ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Diyabet gözleri vuruyor

  Her 10 kişiden birinde görülüyor. Gün geçtikçe görülme sıklığı artıyor. Genç yaşa bile görülüyor. Yaygın olan diyabet gözleri de etkiliyor. Öyle ki en az 20 yıldır diyabet hastalığı olanların yüzde 85’inde de diyabetik retinopati mevcut. Diyabetin süresi uzadıkça ve kan şekeri kontrol altına alınmadıkça kalp, damarlar, böbrekler, sinir ve gözleri vuruyor. Diyabetin en çok etkilediği organların başında gözler geliyor. Diyabet görme kaybına bile yol açabiliyor. Diyabeti olanların olmayanlara göre görme kaybı yaşaması ihtimali 25 kat daha fazla. Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altan Göktaş, diyabetin neden olduğu göz hastalıklarını anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

   

   

  Tip 1 ve tip 2 diyabet retinaya zarar veriyor


  Diyabetin mikrovasküler yani küçük kan damarları ile ilgili komplikasyonlarından biri olan retinopati, diyabeti olanlarda en sık rastlanan göz sorunlarının başında yer alıyor. Görme sinirleri ve hücrelerinin yer aldığı retinanın hasar gömesiyle ortaya çıtan retinopati, tip 1 ve tip 2 tüm diyabetlilerde ortaya çıkabiliyor. Diyabetli yaşam süresine bağlı olarak hastalığa yakalanma riski de artıyor. Bu nedenle düzenli kan şekeri kontrolü riski azaltıyor. Başlangıç evresinde kişiye hiçbir şikayet yaratmayan retinopati birçok kişide ileri evrelere kadar aynı şekilde devam ediyor. Bulanık görme ya da ani görme kaybıyla doktora başvuran kişi, retinopati teşhisi alıyor.

   

   

  Diyabet tanısı alır almaz göz muayenesine gidin
  Diyabetik retinopati iki evreden oluşuyor. Birinci evrede, retinada küçük damar genişlemeleri (mikroanevrizma) ve bozulmaları, noktasal ve yüzeyel küçük kanamalar, sıvı birikmesi (ödem) görülüyor. Bu evrede görme hafif ve orta derecede azalıyor. Bu kişiler en az altı ay aralıklarla takip edilerek, gerekli durumlarda lazer veya göz içi ilaç enjeksiyonları uygulanarak tedavi ediliyor. Diyabetik retinopatinin ikinci evresinde, retinada damar büyümeleri ve çekilmeleri, göz içine kanamalar meydana gelir. Bu evrede görme ileri derecede azaldığı ve kişide kısmi körlükler oluştuğu için göz arkası ameliyatı (vitrektomi) yapılması gerekiyor. Son yıllarda diyabetik retinopatinin tedavisinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Erken tanıda ve görüşün hala normal olduğu dönemde tedaviden elde edilen başarı da artıyor. Erken tanının sağlanabilmesi amacıyla diyabet tanısı alan bir kişinin zaman kaybetmeden göz dibi muayenesi yaptırması gerekiyor.

   

  Diyabet katarakt riskini artırıyor
  Göz merceğinin bulanıklaşması ve görme netliğinin azalması olarak tanımlanabilecek katarakt da diyabetin gözde yarattığı sorunlardan biri. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte diyabeti olanlarda katarakt gelişme riski yüzde 60 oranında daha fazla. Bununla birlikte, katarakt çok daha erken yaşlarda ortaya çıkıyor ve çok hızlı ilerliyor. İyi kan şekeri kontrolü hem bu riski azaltıyor, hem de kataraktın ilerlemesini yavaşlatıyor.


   

  Diyabet glokoma davetiye çıkarıyor


  Diyabet varlığının risk oluşturduğu bir diğer önemli göz problemi ise glokom. Göz tansiyonu olarak da bilinen ve göz sinirlerinin farklı nedenlerle hasar görmesi sonucu oluşan glokom, diyabeti olanlarda hem daha sık hem de daha erken yaşta görülüyor. Diyabetli kişilerde glokom gelişme ihtimali, diyabetli olmayanlara göre iki kat daha fazla. Bu nedenle kan şekeri kontrolü ve düzenli göz muayenesi önemli.

   

   

  Gözlük alırken şeker seviyenize dikkat edin
  Kan şekeri düzensiz olan ve yükselme-düşme şeklinde dalgalanma yaşayan diyabetlilerde geçici görme bozuklukları görülebiliyor. Buna bağlı olarak gözlük numaralarında geçici değişiklikler oluşabiliyor. Bu şikayetler kan şekerinin normal seviyelerine geldiğinde düzeliyor. Kan şekeri değişken olan kişiler gözlük alırken kan şekeri seviyelerine dikkat etmeli ve mutlaka bir doktora danışmalı.

   

  Yılda en az bir kez muayene
  Diyabeti olanlarda görme düzeyinde gerileme olmasa bile zaman zaman göz damarlarında kanama ve sızıntılar başlayabiliyor. Bu tür durumlarda diyabet geç teşhis edilirken, tedavi de gecikiyor. Yılda en az bir kez diyabete bağlı göz hastalıkları konusunda uzman bir hekim tarafından göz muayenesinden geçmek, kan şekerini kontrol altında tutmak, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini normalde tutmak, sigara kullanılıyorsa sigaranın bırakılması ve düzenli egzersiz yapılması gibi önlemlerle diyabetin neden olacağı göz hastalıkları önlenebiliyor.


  Video: Diyabetik retinopati nasıl belirti verir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Diyabeti olanlara 7 kritik uyarı

  Diyabetin 7 önemli sinyali

  Glokom riskini artıran 9 neden

  Sağlıklı gözler için 10 öneri

  Yazın gözleri korumanın yolları


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler