ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Bu 6 alışkanlık dişlerinizi yıpratıyor

  Dişlerimiz, dikkatli kullandığınız ve bakımlarını yaptığınız sürece uzun yıllar asli görevlerini yerlerine getirmeye devam edebilir. Fakat onları birer el aleti gibi kullanıyorsanız, sık sık şeker yiyorsanız, aşırı kahve ve sigara tüketiyorsanız erken yaşlarda dişlerinizden olabilirsiniz.

   

  Üstelik sağlıksız dişler ve dişetleri; başta kalp, böbrek ile mide olmak üzere organları da olumsuz yönde etkiliyor, diyabet ile mide ülseri gibi kronik hastalıkları tetikleyebiliyor. Hamilelerde erken doğum, düşük ve düşük kilolu bebek riskini artırıyor. Dolayısıyla sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak tüm sağlığımızı korumak adına çok önemli. Yarınlarınızı düşünerek diş sağlığınıza gereken önemi vermek ileriki yaşlarda da rahat etmenizi sağlar.

   

  Dişlerimizin hasar görmesine yol açan en önemli etken ise günlük hayatımızda sıkça yaptığımız hatalar. Acıbadem Maslak Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Kübel Özkut dişlerimize zarar veren alışkanlıklarımızı anlattı, önemli önerilerde bulundu.

   

  Dişleriniz el aleti değildir!

  Dişleri alet olarak kullanmak sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklarımızdan. Dişleri paketleri açmak, etiket koparmak ve çeşitli şişelerin açılmasında kullanmak dişlerde travmaya, incelmiş diş kenarlarında kopmalara, varsa protezlerin çıkmasına ve kırılmasına yol açabiliyor.

   

  Stresin dişlerinize zarar vermesine izin vermeyin

  Stresin, diş sağlığı üzerindeki etkisi büyüktür. Dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak genellikle strese bağlı yapılan yaygın bir alışkanlık. Özellikle gece uykuda şiddeti artan diş sıkma ve gıcırdatma dişlerde aşınmalara, dişeti çekilmelerine ve kök-kuron birleşim bölgesinde diş maddesi kaybına sebep oluyor. Bir süre sonra dişlerde oluşan bu ciddi madde kayıpları dişlerde hassasiyete yol açabiliyor ve diş sağlığınıza zarar verebiliyor. Dişlerin sıkılması çene eklemi ve çevre dokularını da olumsuz yönde etkiliyor ve kasların spazmıyla beraber baş boyun bölgesinde ağrılara neden olabiliyor.

   

  Diş sağlığınız için şekerden uzak durun

   

  Aşırı veya sık aralıklarla tüketilen şeker ve fermante olan karbonhidratlar diş sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Şekerin yenmesiyle ağızda oluşan asidik ortam dişlerin yüzeyinde çözülmeye neden olabiliyor. Diş dokusundaki bu yumuşamalar da çürüklere yol açabiliyor. Bu nedenle diş sağılığınız için şekersiz sakızın tercih edilmesi, suni meyve suyu ve konsantre içecekler yerine doğal meyve suyunun tercih edilmesinde fayda var.

   

  Sürekli bir şeyler atıştırmayın

  Sürekli bir şeyler yeme, atıştırma ve asitli içeceklerin gün içinde sık aralıklarla tüketilmesi sonucunda ağız için asidik-bazik denge asidiğe doğru kaydıkça çürük ve dişeti enfeksiyonu oluşabiliyor. Ağızda besin birikiyor, bu da bakteri sayısı arttırıyor ve ağız içini enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Doğal olarak bu durum da diş sağlığınıza zarar veriyor.

   

  Kahve ve sigara erken yaşta diş kaybına neden oluyor

  Aşırı kahve ve sigara tüketimi dişlerin renk değişimine ve sararmasına sebep oluyor. Sigara başta kan dolaşımını bozduğu için dişeti hastalıklarının fark edilmesini önlüyor ve ilerleyen dişeti hastalıkları sonucunda da erken yaşta diş kayıpları oluşabiliyor.

   

  Dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın

  Diş temizliğinin yetersiz sürede yapılması, dişlerin sert fırçalanması ve kullanılan fırça kıllarının sert oluşu, özellikle kök yüzeyindeki sement tabakasının aşınmasına ve dentin tabakasının açılmasıyla beraber ileri derecede hassasiyetlere yol açabiliyor. Dişlerinizi sabah ve akşamları 2 dakika süreyle, orta sertlikte kıllara sahip olan bir fırçayla, oval hareketlerle ve dişetine de masaj yaparak fırçalamaya özen gösterin. Akşamları diş ipiyle ara yüzleri temizlemeyi de alışkanlık haline getirin. Ayrıca yılda 2 kez olacak şekilde rutin muayenenizi de asla ihmal etmeyin.

   

  Video: Yetişkinlerde günlük diş bakımı nasıl yapılmalı?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Diş sağlığı bağışıklık sistemini etkiliyor

  Dişlere zarar veren 7 alışkanlık

  Diş beyazlatma nedir?

  Dişleriniz için 7 kötü besin

  Hamilelik döneminde diş tedavisi nasıl olur?

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler