ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • KOAH nefesinizi kesmeden

  Sigara kullanımı, pek çok kişinin sağlığını tehlikeye atmakla kalmıyor; yaşamın yitirilmesine dahi neden olabiliyor. Akciğerlerin ciddi boyutlarda uğradığı hasar önceleri öksürük, balgam gibi şikayetlerle kendini gösteriyor. Daha sonrasında ise hareket etmeyi engelleyecek kadar nefes darlığı yaşanabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Öner Dikensoy, en çok tütün maruziyetine bağlı ortaya çıkan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalığından korunmak için sigara kullanımının bir an önce durdurulması gerektiğini ifade ediyor.

   

  Tedavi edilen ve önlenebilir hastalık olan KOAH, Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 15-20’sini etkiliyor. Kronik sağlık sorunları içerisinde en çok hastaneye yatış nedeni olan KOAH, dünyada da yaşamın yitirilmesine neden olan sağlık sorunları arasında 4. sırada yer alıyor. Sigara tüketimi, kullanıma başlanılan ilk yıllarda akciğere ciddi boyutlarda hasarlar veriyor. Ancak bu hasarların yansıması geç olduğundan, kişiler genellikle 40’lı yaşlardan itibaren KOAH’ı fark edebiliyor. Sigara içen kişi 40-45 yaşına kadar büyük ölçüde bir sıkıntı yaşamadığı için, sonrasında yaşayabileceğini düşünmüyor. Bu nedenle sigara kullanan 40 yaşın üzerindeki herkesin mutlaka solunum fonksiyon testi yaptırması gerekiyor. KOAH’ın erken tanısı, tedaviden alınacak başarı oranını artırıyor.

   

   

  Sigarayı bırakmak şart!

   

  Sigarayı bırakmak KOAH tedavisinde atılması gereken ilk adım. Çünkü yapılan bütün çalışmalar gösteriyor ki hangi tedaviyi alınırsa alınsın, sigara içmeye devam edildikçe akciğer fonksiyonlarındaki azalma bütün hızıyla devam ediyor. Ama KOAH geçmişi olan bir kişinin sigarayı bıraktığı andan itibaren akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hızı yarı yarıya iniyor. KOAH olan kişide 50-100 ml gibi bir akciğer kapasitesi bile son derece önem taşıyor. Sigarayı bırakmanın bir diğer faydası ise; hava yolu darlığı olan KOAH’lı kişilerde sigaranın yaptığı bazı etkilere karşı... Örneğin aşırı balgam diye bilinen mukus salgılaması, sigarayı bırakan kişilerde bir süre sonra azalıyor. Azalma olduğu için akciğerdeki o mukusa bağlı tıkanıklık da azalmış oluyor.

   

   

  Düzenli grip aşısı olunması gerekiyor
  KOAH olan kişiler özellikle kış dönemlerinde viral enfeksiyonlar sebebiyle sık sık hastaneye yatmak zorunda kalıyor. Bunun gibi tablolarla karşılaşmamak için gripten korunma amacıyla düzenli olarak aşı yaptırmak gerekiyor. Aşının ekim ayının ilk haftasından önce yaptırılması öneriliyor. Ancak çeşitli grip salgınları nisan ayına kadar devam ettiğinden kış aylarında da yaptırılmasında bir sakınca görülmüyor. Düzenli olarak her yıl yaptırılan aşının koruyucu etkisi daha fazla oluyor.

   

  Çok yönlü ‘pulmoner rehabilitasyon’ tedavisi
  Genellikle orta ve ileri derecede KOAH’ı olan kişiler nefes darlığından dolayı daha az hareket etmek ve evden dışarı fazla çıkmamak istiyor. Bu durum daha çok nefes darlığı hissine ve kaslarda zayıflamaya neden oluyor. Bu kişilere solunum kalitesini artırmaya yönelik bir tedavi olan ‘pulmoner rehabilitasyon’ öneriliyor. Pulmoner rehabilitasyon tedavisinde kişiye doğru nefes alışkanlıkları kazandırılarak, daha iyi nefes alıp vermeleri amaçlanıyor. Yürüyüş, aerobik, ağırlık kaldırma gibi egzersizlerle zayıflayan kaslar güçlendiriliyor. Tedavinin bir diğer ayağı ise; doğru beslenme. KOAH’ı olan kişilerin doğru beslenmesi de oldukça önem taşıyor. Günde 5-6 öğünden oluşan, 2 bin kalorilik bir beslenme planı oluşturulması, az ve sık beslenilmesi, alınacak kalorinin karbonhidrattan değil protein ve yağdan karşılanması gerekiyor.

   

  Video: Sigara bırakılır bırakılmaz vücutta hangi değişimler başlıyor?

   

   

  İlginizi çekebilir

  40 yaşından sonra KOAH riski artıyor 

  Sağlıkla ilgili yanlış bildikleriniz

  Sigarayı bırakmada en etkili 4 strateji

  KOAH hakkında bilinmesi gerekenler

  KOAH'a karşı 8 özel öneri


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler