ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hastalık hastası değil fibromiyalji hastası olabilirsiniz

  Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? “Ağrılarım hiç geçmiyor, sürekli uzanmak istiyorum” mu diyorsunuz? Başkaları sizin için “Hastalık hastasısın” diyebilir. Aslında sorununuz bir çeşit romatizma hastalığı. ‘Kronik ağrı sendromu’ ya da ‘kronik yorgunluk sendromu’ olarak da bilinen fibromiyalji, çok sayıda belirtisi nedeniyle sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, fibromiyalji hastalığını anlattı.


  Fibromiyalji belirtileri
  Yaygın ama yeterince bilinmeyen hastalık fibromiyalji, daha çok 35-60 yaş arası erişkinlerde görülüyor. Kadınlarda erkeklere göre 7 kat daha fazla görülen fibromiyalji, kronik bir ağrı sendromudur. Bu sağlık sorunundan muzdarip kişilerde yaygın ağrı, yorgunluk, uyku bozukluğu, sabahları yorgun uyanma, hassas bağırsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete (kaygı), huzursuz bacak sendromu, çene eklemi fonksiyon bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu ve hassas mesane sendromu gibi belirtilere de sıklıkla rastlanıyor.

   

  Ağrılar geçti zannetmeyin
  Zaman içerisinde kişilerin yakınmaları azalmış veya geçmiş gibi görünse de, çoğunlukla doğru teşhis konulamadığından rahatsızlık bir süre sonra tekrarlayabiliyor. Fibromiyalji tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Kişilerin uzun süren ağrıları ve diğer yakınmaları nedeniyle çevresi tarafından kimi zaman ‘hastalık hastası’ olarak nitelendiriliyor.

   

  Fibromiyalji neden olur?
  Nedeni henüz tam olarak bilinmeyen fibromiyalji, 10 yıl öncesine kadar yüzde 80-90 oranında kadınlarda görülüyordu. Ancak son yıllarda erkeklerde görülme oranı da arttı. Rahatsızlığa, stres altında ve masabaşı çalışanlarda, mükemmeliyetçi karaktere sahip olan ve çevresinin kendisinden çok şey beklediği mutsuz kişilerde daha sık rastlanıyor.

   

  Fibromiyalji noktalarına dikkat!
  Çoğunlukla genel fiziki muayenede kişiler normal ve sağlıklı görünseler de kasların ayrıntılı muayenesi ile belli noktalarda bu hastalık için ‘tipik hassas noktalar’ bulunuyor. Bir kişiye fibromiyalji tanısı koymak için yaklaşık 3 ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekiyor. Vücudun 18 hassas noktasının en az 11’inde (ense, baş-boyun geçiş noktası, omuz başları, dirseğin dış yüzeyi, dizler, vs.) ağrı hassasiyeti tespit edilmesi gerekiyor. Kişinin şikayetlerinin yanı sıra yapılacak tetkikler de tanı koymada yardımcı oluyor. Komplike bir rahatsızlık olduğu için fibromiyaljinin tedavisinde gerekli durumlarda diğer branşlardan da destek alınarak tedavinin multidisipliner şekilde sürdürülmesi gerekiyor.

   

  Fibromiyalji tedavisi kişiye özeldir
  Fibromiyalji tedavisinde kişi ile doktor işbirliği önemli bir yer tutuyor. Tedavi şeklinin kişiye özel düzenlenmesi gerekiyor. Doktor tarafından belirlenen ilaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile egzersiz programları tedavinin temelini oluşturuyor.

   

  Video: Fibromiyaljide bu belirtilere dikkat!

   

   

  İlginizi çekebilir

  Kimler fibromiyalji için risk grubundadır?

  Çeşitlerine göre baş ağrısı!

  Boyun ağrılarını önlemenin 5 yolu!

  Ofiste bel ağrılarını nasıl önlersiniz?

  Ağrılara davetiye çıkarmayın!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler