ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yarım kalp ile doğan Asya bebek sağlığına kavuştu

  Dünyaya gelen bebeklerden yaklaşık 1 milyonu, doğumsal kalp hastalıklarından biriyle hayata başlıyor. 6 aylık Asya bebek de o 1 milyon bebekten bir tanesi… Kalbinin bir yanı gelişmemiş; yani yarım kalp ile dünyaya gelen Asya bebek, doğumundan itibaren geçirdiği ameliyatlar ile hayata tutunmaya çalışıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rıza Türköz, Asya bebeğin kalp sorununun henüz anne karnında iken teşhis edilmesinin tedaviden tam başarı alınmasına olanak sağladığını ifade ediyor.

   

  Derya ve Cihan Yıldız çifti, evliliklerinin üçüncü yılında çocuk sahibi olmaya karar verdi. Hamilelik haberi çifte büyük bir mutluluk verdi. Doğum zamanını heyecanla bekleyen çift, düzenli kontrollerinden birinde bebeklerinin kalbinde sorun olduğunu öğrendi. Yoğun araştırmalar sonrasında Yıldız ailesinin, minik bebeklerinin kalbinin sağ tarafının gelişmemiş olarak yani yarım kalple hayata gözlerini açtığı anlaşıldı. Annesinin kucağında birkaç dakika geçirdikten sonra yoğun bakıma, 4 gün sonra da ameliyata alındı.

   

  Hayat kalitesi daha da iyileşecek
  Asya bebek, başarılı geçen ilk ameliyattan 10 gün sonra taburcu edildi. Ancak tedavi henüz tamamlanmamıştı. 6. aya geldiğinde konsey kararıyla ikinci kademe operasyon olan Glenn ameliyatı yapıldı. Bebeklerinin iki büyük ameliyat geçirdiğini, 2 yaşındayken de son bir ameliyat daha olacağını söyleyen Anne Derya Taş Yıldız (32), yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Çok zor günlerdi. Ancak bebeğimizin ameliyatları çok başarılı geçti ve gelişiminin de gayet sağlıklı olması bizi çok mutlu ediyor. Şimdi yalnızca bir ameliyat kaldı, inşallah o da bitince hayat kalitesi daha da iyileşecek.” Doğumsal kalp hastalıkları hakkında pek çok kişinin bilgi sahibi olmadığını ifade eden anne Yıldız, “Asya’yı görünce de herkes çok şaşırıyor çünkü normal sağlıklı yaşıtlarından hiçbir farkı yok” dedi. Baba Cihan Yıldız ise bu süreçte büyük bir korku ve üzüntü yaşadıklarını; ancak şu anda kızının mevcut bir sağlık sorunu olmadığını şu sözlerle aktardı: “Şu anda kızımla bol bol oyun oynuyoruz. Şükürler olsun her şey yolunda. Son ameliyattan sonra tüm zorluklar geride kalmış olacak.”

   

  Anne karnında teşhis, tedaviye avantaj sağlıyor
  Minik Asya bebeğin kalbindeki sorunun henüz anne karnında tespit edilmesinin tedavide büyük bir önemi olduğunu ifade eden Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rıza Türköz ise, “Günümüzde her yıl 1 milyon yenidoğan kalp hastası olarak dünyaya gözlerini açıyor. Yıldız çiftinin bebeklerinin hastalığının anne karnında tespit edilmesi tedavi için büyük bir avantaj oldu. Doğumdan sonra bebek pediatrik kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi bölümüne alındı. Kalbinin sağ tarafı yeterince oluşmamıştı, akciğerine normal yoldan kan gitmiyordu. Bu nedenle minik hastamızın durumunu pediatrik kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi ile birlikte değerlendirdikten sonra acil olarak akciğer damarı ile aort damarı arasında suni bir damar yerleştirilmesine (şant operasyonu) ve karıncıklar arasında geçişe izin verecek bir ameliyata tarafımızca karar verildi” dedi. Kalbin bir yarısının oluşmadığı doğumsal kalp hastalıklarında, uzun ve etkin bir tedavi sağlamak için seri ameliyatlar gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Rıza Türköz, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bebeklerde kalp hastalıklarının anne karnında teşhis edilip erkenden tedavi edilebildiğine, bunun da hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Rıza Türköz, anne adayının acil bir ameliyat gerekiyorsa bu ameliyatı yapabilecek bir merkezde doğum yapması ve süratli bir şekilde hastalığın tanısının doğrulanarak ameliyata alınmasının çocukların hayati riskini azalttığını da sözlerine ekledi.

   

  Yarım kalp ne demek?
  Prof. Dr. Türköz, kalbin sağ yarısının gelişmemesi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bir pompa olarak bilinen normal bir kalpte iç içe, birbirine yapışık iki tane pompa oluyor. Bu pompalardan biri vücuda, diğeri akciğere kan atıyor. Doğumsal kalp hastalıklarının önemli bir kısmında Asya bebekte olduğu gibi bunun bir yarısı iyi gelişmemiş oluyor ve normalde ayrık olması gerekirken ikisi bir arada oluyor. Kalbin bir yarısının gelişmediği olgulara normal kalp gibi deliği kapatma ameliyatı yapılamıyor, hatta bir seri ameliyat gerekiyor. Son olarak Fontan operasyonu ile bir pompa olan kalple normale yakın bir yaşam kalitesini sağlamak amaçlanıyor.”

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler