ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hangi durumlarda bel fıtığı ameliyatı gerekir

  Genç ya da ileri yaş fark etmiyor. Türkiye’de pek çok kişi aynı nedenle ağrı merkezlerine başvuruyor. Polikliniğe yapılan bu kişilerin şikayeti ise bel ağrısı. Bel ağrısı, Türkiye’de ikinci doktora gitme sebebi. Bunların da yarısını ise bel fıtığı oluşturuyor. "Fıtık", bir organın kendi sınırlarını aşıp, komşu organın alanına doğru yer değiştirmesi olarak tanımlanıyor. Bel fıtığı denilince tek tedavi seçeneğinin cerrahi yöntem olduğuna dair yanlış inanış var. Oysa fıtık tanısı konmuş kişilerin ancak yüzde üç veya dördünde ameliyat gerekiyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, bel fıtığında ameliyat kararı gerektiren 3 nedeni sıraladı.


  Hangi ağrı bel fıtığı?
  Yaygın inanışın aksine her bel ağrısı, bel fıtığından kaynaklanmıyor. Bel ağrılarının yarıdan fazlası kas, bağ veya kemik kökenli basit ya da ciddi birçok hastalık nedeniyle oluşuyor. Bel ağrısına bacak ağrısı eklendiğinde ise bel fıtığı ihtimali artıyor.

   

  Bel fıtığı belirtileri nelerdir?


  Belirtiler, bel fıtığının düzeyine göre değişiyor. Başlangıçta zayıflayıp incelen disk çekirdeğini çevreleyen kasnak, basınca maruz kaldığında içindeki ağrı algılayıcı sinirlerin uyarılmasıyla bel ağrısına yol açıyor. Kasnak ile arkasından geçen sinir arasındaki boşluk dolup, sinir de baskıya uğradığında, bu sinirin görevli olduğu bacağa yayılan şiddetli ağrı oluşuyor. Sinirin baskıya maruz kaldığı süre uzarsa uyuşma ve güç kaybı gelişiyor.

   


  Fazla kilolara dikkat!

  Bel fıtığı en çok kilolu kişilerde ve fizik kurala aykırı olarak omurgaya aşırı yük uygulayanlarda görülüyor. Mesleki nedenlerle omurgaya dikey ve burkulma şeklinde güç uygulayanlarda bel fıtığıyla daha sık karşılaşıyor. Yine mesleklerinde ağır fiziksel güç harcayanlar ve ağırlık kaldırma kurallarını göz ardı edenler de risk grubuna giriyor. Bazı kişilerde ameliyat kaçınılmaz son oluyor. Bel fıtığında ameliyat kararı aldıran 3 neden şöyle sıralanabilir:

   

  1. Sinirde hasar olmayan kişilerde, öncelikle uygulanan en az 15-20 günlük mutlak yatak istirahatinden cevap alınamıyorsa ya da cevap alınmasına rağmen bu sorun sık sık nüksediyorsa, kişinin yaşam kalitesini bozuyor ve kişi bu ağrıdan kurtulmak istiyorsa, ameliyat kararı veriliyor.
  2. Bel fıtığı sinirde hasara yol açmışsa, ameliyatın gecikmeden yapılması gerekiyor. Ameliyatla ağrının ortadan kaldırılmasının yanı sıra sinirdeki hasarın geri gelmesi amaçlanıyor.
  3. Çok daha nadir olan güç kaybının daha geniş alanda olduğu, her iki bacağı da etkilediği durumlarda, olaya idrar ve gaita kontrolsüzlüğü de ekleniyor. Bu kişilerde fıtık olan parça sadece bir siniri tutmuyor, kanaldan geçen bütün sinirleri baskı altına alıyor. Bu hastalarda tek çare acil ameliyat oluyor.

   

  Ameliyattan sonra…
  Bel fıtığı ameliyatıyla ilgili kişileri en çok kaygılandıran konu; felç kalma riski. Sanılanın aksine ameliyat, mikroşirürji eğitimi almış, deneyimli bir beyin cerrahı tarafından yapıldığında felç kalma riski olmuyor. Ameliyat zaten felce engel olmak için yapılıyor. Üstelik günümüzde bel fıtığı ameliyatında oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Öyle ki bel fıtığı ameliyatlarından sonra kişinin bacağındaki ağrının geçme olasılığı yüzde 95’in üzerinde oluyor. Bel ağrısının geçmesi ise hastanın yaşam tarzına ve egzersiz yapıp yapmamasına göre değişiyor.

   

  Bel fıtığı tedavisinde mikrodiskektomi dönemi


  Tek mesafe fıtık ameliyatı 1.5cm’lik bir kesiden yapılabiliyor. Günümüzde artık bel fıtığı ameliyatlarında altın standart olarak kabul edilen mikrodiskektomi tekniğinde omurları birleştiren bağ da korunuyor. Mikroskobun dar alanı aydınlatma ve büyütme avantajı sayesinde sinirin zarar görme riski ortadan kalkıyor. Kişi ameliyattan 3 saat sonra yürüyebiliyor ve her türlü ihtiyacını karşılayabiliyor. 5 saatten itibaren de evine gidebiliyor. 15 günden sonra normal hayatına dönebiliyor. Üstten dikiş atılmadığı için pansuman da olmuyor. Bunların yanı sıra bu teknikle ameliyat olan kişilerde fıtığın tekrar etme riski, sadece yüzde 1.5 gibi oldukça düşük bir oranda oluyor.

   

  Video: Bel fıtığı için nasıl bir fizik tedavi uygulanıyor?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bel fıtığı neden oluşur?

  Bele iyi gelen 10 şey

  Bilgisayar mı kullanıyorsunuz?

  10 adımda bel ve boyun sağlığınızı koruyun!

  Boyun fıtığına neden olan hatalar


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler