Travmatik ve/veya kendiliğinden gelişen (primer) diz kireçlenmelerinin güncel tedavi şekillerinden biridir. Navio Diz Robotu, dizin tümünün değiştirilmediği diz protezlerinde kullanılır. Ameliyat sırasında hastanın anatomisi dijital ortama yüklenir.

Hastaya özel bu 3 boyutlu veri, cerrah tarafından bilgisayar üzerinde işlenerek hastaya en uygun boyutta protez komponentlerinin, hastanın anatomisine en uygun şekilde yerleştirilmesini sağlar. Cihaz yazılım uygulamaları sayesinde, kişiye özel diz anatomik yapılarının yerini tespit ederek ve yumuşak doku dengesini matematiksel değerler ile görselleştirerek implantların en uygun ve en dengeli şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olur.

Gelişmiş üç boyutlu teknolojisiyle, Navio cihazı hastanın kendi anatomik özelliklerini sanal bir cerrahi plana çevirir. Bozuk kıkırdak dokularının standart mekanik tıraşlama planını, ameliyat için daha hiçbir kesi yapılmadan (robotun bilgisayar ünitesi üzerinde sanal olarak) kontrol etme ve gerek olursa değiştirme olanağı sağlar. Ameliyat sırasında geri dönüşümsüz olarak yapılabilecek kesi ve tıraşlama hatalarını minimuma indirir.