ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kronik plak tipi (Psöriazis vulgaris)

  Sedef hastalığının en sık görülen tipi kronik plak tipidir. Dizler, dirsekler, gövde ve saçlı deride kızarık pullanmış ve sedef rengi kabuklanmış lezyonlarla kendini belli eder.
   


 • Guttat tip

  Guttat sedef hastalığı en çok çocuklarda görülür. Genellikle bir enfeksiyon sonrası başlar. Gövdede damla büyüklüğünde çok sayıda lezyon oluşur. Haftalar aylar içinde kendiliğinden kaybolabilir. Altta yatan enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması gerekir.


 • Püsküler tip

  Püsküler tip sedef hastalığı sadece el ve ayak içinde, ya da vücutta yaygın olarak görülen toplu iğne başı gibi olan, zamanla birleşen iltihaplı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. İltihaplı görünen sıvının içinde mikrop bulunmaz. El ve ayak tipi püsküler sedef hastalığı dirençli olur.
   


 • Eritrodermik tip

  Eritrodermik tip sedef hastalığı tırnaklarda çukurcuklar ve sarı renk değişiklikleri ve kalınlaşmalara neden olan tırnak sedefidir. Tüm vücudu saran ve ciddi bir tablo olan eritrodermik sedef, eklemleri tutan ve eklemlerde hareket kısıtlılığı ve ağrı yapan eklem sedefi tipleri vardır.