ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • En sık görülen türü

  Bazal hücreli cilt kanseri
  Bazal hücreli cilt kanseri en sık görülen kanser türüdür. Genellikle baş ve boyun bölgesinde yerleşir ve cilt üzerinde uzun süre geçmeyen bir kabartı veya leke tarzında belirir. Zamanla bu bölgenin üzerinde yara, kanama ve kabuklanma oluşur. Tedavi edilmezse cilt altına, kıkırdak ve kemiklere kadar ilerleyebilir. Bu tip cilt kanseri korunmasız olarak güneş altında uzun süre kalınması sonucunda görülür.
   


 • Bazal hücreli kanserden az görülür ama agresif seyreder

  Spinal hücreli cilt kanseri
  Çoğunlukla baş bölgesinde ve kollarda yerleşir. Ciltte kabarıklık ve kabuklu yaralar olarak görülür. Bazal hücreli cilt kanserlerinden daha az görülmekle birlikte çok daha agresif seyirle ilerleyerek diğer organlara yayılabilir. Genellikle korunmasız güneş ile solaryum gibi suni ultraviyole kaynaklarına maruz kalınması sonucu hasar oluşan ciltte gelişir.
   


 • En tehlikeli cilt kanseri

  Melanoma
  Cilt kanserinin en tehlikeli tipi olan melanomlar vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Bu hücreler halen melanin ürettiği için kanser alanı genellikle kahverengi-siyah olur. Melanoma yüzde 70-80 normal ciltte, yüzde 20-30’u da var olan bir benin üzerinden gelişir. Kanserli bölgede kabuklanma, kanama, kaşıntı veya hassasiyet görülebilir. Melonoma erken dönemde tedavi edilmezse hızlıca lenf bezleri ve uzak organlara yayılır.