ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çocuğunuzu okula hazırlamanın 5 pratik adımı

  Her yaz tatilinin sonunda okul dönemi başlarken çocuklar ve ebeveynleri arasında sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunların nedeni ise okul döneminde uygulanan disiplinin yaz tatillerinde askıyla alınması veya hafifletilmesidir. Yaz ayları boyunca tabletlere ayrılan süre arttı, bol bol televizyon izlendi, dışarıda zaman geçirildi ve dolayısıyla çocuklar bu düzene alıştı. Tatilin sona ermesi ise okul düzenine dönmemiz gerektiği anlamına geliyor.

   

  Bu nedenle pek çok anne baba tatil döneminin bitimine doğru çocuklarının okula uyumunu tekrar sağlamanın yollarını arar. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Betül Mazlum, okula uyumu kolaylaştırmanın 5 yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

   

  Keşke kışın zorlukla kurduğumuz düzeni ve alışkanlıkları yazın tekrar yapılandırırken daha dikkatli olabilsek. O zaman yeniden okula hazırlığa geçmek bu kadar zor bir güç mücadelesine dönüşmez. Ama eğitim öncesi son haftada atacağınız bazı adımlarla okul düzenini yeniden kurabilmeniz mümkün.

   


  Mesajlarınız net olsun

  İlk olarak yazın esneyen kuralları tekrar eski haline getirebilmeniz için ilk yapmanız gereken şey ebeveynler olarak ortak tutum sergileyip, çocuğunuza net mesajlar vermeniz. Ebeveynlerin kurallar konusunda çatışmaya düşmemesi veya tutarlı davranması çok önemli.

   

  Uyku saatlerini düzene koyun

  Gece çocuğunuzun yatış saatini erkene çekip, sabah da daha erken kalkacağı şekilde aşamalı bir düzenleme içine girin. Çocuğun gece boyunca yaşına göre yeterli süre uyuması; beyin ve fiziksel gelişimi, dikkat ve öğrenme süreçleri için de kritik önem taşıyor. Aksi taktirde dikkati sürdürmede problemler ve bellek sorunları da kaçınılmaz oluyor.

   

  Televizyon ve tablete ayrılan süreyi azaltın

  Çocuğunuzun televizyon ve tablet başında geçirdiği zamana ne kadar hassasiyet gösterip dikkat etseniz de yaz aylarında bu zaman dilimi ister istemez genişletiliyor. Ancak artık bu süreyi kademeli olarak geri çekme vakti geldi. Bağımlılık yapma potansiyeli olan ve çocukların sosyal, duygusal, bilişsel gelişimlerine olumsuz etkileri olan bu aletler yerine, çocuklarınızı, gelişimlerini destekleyecek ve düzenli yapabilecekleri spor, müzik, resim, satranç ve benzeri başka faaliyetlere yönlendirme konusunda harekete geçmeniz gerekiyor.

   

  Okul alışverişini beraber yapın

  Okul alışverişine birlikte gitmeniz, bazı okul gereçlerinin renk ve model seçimlerinde onların görüşlerini alıp, tercihlerine değer vererek imkanlar ölçüsünde yerine getirmeniz okula uyumlarını sağlamada önemli faktörler. Kitaplarını da çocuğunuzla beraber inceleyerek onların hoşlarına gidecek kaplarla, etiketlerle veya sevdikleri kahramanların resimleriyle birlikte süslemeniz aynı şekilde yeni ders yılına hazırlıkta faydalı olacaktır. Çocuğunuz okula yeni başlayacaksa önceden birlikte okulunu ziyaret etmeniz de okula uyum sürecinde olumlu bir başlangıç olacaktır.

   

  Okuma saatleri düzenleyin

  Okul öncesi bu son günlerde her gün düzenli, belli aralıklarla yaşına uygun kitap okuma saatleri yapmanız, o sırada sizin de kitap okuyarak bu etkinliğe katılmanız, daha sonra okuduğunuz kitaplardan aklınızda kalanlar ve çıkardığınız sonuçlar üzerine çocuklarınızla sohbet etmeniz son derece faydalı olacaktır.

   

  Video: Ders çalışırken çocuğun dikkati dağılıyorsa neler yapılmalı?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Çocuğunuz okulun ilk gününe hazır mı?

  Atlamamanız gereken ergenlik belirtileri

  Çocuklar hangi yaşta ne kadar uyumalı?

  Çocuğunuzun zeka gelişimi için 10 öneri

  Çoucuğunuz okulun iş gününe hazır mı?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler