ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İş stresiyle baş etmenin yolları

  Kişi üzerinde baskı oluşturan her türlü fiziksel ve psikolojik faktör strestir. Bu faktörler; ısı, ışık ve hava değişimi ya da iklimsel değişimler olabileceği gibi evlenme, boşanma, iflas etme ya da daha küçük çaplı stresörler olabilir. İşyerinde stres yaratan nedenler ise farklılıklar gösterir.

   

  İşyerinde stres nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

   

  • Uzun çalışma saatleri
  • Vardiyalı çalışma
  • Çalışma mekanının ergonomik olmaması
  • İşyerindeki ısı ve ışık düzeninin uygun olmaması
  • Çalışanlar arasındaki iletişim sorunları
  • Çalışma ortamında destek ve dayanışma ortamının bulunmaması
  • Yoğun rekabet ortamı
  • Rol ve sorumlulukların belirgin olmaması
  • İş tatmininin düşük olması

   

   

  Stres doğal bir reaksiyondur

   

  Stres tepkisi çok doğal bir korku reaksiyonudur. Bizler bu sayede binlerce yıldır dünya üzerinde yaşamımızı sürdürürüz. İnsanoğlu dinozorların ve canavarların elinden stres reaksiyonu sayesinde kurtulabildi. Bugün ise artık canavarlar yerine modern canavarlar ile savaş halindeyiz; enflasyon canavarı ve trafik canavarı benzetmeleri buna iyi birer örnektir. Bu anlamda bizim için gerekli olmasına karşın stres artışında insanlar tükenmeye ve farklı belirtiler göstermeye başlar. Belirtiler farklı biçimlerde görülebilir.

   

  • Fiziksel belirtiler: Gerginlik, bedensel yakınmalar, gerilim türü baş ağrıları, yoğun kalp çarpıntıları fiziksel belirtilerin bazılarıdır.
  • Psikolojik belirtiler: Çatışmacı tutumlar, tahammülün azalması ve toleransın düşmesi, uyku ve iştah bozukluklarıdır.

   

   

  Stres kiloyu, kilo stresi artırır

   

  Özellikle iştah değişimleri stresle yakın ilişki içindedir. Birçok kişi farkında olmadan strese bağlı iştah değişiklikleri nedeniyle kilo alır. Ve alınan kilolar stresi daha da artırır.

   

  Stres olmazsa olmaz

   

  Stres insanlar için iş yapmada gerekli bir etkendir. Uygun miktarda stres, insanların hedef oluşturmalarında, belirledikleri hedefler doğrultusunda yönlenmede etkili olur. Stres düzeyinin düşük olması çalışanların harekete geçmesini engeller. Bu nedenle stresin hiç olmaması beklenmemeli.

   

  İş stresini azaltmak için gerek işyerinde gerek özel hayatta neler yapılmalıdır?

   

  Gününüzü planlayın

  Planlı olmak bizi iki şeyden korur; birincisi yapacağımız işleri kafamızda toparlayarak bizi önemli ölçüde rahatlatır, ikincisi ise yapılacak işlerden arda kalan zamanlarda bizim daha rahat dinlenmemize yardımcı olur. Ayrıca çalışma ve dinlenme zamanlarını bize hatırlatması yönünden de faydalı. Plansızlığın karşıtı, acelecilik, işlerin yetişmemesi durumunu da beraberinde getirir. Özellikle zaman baskısının daha çok hissedildiği bankacılık ve medya çalışanları için planlama hayati önem taşır. Planlama bizi belirsizlikten koruyarak amaçlarımızı gerçekleştirmemize yardımcı olur.

   

  Fazla sorumluluk almayın

  Çok fazla sorumluluk taşımak, stresi arttıran nedenlerin başında gelir. Diğer bir neden kendine güven duygusu. Kendine güveni olması kişinin stresle daha kolay baş etmesine katkı sağlar. Yapılacak işlerin çokluğu, dinlenecek zamanın olmaması da stresi artırır.

   

  Gevşemeyi unutmayın

  Uzun süre strese maruz kalan kişinin bedeni gergin hale gelir. Yani vücut ve beyin sürekli alarm durumunda olur. Bu durumda bedende bazı sorunlar, kas ve eklem ağrıları baş göstermeye başlar. Stres reaksiyonunda artan adrenalini azaltmak için, vücudu gevşetme egzersizleri faydalı. Gevşeme halinde vücut daha az enerji harcar ve dinlenme pozisyonuna gelir. Bu amaçla gevşeme egzersizlerinin fobilerin tedavisinde (özellikle uçuş fobisinin), sınav kaygısı ve stres yönetimi konularında kullanılır. Stresten kaçmak mümkün değil. Stres modern çağın bir gerçeği, kaçmak yerine çözüm yolları aramak faydalı.

   

  Sağlıklı iletişim kurma yollarını öğrenin

  Sağlıklı iletişim kurma ve destek alabilmek stresle mücadelede işimizi kolaylaştırır. Sağlıklı bir aile yaşamı, iyi bir evlilik ilişkisi kişinin hayatını rahatlatır. Türkiye’de bu konuda kadınların erkeklere oranla daha başarılı oldukları görülür. Kadınlar daha korumacı yetiştirildikleri için strese daha dayanıksız görülürken; sorunlarını çevreleri ile daha kolay paylaşır olmaları önemli avantajlar sağlar.

   

  Hobiler edinin

  Hobilerin amacı kişiyi iş dışında bir oyun dünyasında rahatlatmak. Hobiler kişiyi rahatlatır. Hatta bazıları hobilerini iş haline bile dönüştürebilir. Hobi edinmekteki amaç yapılan işten keyif almak. Bu nedenle hobiyi mücadele haline getirmemek gerekir. Öyle ki bazı kişiler hobilerinde bile bir yarış haline girer, diğer kişiler ile sürekli rekabet eder, sonucunda da bir türlü gevşeyemez. Bazı babaların çocuklarıyla oyun oynarken bile hep kazanmaya çalıştıklarını görürüz.

   

  Video: Stres insan psikolojisini nasıl etkiler?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Stres kalbi nasıl etkiler?

  Stres sedef hastalığına neden olabilir!

  Stres romatizmayı tetikliyor!

  Stresi hafifletmek için...

  Bu besinler stresle savaşıyor!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler