ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kadınların kabusu idrar kaçırma

  Kadınlarda sık görülen idrar kaçırma sorunu çoğu zaman ihmal edilen bir sorun. Doktora başvurmamanın yaygın nedeni ise utanma duygusu. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu sorunla ilgili bilinmesi gerekenleri Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Osman Temizkan anlattı…

   

  Menopoz sonrası dönemde kişilerin yüzde 50’si idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Ülkemizde sosyokültürel olarak ‘utanılan’ hastalıklar grubunda yer alan idrar kaçırma, bazen cerrahi tedaviye hatta ilaca bile gerek kalmadan, basit egzersizlerle de kolayca tedavi edilebilecek bir sorun.

   

  Günümüzde sadece ileri yaşla sınırlı kalmayıp genç yaşlarda da kadınların kapısını çalabilen idrar kaçırma, özellikle 30 yaşından sonra her 4 kadından 1’inin sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların en yakınlarına hatta doktora bile söylemekten çekindiği sorun, hastanın sosyal ve iş yaşantısını, cinsel hayatını olumsuz etkiliyor, yaşam kalitesini vuruyor, özgüvenini azaltıyor, depresyona bile neden olabiliyor. Sosyal yaşamlarında bu kişiler idrar kaçırma korkusundan dolayı gittikleri her ortamda tuvalete yakın olmak isterken, ciddi hijyen sorunları ve tekrarlayan enfeksiyonlarla da karşı karşıya kalıyor.

   

  Eskiden bu sorun, ileri yaşın yol açtığı doğal bir sorun olarak görülüyor ve kadınlar bu nedenle büyük sıkıntılara göğüs germek zorunda kalıyordu. Oysa günümüzde teknoloji ve tıptaki gelişmeler, hekimlerin tecrübesi sayesinde rahatsızlık kolayca tedavi edilebiliyor.

   

  İdrar kaçırma tedavisi

   

  İdrar kaçırmaya; ilerleyen yaşın yanı sıra, zor doğumlar, fazla kilo, enfeksiyonlar, idrar yolu taşları, jinekolojik operasyonlar, diyabet, menopoz, alkolizm ve Parkinson gibi beyin fonksiyon bozukluğu hastalıkları da yol açabiliyor. Aşırı kilo, hastalığın tedavisini de zorlaştırıyor. İdrar kaçırmanın ‘stres tipi’, ‘sıkışma tipi’ ve ‘karma tip’ olmak üzere üç çeşidi bulunuyor. En sık görüleni stres tipi idrar kaçırma. Burada öksürme, hapşırma sırasında, merdiven çıkarken hatta gülerken sorun ortaya çıkıyor. Sıkışma tipinde ise kişinin aniden idrar yapma ihtiyacı beliriyor ama tuvalete bile yetişmeye fırsat bulamıyor. Karma tipte bunların karışımından oluşuyor. Tedavileri de sorunun çeşidine göre değişiyor.

   

  Egzersiz yeterli olabiliyor

  Yol açtığı şikayetler itibariyle büyük bir sorun olan idrar kaçırma sorununun tedavisi ise basit kas egzersizleriyle bile mümkün olabiliyor. ‘Stres tipi’ idrar kaçırmada genellikle cerrahi tedavi uygulanıyor, çünkü bu kişilerin idrar kesesinde depolama problemi bulunuyor. Ancak ‘sıkışma tipi’ idrar kaçırmada, istemsiz olarak idrar kesesinde kasılma olduğu için ilaçlarla engellenebiliyor. Kas yapıları da idrar tutmada çok önemli olduğu için tüm kişiler için egzersiz tedavisi çok büyük önem taşıyor. Hatta bazen kas egzersizleri tek başına da yeterli olabiliyor. Altı aya, bir yıla kadar uzayabilen kas egzersizleri hem idrar tutmayı sağlıyor hem de genital organlardaki sarkmaları engelliyor. Böylece kişilerin idrar kaçırma şikayeti ciddi oranda azalıyor.

   

  İdrar kaçırma ameliyatı

   

  Bundan fayda görmezlerse ilaç ya da cerrahi tedaviye geçiliyor. Kişiler genel anesteziye gerek kalmadan basit operasyonla tedavi olup aynı gün taburcu olabiliyorlar.

   

  Video: Kadınlarda idrar kaçırma önlenebilir mi?

   

   

  İlginizi çekebilir

  İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

  İdrar kaçırma olayı en çok hangi kadınlarda görülür?

  Kadınlarda idrar kaçırma cinsel yaşamı olumsuz etkiler mi?

  Hamilelik diyabetine dikkat

  Her 10 kadından birinde görülüyor: Çikolata kisti


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler