ürünleri gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden cildiniz akneye yatkınsa nemlendirici, fondöten ve güneş koruyucu kremlerinde su bazlı ve non- komedojenik özellikli olanlarını tercih etmeniz gerekir.

   

  3. Yanlış: Cildi kurutan ürünlerle temizlemek sivilceleri de kurutur
  Temizlik ürünlerini cilt tipinize göre seçmelisiniz. Cildiniz kuru ise veya tedavi nedeniyle tahriş olmuşsa, hafif ve yumuşak içerikli temizleyiciler, hatta bebek sabunu kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise jel temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Sabun ve temizleyicilerde TTO (tea tree oil) ve kükürt gibi içeriği olanları tercih etmenizde fayda var.

   

   

  Cildi sık yıkamak akneyi artırır

   

   

  4. Yanlış: Akneli cilt sık sık yıkanmalı
  Öncelikle bilmekte fayda var, kirli cilt sivilceye yol açmaz. Tam aksine cildi sık yıkamak yağ üretiminin daha da artmasına ve aknenin alevlenmesine neden olur. Ayrıca akne varsa cildi ovuşturmak, fırçalamak ve keselemek de önerilmez. Çünkü, tahriş edildiğinde ciltteki enfeksiyon ve enflamasyonda yayılır ve akne daha da kötü bir hale gelir. Ayrıca iyileşmede gecikme ve iz kalma riski de artar. Cildinizi günde 2 kez temizlemeniz yeterlidir.

   

  5. Yanlış: Güneşlenmek akneye iyi gelir
  “Güneşlenmek ve solaryum akneye iyi gelir” düşüncesi de toplumda yaygın olan hatalı inanışlardan. Güneş uygun saatlerde ve sürede akneyi olumlu etkilemekle birlikte, doz ve süre artarsa tam aksi bir etki yaratır ve akne sayısını arttırır. Solaryumda da kontrolsüz ışık olduğu için uygun doz ayarlaması olmaz. Bunun sonucunda ciltte terleme, gözeneklerde tıkanma ve ardından da akne oluşur.

   

  6. Yanlış: Akneleri sıkmak hızla geçmelerini sağlar
  Sanılanın aksine akne lezyonlarını sıkmak ciltteki folikül kanalının bütünlüğünü bozar ve tahrişle birlikte bakterilerin sayısının artmasına yol açar. Cildin bariyer fonksiyonunu bozarak iltihabı daha da arttırır. Ayrıca irritasyon meydana gelir ve bu durum da iz oluşumuna zemin hazırlar. Fakat komedon denilen siyah noktaların steril şartlarda ekstraktör adı verilen aletlerle temizlenmesi veya peeling gibi yöntemlerle uzaklaştırılması tedavide fayda sağlar.

   

   

  Stresten uzak durun

   

   

  7. Yanlış: Akne oluşumunda gıdalar etkili olmaz
  Yapılan çalışmalara göre, besinler akne üzerinde etkili olur. Çikolata, süt ve yağlı besinler, akne oluşumunu tetikler. Bunda, sütte bulunan hormon benzeri bir madde suçlanır. Yine yapılan çalışmalarda akne oluşumunu önlemek için ayrıca glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesi önerilir ve şekerli besinlerden kaçınılması gerekir.

   

  8. Yanlış: Stres akne oluşumunu artırmaz
  Vücutta strese bağlı olarak salınan ve ayrıca stresle düzeyleri değişen bazı hormonlar mevcut. Akneye yatkın kişilerde stres bu hormonlar üzerinden sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek için stresten uzak durmak gerekir.

   

   

  Akne tedavi edilebilir

   

   

  9. Yanlış: Sigara ve alkolün akne üzerinde etkisi yok
  Sigara cildin yapısını ve kan dolaşımı üzerinden beslenmesini bozarak akne oluşumuna katkıda bulunur. Alkol ise şeker içeriğine bağlı olarak glisemik indeksi yüksek olduğu için sivilce oluşumunu tetikler.

   

  10. Yanlış: Aknenin tedavisine gerek yok, zamanla geçer
  Yine toplumdaki yaygın inanışın aksine akne tedavi edilebilen bir hastalık. Üstelik günümüz ilaçlarından gayet iyi sonuçlar alınır. Akne tedavisi nedene yönelik olarak yapılır. Ayrıca aknenin tipi, yerleşim yeri ile süresi, hastanın yaşı ve cinsiyetine uygun olan ilaçlar seçilir. Tedavi etkinliği 6-8 haftada başlar, lezyonlar düzelse de bir süre daha koruyucu tedavi devam etmek gerekir. Erken dönemde tedavi olmak hem ciltte izler ve kalıcı çukurcukların oluşmaması, hem de kişinin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmemesi için son derece önem taşır.

   

  VİDEO: Aknenin iz bırakmaması için dikkat edilmesi gerekenler

   


  Paylaş
Etiketler: akne , akne tedavisi , sivilce
En Çok Görüntülenen Bilgiler