Check Up Terimleri


Radyolojik İncelemeler

Check Up Paketleri

Akciğer Röntgeni: Kalp ve solunum sisteminin ön değerlendirmesinde kullanılır.

Mamografi ve Meme Ultrasonografisi: Meme kanserinin erken tanısında kullanılır.

Kemik Dansitometrisi: Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesinin erken tanısında kullanılır.

Tüm Batın Ultrasonografisi: Karın içi organlarda (böbrek, karaciğer, safra kesesi, pankreas, yumurtalıklar, rahim, prostat) oluşabilecek hastalıkların tespitinde kullanılır.


Laboratuvar İncelemeleri

Check Up Paketleri

ALP/GGT/AST/ALT: Karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, kalp ve böbrek hastalıkları ile ilgili oluşabilecek hastalıkların tanısında kullanılan testlerdir.

Kolesterol Tablosu: Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesi, kolesterol metabolizmasının değerlendirilmesi, diyet veya tedavinin düzenlenmesi ve takibi gibi amaçlarla kullanılır.

Kan Sayımı: Kansızlık başta olmak üzere, çeşitli kan hastalıkları ve pek çok diğer hastalığın tanısında fikir verir.Elektrolitler: Su ve elektrolit dengesindeki bozuklukların tespitinde kullanılır. Bazı hormonal hastalıklar ve böbrek hastalıkları hakkında bilgi verir.

CRP/Sedimantasyon: Genel hastalık belirteçleridir. Romatizma, enfeksiyon, kanser gibi hastalıklarda da ön tanı tetkiki olarak kullanılır.

Gaitada Gizli Kan: Sindirim sistemindeki kanama ve kanserlerin ön tanısında kullanılır.

Açlık Kan Sekeri: Seker hastalığının tanı ve takibinde yardımcı olur.

HBsAg: Hepatit B hastalığının tanısında kullanılır.

Ürik Asit: Gut hastalığının tanı ve izlenmesinde ve kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde kullanılır.

BUN/Kreatinin: Böbrek hastalıklarının erken tanısında kullanılır.

Tam İdrar: Böbrek ve idrar yolu hastalıkları ve birçok hastalık için genel bir fikir verme artısı bulunduğundan ön tanıda kullanılır.

HbA1C: 3-4 aylık bir süredeki ortalama kan şekeri düzeyi hakkında bilgi verir.

PSA/Serbest PSA: Prostat kanserinin ön tanısında kullanılır.

TSH: Tiroit hastalıklarının ve kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde kullanılır.

LPa: Kalp damar hastalıkları yönünden riskin belirle¬mesinde yardımcı olur.

Homosistein: Damar hastalıkları, özellikle kalp damar tıkanması ve ven trombozu riskinin tayini için kullanılır.

CA 125: Yumurtalık kanserlerinin ön tanısında ve tedavi takibinde kullanılır.

CEA: Kalın bağırsak, meme, akciğer, karaciğer, pankreas kanseri tanısı ve izleminde kullanılır.

Diğer Terimler

Check Up Paketleri

Efor Testi ve EKG: Kalp ritim düzensizliklerinin ve koroner damar yetersizliğinin ön tanısında kullanılan yöntemlerdir.

Ekokardiyografi: Kalp kası ve kapakçıklarının değerlendirilmesinde kullanılır.

Vajinal Smear ve Kültür: Rahim ağzı kanserleri ve iltihaplarında erken tanı için uygulanan yöntemlerdir. 18 yaş üstü her kadının düzenli yaptırması gereken bir testtir.

Odyo+Timpanometri: İşitme kaybı ve kulak ile ilgili bilgi verir.Solunum Fonksiyon Testleri: Akciğer kapasitesi ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.

Sigmoidoskopi veya Kolonoskopi: Kalın bağırsak kanserlerinde erken tanı için uygulanan yöntemlerden biridir.

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.Kapat
Acıbadem Check Up
Acıbadem Check Up Check up taramasının amacı, güncel teknolojilerin tıp bilimine sunduğu olanakların da yardımıyla, hastalığı geç olmadan saptamaktır.

Check Up Paketlerimiz

Acıbadem Sağlık Grubu Check up hizmeti, tüm birimlerinizde mevcut mu? Check up hizmeti, tüm hastane ve tıp merkezlerimizde mevcut. Tüm check up hizmetlerinin içerikleri, her lokasyonda uygulanabiliyor mu? Check up hizmetlerinin uygulanması, lokasyona göre farklılık gösterebiliyor. Ancak bu durumda, araç temini ve refakat ile diğer lokasyonlardan destek alınıyor. Kişinin taleplerine göre, farklı check up içerikleri düzenlenebilir mi? Check up panelleri tıbbi direktörlük onaylı hazırlanmış panellerdir. Bu nedenle içeriklerinde değişiklik yapılamıyor. Bununla beraber size özel check up panelleri oluşturulması için check up yetkiliniz ile görüşebilirsiniz. Belirlenmiş Check up panelleri dışında, check up yaptırılabilir mi? Sağlık ihtiyacına bağlı olarak, check up hekiminiz ile birlikte size özel check up paneli oluşturulabiliyor. Check up yaptırmadan önce, herhangi bir hazırlık yapmak gerekir mi? Hazırlık ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi check up hazırlık başlığı altında görebilirsiniz. Check up işlemleri esnasında, hastane içerisindeki organizasyon nasıl olacak? Check up misafirleri için tüm lokasyonlarda ücretsiz otopark ve vale hizmeti mevcut. Check up birimlerinde check up yetkilileri tarafından gün içerisindeki panelinize uygun süreçler ile ilgili sözel olarak ve broşürler ile bilgilendiriliyorsunuz. Panel içeriğinde bulunan herhangi bir işlemi, farklı bir Acıbadem lokasyonunda yaptırmam mümkün mü? Panel içeriğinde bulunan hekim kontrolünün gün ve saatini kendime göre ayarlayabilir miyim? Check up panelinizi hangi lokasyonda yaptırmak istediğinizi randevu aşamasında çağrı merkezine, kontrol randevunuz içinse uygun günlerinizi check up yetkilisine iletmenizi öneriyoruz. Gerekli düzenlemeler çağrı merkezi ve check up yetkilileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 07.04.2017

HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.