ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Tavukkarasında dijital tedavi dönemi Biyonik göz

  ‘Tavukkarası’ ya da ‘gece körlüğü’ olarak adlandırılan ‘retinitis pigmentosa’ genetik bir hastalık olarak özellikle akraba evliliklerinde sıklıkla görülüyor. Tavukkarasında kişinin önce görüş alanı daralıyor, zamanla renkler ile ışık azalıyor ve kişi sonunda görme yetisini kaybediyor. 2000’li yıllara kadar tedavisi olmayan tavukkarasında artık umut ışığı yükseliyor. ‘Biyonik göz’ (epiretinal implant) olarak adlandırılan bu yöntem, bugüne dek dünyada yaklaşık 280 kişiye, Türkiye’de de 13 kişiye uygulandı. Biyonik göz ameliyatının ilk uygulayıcılarından Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, tavukkarası hastalarına yeniden hayat veren biyonik göz tedavisini anlattı ve önerilerde bulundu.


  ‘Biyonik göz’ kimlere uygulanabilir?

  Dünyada ve Türkiye’de sayılı merkezlerde gerçekleştirilen biyonik göz ameliyatı; 25 yaşını doldurmuş ve tavukkarası nedeniyle görme yetisini kaybeden ancak görme sinirleri sağlam olan kişilere uygulanabiliyor. Bu kişiler daha çok depresyonda, umutsuz ve içe kapanmış kişiler oluyor. Biyonik gözle bu kişilerin yeniden bir ölçüde görmeleri sağlanıyor. Ameliyatın ardından kişinin çabası, rehabilitasyon sürecinde verilen egzersizlerin düzenli yapılması ve ailenin de desteği, görmenin boyutlarında belirleyici rol oynuyor.


  Biyonik göz ameliyatı nasıl yapılıyor?
  Ameliyatın ardından kişiler kameralı gözlük kullanmaya başlıyor. Ameliyatın mutlaka bu konuda tecrübeli ve onaylanmış hekimlerce yapılması gerekiyor. Genel anestezi ile yaklaşık 2-4 saat süren ameliyatla kişinin gözünün içine ve göz küresinin yanına yerleştirilen implant iki parçadan oluşuyor. Gözün içine yerleştirilen implant; kişiye özel olarak üretiliyor. Elektronik anteni, antenin ucunda elektronik kablo ve 60 elektrottan oluşan çipin olduğu bir silikondan oluşuyor. Dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde fark edilmiyor.


  Tavukkarası tedavisinde dijital çözüm
  Kişi, ameliyat sonrası hastanede doktor kontrolünde özel bir eğitimden geçiyor. Biyonik göz, üzerinde kamera bulunan bir elektronik gözlükle çalışıyor. Kişi gözlüğü kullanmayı öğrenip rehabilitasyon sürecinde egzersizlerini de yaptıkça yavaş yavaş görmeyi hatırlıyor ve görmeye başlıyor. Elektronik gözlüğün üzerindeki kamera, görüntüleri merkezde 20cm*20cm derecelik alanda alıp, kişinin yanında taşıyacağı küçük bir el çantasının içindeki mini bilgisayara iletiyor. Görüntüler bilgisayarda gözün anlayacağı elektronik sinyallere dönüştürülüyor ve bu sinyaller gözlükteki elektronik antene, oradan da elektronik çipe gönderiliyor ve elektriksel veri şeklinde kalan retina hücrelerini uyarıyor. Ameliyattan sonraki rehabilitasyon sayesinde kişi kendi gayretine de bağlı olarak objeleri görmeye başlıyor. Dünyada görülme sıklığı 4 binde 1 olan tavukkarası hasta sayısının Türkiye’de 20 bin, biyonik göze uygun özellikteki hasta sayısının da yaklaşık 2-3 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.


  Ameliyattan sonra ne kadar görme sağlanıyor?
  Kişi ameliyattan sonra gri tonlarında siluet tarzında görmeye başlıyor. Örneğin odadaki eşyaları, bir iki metre uzaklıktan öncelikle odanın kapısı, masa gibi büyük cisimleri, daha sonra masanın üstündeki bardak, kaşık gibi daha küçük objeleri görüp, 10-20 cm büyüklüğündeki yazıları okuyabiliyor, kendisine uzatılan eli görüp tokalaşabiliyor, yemeğini yiyebilip ihtiyaçlarını kendisi yapabilir hale geliyor. Ameliyattan sonra sigara içmemek ve sağlıklı beslenmek de çok önemli.


  Tavukkarası hastalığında erken teşhis için…


  Çocuğunuzun karanlıkta görüp görmediğini kontrol edin!

  Tavukkarasında 100’den fazla gen sorumludur. Bu nedenle hastalığı seyri kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Tavukkarası bazı kişilerde küçük yaşta bazılarında ise 10-20’li yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Bunun için anne ve babalar çocuklarını çok iyi gözlemlemeli ve onların hava karardığında ya da loş ışıkta sağlıklı bir şekilde görüp göremediklerini kontrol etmeli. Sıklıkla bu sorun ebeveynlerce fark edilmiyor, göz muayenesinde de retina yüzeyinde tavukkarasının belirtisi olan lekelenmeler oluşmadıysa sıklıkla atlanabiliyor. Bir gözlük verilip yine çocuk yaşamına devam edebiliyor. Oysa çocuğun gelişimi, meslek seçimi ve ileride gelişebilecek diğer tedavileri açısından erken yaşta doğru tanı konulması çok önemli.

   

  Video: Çocuklarda görme problemleri nasıl belirti verir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Glokom nasıl teşhis edilir?

  İleri yaşta görülen göz hastalıkları

  Retina hastalıklarının nedenleri nelerdir?

  Lens kullanırken bunlara dikkat!

  10 soruda kornea nakli


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler