ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hava sıcaklığına değil, saate bakın

  Güneş ışınlarının dik ve yoğun olduğu öğle saatlerinde güneş altında kalmayın. Bu saatler bulunduğunuz yerin coğrafik durumu ve iklimine; aynı zamanda hangi mevsimde olduğunuza göre değişebilir. Örneğin İstanbul’da yaz ortasında sakınılması gereken saatler 11.00 ile 16.00 arasında iken Antalya’da saat 10.00 ile 17.00 arasıdır.


 • Geniş şapkalar kullanın

  Ense ve yüzü koruyacak şekilde dizayn edilmiş geniş şapkalar kullanın. Bu bölgeler güneşin en sık hasar verdiği alanlardır, unutmayın.


 • Bol giysiler giyin

  Güneşe karşı bol ve vücuda yapışmayan giysiler giymek en etkili kremden bile iyidir. Uzun kollu ve açık renkli giysileri tercih edin.


 • Daha uzun güneşlenmek için değil, daha iyi korunmak için kremlenin

  Hiçbir krem yüzde 100 güneşten korumaz. Giyinmenin ve gölgede kalmanın alternatifi olamaz. Güneşten koruyucu kremleri güneş altında daha uzun kalabilmek için değil, daha iyi korunabilmek için tercih edin. Koruyucu faktörü yüksek kremleri kullanın. Normal erişkinlerde en az 15, çocuk ve beyaz tenli kişilerde ise en az 30 faktör koruma olan kremleri tercih edin. Güneşten koruyucu kremlerin raf ömürleri 2-3 yıldır. Son kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmayın. Aynı şekilde güneş altında bırakılan kremlerin etkinliği azalır. Bu nedenle kremlerinizi serin ve karanlık yerlerde saklayın. Koruyucu kremleri güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürün. Güneşte kalındığı sürece en az 2 saat arayla tekrarlayın.


 • Gizli tehlike: Yansıyan ışık ve ıslak giysiler

  Yansıyan ışık da zararlıdır. Bu nedenle güneşli bir havada gölgede kalsanız bile güneşin zararlı ışınlarına maruz kalırsınız. Gölgede bile güneşten korunun. Islak giysiler kuru giysilere oranla daha çok UV ışınını geçirir. Bu nedenle deniz veya havuzdan çıktıktan sonra en kısa zamanda kuru giysilerinizi giyin.
   


 • Hava serin olsa da güneş zararlı olabilir

  Yayla gibi yüksek yerlerde hava daha serin olmasına karşın güneş ışınları daha kuvvetlidir. Bu gibi yerlerde korunmayı ihmal etmeyin.


 • Cildi yatıştıran kremler kullanın

  Güneş, ciltte kuruluk, gerginlik, sıcaklık artışı ve bazen de kaşıntı oluşturabilir. Bu nedenle akşam saatlerinde cildi nemlendiren ve yatıştıran kremleri uygulayın.