ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Balon septostomi

  Bazı kalp anomalilerinde kirli ve temiz kan kalp içinde yeterli oranda karışmaz. Oysa bebeğin hayatını sürdürmesi için istenilen oranda karışması gerekir. İşte bunu sağlamak için ucunda balon olan kateterle kalbe girilir ve kalbin üst odacıkları (atriyumlar) arasında delik açılır. Bu işlemin bazı kalp anomalilerinde, yenidoğan bebeklerde hayat kurtarıcı acil bir uygulama olarak yapılması gerekebilir.
   


 • Valvotomi, balon anjiyoplasti

  Dar olan bazı kalp kapakları kateterizasyon esnasında balonla açılarak ameliyatsız tedavi edilebilir. Tekrar daralmalar olsa bile bebeğin büyümesi için önemli bir zaman kazanılabilir.
   


 • Koil embolizasyon ve şemsiye uygulaması

  Bazı kalp delikleri (ASD) ve kapanmayan damar açıklıkları kateterizasyon esnasında kapatılabilir. Ancak bu uygulamaların yapılabilmesi için hem hastanın boyutlarının hem de açıklığın yeri ve genişliğinin uygun olması gerekir.
   


 • Elektrofizyoloji ve ablasyon

  Bazı ritim sorunları olan çocuklarda kalp kateterizasyonu (elektrofizyolojik çalışma) ile, bu soruna neden olan odaklar bulunur. Kateterizasyon esnasında "ablasyon" denilen yöntemle bu odaklar yakılarak ritim problemi tedavi edilebilir.