ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Sıcak su ile duş almayın

  Serin sabahlarda, sıcak bir duş kendimizi daha iyi hissettirir. Ama sadece dereceyi biraz aşağı doğru çekerek, cildimizi kuru, pullu bir görüntü ve kaşıntıdan korumuş oluruz. Deri kuruluğunu önlemek için banyo suyu ılık olmalı, vücut defalarca sabunlanmamalı, yıkanma süresi kısa tutulmalı ve ayda birden fazla kese yapılmamalıdır.


 • Nemlendirici kullanın

  Erkeklerin cildi kadınlarınkinden daha yağlı olma eğilimindedir, yine de nemlendirici kullanmak gerekebilir. Yağlı ciltleri olan erkekler için hafif bir losyon veya nemlendirici jel yeterli olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz daha yoğun bir krem deneyin.

   


 • Yüz için sabun değil, temizleyici kullanmalısınız!

  Yüzünüz hassas veya pul pul bir görünüme sahipse, kullanacağınız temizleyici sodyum laurilsülfatlı olmamalıdır. Bu madde cildinizi kurutabilir. Ayrıca nemlendirici de seramidler, gliserin, ayçiçeği veya soya fasulyesi ile yağ veya vazelin gibi maddeler aranır. Eğer cildiniz yağlıysa, narenciye gibi doğal bakteri savaşçıları, çay ağacı yağı veya okaliptüs özlü temizleyici deneyebilirsiniz.
   


 • Tıraştan önce cildinizi yumuşatın

  Kolay bir tıraş için, cildinizi nemli tutun. Duş dışında da temiz olduğunuz zamanlarda tüyleriniz ıslak ve daha esnek olur. Cildiniz hassassa, tıraş fırçasından ziyade jelini deneyin. Tıraş jeli daha yumuşak tüylere sahip olmanızı sağlar. Böylece tıraş sonrasında oluşan kızarıklık, jilet darbeleri ve kıl dönmeleri oluşumu en aza düşer. Kıl dönmesini engellemenin diğer yollarından biri de; daima tüylerinizin çıktığı doğrultuda tıraş olmanız ve mümkün olduğunca az vuruş kullanmanız olacaktır.
   


 • Tıraş sonrası alkollü ürün kullanmayın

  Tıraş olurken deri hücrelerinin üst katmanları kazınır. İyi yanları olsa da yüzünüzü tahriş edebilir. Nemlendirici sürerek yatıştırmanız faydalı olacaktır. Alkol bazlı parfüm yüzünüzü daha kötü yapabilir. Son zamanlar kullanılan jiletlerle yüzde oluşan kesikler ve tahrişler azalma göstermiştir.


 • Sert değil, hafifçe kurulayın

  Yıkamadan sonra hafifçe kurulayın- özellikle ince ve hassas bir cildiniz varsa havlu ile sert bir şekilde kurulama işlemi tahrişe neden olabilir.


 • Satın almadan önce etiketleri okuyun

  Cilt bakımı ürün etiketlerinde birkaç yararlı anahtar kelime: “nonkomedojenik" sivilceye neden olmayan krem veya losyon; “Alcohol- free” hassas ve kuru cildiniz varsa kullanabilirsiniz anlamına gelirken, antioksidan veya A, C, E vitaminli bir temizleyici ya da losyon cildin kendini onarmasına yardımcı olur.


 • Güzel kokuları atlayın

  Kokulu cilt bakım ürünleri genellikle kimyasal maddelere sahiptir. Kuru ve tahriş edilmiş bir cilde neden olabilir. Hassas bir cildiniz varsa kokusuz losyonlar ve temizleyiciler kullanmak en iyisidir.


 • Göz kenarındaki kırışıklıkları azaltmak için...

  Göz veya ağız çevresinde sizi rahatsız eden küçük çizgiler varsa "hyaluronik asit" içeren bir nemlendirici denemenizi öneririz. Halk arasında kaz ayağı olarak adlandırılan daha derin kırışıklıklar için retinol veya glikolik asit ile bir "anti-aging" göz kremi deneyin. Bu doğal maddeler çizgileri yumuşatmak için yardımcı olacaktır.
   


 • Biraz güneş kremi sürün

  Yaşlılık lekeleri ve kırışıklarının ana nedenlerinden biri de güneş ışığıdır. Güneşe her gün beş dakika maruz kalsanız bile, cildiniz yaşlanabilir. En az SPF 30 içeren güneş kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce düzenli olarak kullanırsanız cildinizi zararlı ışınlardan korumuş olursunuz.
   


 • Ayakların da bakıma ihtiyacı var

  Siz yaşlandıkça ayaklarınızın derisi de kalınlaşır ve çatlaklara yol açabilir. Bu duruma engel olmak için duş sonrasında ayaklar için yoğun nemlendirici içeren bir krem sürün. Çatlaklar kötü durumdaysa kremi kalın bir tabaka halinde uyguladıktan sonra çorap giymenizi tavsiye ederiz, böylece bütün gece gereken nemi sağlar.


 • Vücut tüylerinden kurtulmak istiyorsanız?

  Vücut tüylerinden kurtulmak için kullanılan elektrikli tıraş makinesi kıl dönmesine neden olabilir. Normal bir jilet kullanarak peeling etkisi ile ölü deri hücrelerinizden de kurtulun ve tahrişi önlemek için bolca tıraş jeli kullanın.