ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hepatit'ten korunma yolları

  Tüm dünyada yaklaşık 400 milyon Hepatit B, 170 milyon da Hepatit C virüsü taşıyan hasta bulunuyor. Milyonlarca kişi de kronik hepatiti olduğunun farkında bile olmadan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Birçok virüse bağlı olarak karaciğer enflamasyonu ile seyreden Hepatit'in 7 türü bulunuyor.

   

  Hepatit'e neden olan virüsler; Hepatit A, B, C, D, E, F ve G virüsü olarak sıralanırken, ülkemizde en sık Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C virüsü görülür. Ateş, kusma ve iştahsızlıktan idrar renginde koyulaşma, sarılık, dışkı renginde açılma ve üst karın ağrısına dek birçok belirti Hepatit hastalığına işaret eder.

   

   

  Hepatit nasıl bulaşır?


  Hepatit A virüsü ülkemizde genellikle okul çağı çocuklarında sık görülür. Tuvalet hijyeni kötü olan kişilerin ellerini yıkamaması ve sonrasında yiyecek-içeceklere dokunması sonucu kişiden kişiye bulaşabilir. Bu nedenle, kişisel hijyenin ve sağlık koşullarının yetersiz ve kötü olduğu toplu yaşanan yerlerde kolayca yayılır. Hepatit A virüsü özellikle yazın artış gösterir. Besinler ve su yoluyla bulaştığı için, kanalizasyon sistemlerinin yeterince düzenli olması ve su temininin uygun şekilde yapılması büyük önem taşır. Mikrop bulaşmış su, pişmemiş yiyecekler veya piştikten sonra ellenen yiyeceklere çok dikkat edilmeli. Çiğ ya da az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinin tüketimi de Hepatit A virüsü geçişinde önemli bir etken. Çiğ süt, iyice yıkanmadan sıkılan portakal suyu gibi içecekler ile pasta, çilek, hamburger, krema, spagetti ve salata gibi yiyeceklerle de geçer. Havuz gibi havuz kullanıcıların dışkısının bulaşabileceği sularda yüzmek de tehlikelidir. Kirli havuzlarda yüzmeye bağlı A, E ve F hepatit artar. Hepatit A çok kolay bulaşan bir virüstür. Hastalığın belirtileri 2 ile 6 hafta arasında ortaya çıkar. Her yıl 1.5 milyon kişi Hepatit A'ya yakalanır, nadir de olsa hastalık ağır (Fulminan Hepatit) seyredebilir. Hepatit A kendiliğinden iyileşen ve kronikleşmeyen bir virüs hastalığıdır.

   

   

   

  Dövme yaptırırken dikkat!


  Hepatit B ile Hepatit C hastalığı ise kan ve kan ürünleri aktarımının yanı sıra enjeksiyon (uyuşturucu kullananlarda) ile bulaşır. Diğer geçiş yollarından en önemlisi de cinsel temas ve dövmedir. Alkol ve uyuşturucu kullananlarda Hepatit B daha ağır seyreder ve bu hastalarda tedaviye yanıt daha az alınır. Akut B Hepatit sonrası kronik karaciğer hastalığı gelişenlerin yüzde 20’ye yakınında karaciğer sirozu görülürken, siroz olanların yüzde 20’sinde beş yıl içerisinde ağır karaciğer yetmezliği gelişebilir. Hepatit C hastalarının çoğu, hastalıklarının farkında olmaz. Çünkü Hepatit C, en hafif karaciğer iltihabından karaciğer fibrozu ve sirozuna kadar değişken kliniğe sahip olan bir hastalıktır.

   

   

   

  En etkili korunma yolu aşı


  Hastalığın bulaşması konusunda bilinçlenme ve tedbir alma son derece önem taşır. Hepatit’ten korunmanın en etkili yollarının başında Hepatit A ve Hepatit B aşısı gelir. Hepatit C’ye karşı ise henüz aşı yok. Hepatit B ve Hepatit C antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir ancak hastaların da tedavide ısrarlı olmaları gerekir. Ailesinde hepatit hastası olanlar; okul, kreş, kışla, yurt, huzurevi gibi kalabalık yerlerde bulunanlar, berberler, manikür-pedikür yapanlar da risk grubunda olduğundan dikkatli olmaları büyük önem taşır. Traş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kan yoluyla geçebilecek hastalıklara zemin hazırlayan eşyaların kişiye özel olması ve başkalarıyla paylaşılmaması, kuaförlerde bu tip malzemelerin iyice temizlendikten sonra kullanılması, cinsel ilişkiyle bulaşmadan korunmada ise güvenilir yöntem olan prezervatif kullanılması gerekir.

   

  İlginizi çekebilir:

  Hepatit B'den koruyan 8 öneri
  Hepatit C taşıyıcıları nelere dikkat etmeli?
  Aşı için en ideal dönem bebeklik
   

  VİDEO: Hepatit B organ bağışına engel mi?

   

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler