ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Obezite riski taşıyan çocukların geleceği de tehlike altında

  Obezite tüm dünyada görülen yaygın bir sorun. Üstelik obeziteye sadece yetişkinler değil çocuklar da yakalanabiliyor. Aşırı kilo sorunu olan çocuklar gelecekte de obezite sorunu yaşama riski ile karşı karşıya. Bu nedenle tedavilerinin erken yapılması büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre Türkiye’de çocukluk çağı obezitesi tüm çocuklarda yüzde 6.5, fazla kilolu çocukların oranı ise yüzde 6.5’e ulaştı. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanlarından Gözde Gence, araştırmalara göre ülkemizde çocukluk çağı obezitesini anlattı.

   


  Obezite nedir?

   

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından obezite; Sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanıyor. Özellikle okul çağındaki ve ergen çocuklarda endişe verici boyutlara oluşan fazla kilo ve obezite, ileride gelişebilecek diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar açısından da önemli bir risk oluşturuyor. Çocuklardaki obezite artışında genetik yatkınlığın yanında, beslenme alışkanlığının hazır yiyeceklere kayması, ayaküstü tüketilen fast food besinlerin fazla yenmesi ve fiziksel aktivite azlığı en güçlü nedenler olarak öne çıkıyor.

   

  Obezite yetişkinlikte de sürebiliyor

  Obez çocukların çok büyük oranda obez erişkinler olarak hayatlarına devam ediyor ve bu nedenle de birçok hastalık açısından riskleri artıyor. Obezite, çocukluk çağındaki kalp-damar hastalıkları, tip 2 diyabetin yanı sıra, ortopedik problemler, zihinsel bozukluklar, okul başarısında düşme ve kendine güvensizliğin gelişiminde de önemli bir oynuyor. Obezite ve fazla kilo, önlenebilir sağlık riskleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ayrıca obezite problemi olan çocuklar yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle ilerde özgüven eksikliği ve uyumsuzluk problemi ile de yüzleşmek zorunda kalabiliyor.

   

  Obezite hesaplama

   

  Çocuklarda obezitenin varlığının tespiti için, yaş ve cinse göre hazırlanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) persentil eğrileri kullanılıyor. Çocuğun gelişimi ve boy, kilo oranı hekim ve diyetisyenler tarafından bu persentil eğrileri üzerinden takip ediliyor. Persentil eğrilerine göre; çocuğun durumu 85-95 persentilde ise fazla kilolu, 95 persentilden büyük ise obezite sorunlu olarak sınıflandırılıyor. Bununla birlikte yaşa ve boya göre ağırlık, deri kıvrım kalınlığının ölçümü ve içerdiği yağ bakımından vücut kompozisyonu da kullanılan diğer tanı yöntemleri arasında yer alıyor.

   

  Çocuğunuzun yanında olun

  Çocuklarda kilo kaybının sağlanması için kalori kısıtlaması ve egzersizin bir arada yürütüldüğü bir yaklaşım gerekiyor. Ebeveynlerin çocukların motivasyonunu artırıcı ve destekleyici cümlelerle onların yanında olduklarını hissettirmeleri gerekiyor. Zayıflamasını sağlamak uğruna bilinçsizce uygulanacak düşük kalorili diyetler çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, diyetisyen ile işbirliği içinde çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak önem taşıyor.

  Sağlıklı büyümenin devam edebilmesi ve gerekli besin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için diyetle birlikte haftada 0.5 kg verilmesi amaçlanıyor. Çocuğun normal ihtiyaçlarını karşılayacak olan toplam kalori ana ve ara öğünlere bölünerek veriliyor. Hem kilo vermenin hem de uzun dönemde verilen kilonun korunabilmesi için mutlaka çocuğun egzersiz yapması gerekiyor. Haftada en az üç kez ve 30 dakikalık egzersiz başlangıçta yeterli oluyor. Egzersizin yoğunluğu ve süresinin de yavaş yavaş artırılması gerekiyor.

   

  Ebeveynler örnek olmalı

  Çocukları obeziteden korumak için öncelikli ebeveynlerin kendilerini koruyarak örnek çocuklarına örnek olmaları gerekiyor. Çocuğunuza gözlem yoluyla öğretecekleriniz, çocuğunuzun beslenme davranışının oluşmasında anahtar rol oynuyor. Dolayısıyla fiziksel aktivite içeren yaşam sürmeniz, sağlıklı beslenmeniz rol model olduğunuz çocuklarınızın geleceği için çok önemli.

   

  Video: Morbid obezite ömrü 15 yıl kısaltıyor

   

   

  İlginizi çekebilir

  Teknoloji çocuklarda obeziteye zemin hazırlıyor

  Obezite çocuklarda özgüven kaybına sebep olabilir

  Çocuklarda obezite sorununa dikkat

  Çocuğunuzun aşırı kilo almasını engelleyin

  Obeizite ile ilgili bilmeniz gerekenler


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler