SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİNAcıbadem Sağlık Grubu Genel Cerrahi Bölümü, mevcut hastane, tıp merkezi ve polikliniklerde hasta muayene ve tedavisini gerçekleştirmek üzere organize olmuştur. Yatan hasta hizmetleri, poliklinik hizmeti ve acil servis hizmeti haftanın yedi günü ve 24 saat aralıksız olarak sürdürülmektedir.

Birimin misyonu hasta merkezli, nitelikli, güvenilir ve tıbbi hatasız hizmet vermek;  birimin vizyonu ise başta minimal invaziv cerrahi (laparoskopik – kansız ameliyat) olmak üzere tüm klinik cerrahi uygulamalarda başarı oranının üst seviyeye çıkarılması şeklinde belirlenmiştir.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Genel Cerrahi Medikal Cihazlar

FLASH CT

Hızlı ve düşük radyasyonlu bir tomografi cihazı olan Flash CT, başta kardiyak ve akciğer taraması olmak üzere vücudun hemen her alanında görüntü sağlayabiliyor. Düşük radyasyon dozu kullanarak çok hızlı çekim yapabilmesi sayesinde, özellikle kardiyak check-up programlarında kullanım kolaylığı sunuyor. 4 saniyede tüm vücut tomografisi, 0,25 saniyede kalp anjiyosu ve 0,6 saniyede nefes tutmadan akciğer çekimi yapıyor. Çekim esnasında hareket özgürlüğü ve kısa çekim süresi ile travma hastaları, çocuk hastalar ve obez hastalar için de kullanım rahatlığı sunuyor.

3 BOYUTLU TOMOSENTEZ ÖZELLİKLİ DİJİTAL MAMOGRAFİ

Dijital teknolojinin sunduğu güncel teknolojik olanaklardan biri. Çekim sırasında memeden seri görüntüler alabilmesi sayesinde kanserli kitleler daha net görülebiliyor. Böylece kanseri erken saptama olanağı sağlıyor. Doğru tanı koyma olanağını artırması sayesinde gereksiz çekim, biyopsi ve ameliyat olma oranlarını da düşürebiliyor.

da VINCI

NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek amacıyla üretilen robot ‘da Vinci’, operasyonu mikro kesilerle yapıyor ve 3 boyutlu görüntü alınmasına imkan tanıyor. Böylece en zor ameliyatlar bile rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Bunun için de sadece ameliyat sahasının dışındaki bir konsolda oturan ve onu yönlendiren bir doktora ihtiyaç duyuyor. Başta üroloji, kalp - damar cerrahisi, genel cerrahi, kulak burun boğaz ve kadın hastalıkları olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor.

Genel Cerrahi Bölümü Doktorları


Genel Cerrahi Bölümü Hizmet Noktaları

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44


Genel Cerrahi Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Acıbadem Sağlık Grubu hastanelerinin ünitelerinde tedavi-tanı hizmetlerinin yanı sıra güncel teknoloji ürünleri de kullanılarak hizmet verilmektedir.

Obezite Cerrahisi

Obezite hastalığı insan vücudunda çok sayıda organı etkilemektedir. Bu yüzden tedavisinin de multidisipliner yani birden çok branşın birlikte uyum içerisinde çalıştığı bir ortamda planlanıp yapılması gerekir. Acıbadem Sağlık Grubu olarak obezitenin tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri olan obezite cerrahisinde mide bandı, gastrik sleeve ve gastrik bypass yöntemleri kullanılır. Daha fazla bilgi için tıklayın…

Endokrin Cerrahisi

Endokrin cerrahisi, tiroid, paratiroid, adrenal ve gastrointestinal ile pankreasın nöroendokrin tümörlerini içeren cerrahi alandır.

Gastroentroloji Cerrahisi

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi’nde özefagus ve mide-duodenum, ince bağırsak, kalın bağırsak ve rektuma ait hastalıkların cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Karaciğer, Pankreas, Safra Yolları Cerrahisi (Hepatopankreatobilier Cerrahi)

Hepato-pankreato-biliyer (HPB) cerrahisi, genel cerrahinin karaciğer, pankreas ve safra yolları hastalıklarıyla uğraşan alt grubudur. Bölümün karaciğer, pankreas ve safra yollarının üçüyle ilgili olmasının en önemli sebebi, bu bölümlerin birbirleriyle olan yakın ilişkisidir.

Meme Cerrahisi

Acıbadem Sağlık Grubu’nda meme kanserinin tanı ve tedavisi, güncel teknolojik altyapı ile multidispliner yaklaşım gösteren ekiplerle yapılmaktadır.  Daha fazla bilgi için tıklayın…

Organ Nakli

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olan organ nakli konusunu misyon edinen Acıbadem Sağlık Grubu, bu alanda da hizmet vermektedir. Hastanelerimizde böbrek nakli ve karaciğer nakli ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayın…
 

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44


Genel Cerrahi Bölümü Hasta Hikayeleri

YAKINININ AĞIR UYKUSU NEDENİYLE POLİS EŞLİĞİNDE AMELİYATA GİTTİ!

Zülfü Önal yaklaşık altı yıl önce böbrek hastası olduğunu öğrendi. Önal, son iki yılda günde dört saat olmak üzere haftada dört gün diyalize girdi. Acıbadem Bursa Hastanesi’nin kadavra listesine yazılan Zülfü Önal’a kayıt olduktan 6 ay sonra kadavradan böbrek çıktı. Ancak kadavradan böbrek çıktığına ilişkin haberi vermek isteyen hastane görevlileri evi arayınca yakınından  ‘yanlış numara’ cevabını aldı. Zülfü Önal’ın filmleri aratmayacak maceralı ve heyecanlı hikâyesi de işte bu telefonla başladı.

Müjdeli habere ‘yanlış numara’ yanıtı

Eskişehir’de yaşayan 62 yaşındaki Zülfü Önal’ın bir yakını işten yorgun bir şekilde eve dönmüştü ve derin bir uykuya dalmıştı ki, telefonun ısrarlı çalışına dayanamayıp açtı. Karşıdaki kişi “Zülfü Önal’ın evi mi?”diye sorunca, uyku mahmurluğuyla ‘burası değil’ cevabını verdi. Acıbadem Bursa Hastanesi tekrar aradı

Ancak söz konusu numaradan daha önce hastayla görüştüğüne emin olan Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten, numaranın tekrar aranmasını istedi. Zülfü Önal’ın evi ikinci defa arandı ancak cevap yine ‘yanlış numara’ olunca, Dr. Salih Gülten Acıbadem Eskişehir Hastanesi’ni arayarak destek istedi.
 

Polis, Zülfü Önal’ın evine gitti

Organ Nakli Merkezi  Eskişehir Saha Tanıtım Uzmanı Elvan Erol hastanın kayıtlı adresini kontrol ederek Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nü arayarak destekte bulunmalarını rica etti. Emniyet yetkilileri durumun aciliyet ve önemini kavrayarak, hiç zaman kaybetmeden iki polis memurunu görevlendirdi. Polis memurları Zülfü Önal’ın evine gitti. Kapıda bir saate yakın zili çalan polisler sonunda Zülfü Önal ile karşılaşınca durumu anlattı.

‘Hayatımda yolum emniyete düşmedi, kapıda polisleri görünce şaşırdım’

O gecenin heyecanını tekrar yaşayan Zülfü Önal, kapıda polisleri görünce çok şaşırdığını, hayatında hiç emniyete yolunun düşmediğini, herhangi bir olaya karışmadığını belirterek, o heyecanlı saatleri şöyle anlattı:

“Polisleri görünce çok şaşırdım, biraz da korktum. Genç iki polis memuruydu. Bana çok nazik bir şekilde gecenin bu vakti kapımı çalış nedenlerini anlattılar. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden kendilerine haber verilmişti. Kadavradan böbrek çıkmıştı, ancak ısrarla evimi aramalarına rağmen numaranın yanlış olduğu yönünde bilgi aldıklarını söylediler. Hastane yetkilileri bu kadavradan organın sorumluluğunu taşıyordu ve bana mutlaka ulaşmak istediklerini söylemişlerdi. Polislere gecenin bu saatinde Bursa’ya gidecek durumda olmadığımı söyledim. Onlar da bana yardımcı oldular. Garaja kadar götürdüler, otobüs biletimi bile aldılar. Ben de eşime haber verdim, eşim de gelmek istedi, izin vermedim, bulunan böbrek belki de bana takılmayacaktı, çünkü ben adaylardan biriydim. Başka adaylar da vardı. Belki bir umut diye yola düştüm. Sonradan üzülmemek için çok büyük beklentiye de girmedim.”

Aynı kadavra için bir hasta daha sıradaydı

Bursa’ya ulaşır ulaşmaz soluğu Acıbadem Bursa Hastanesi’nde alan Zülfü Önal, hastane yetkilerinin kendisini bulabilmek için nasıl bir uğraş verdiğini bir de burada dinleyince çok şaşırdı. Kendisi gibi kadavra listesine yazılan bir kadın hastanın daha beklediğini anlatan Zülfü Önal, duygularını şöyle dile getirdi: “İkimiz de aynı organın nakli için bekliyorduk. Ancak kendisinin sağlık durumu elvermediğinden ve nakil ameliyatı riskli olduğundan, benim de dokularım uyduğundan bana nakledilmesine karar verildi. Hayatta herşey nasiple oluyor. Allah bunu bizim nasibimize yazmış, aksiliklere engellere rağmen bize takıldı. Ben şanslı bir insanım. İyi insanlar beni kurtarmak için seferber oldular. Allah hepsinden razı olsun, hepsine minnet borçluyum, ölene kadar da minnetim devam edecek.” Geldiği günün akşamında Acıbadem Bursa Hastanesi Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay tarafından ameliyat edilen Zülfü Önal, başarılı bir ameliyat geçirdiğini, sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirterek, Prof. Dr. Bülent Oktay’a ve tüm ekibine teşekkür borçlu olduğunu söyledi.

Heyecanlı hikâyenin kahramanları anlatıyor

Polisiye filmleri aratmayan nakil ameliyatının kahramanları arasında yer alan Dr. Salih Gülten ve Dr. Hüseyin Çelik ise ülkemizde kadavradan nakiller konusunda büyük sorunlar yaşandığını, bu nedenle çıkan çok az sayıda organın da kanun ve yönetmeliklere uygun olarak nakli için tüm ekibe büyük görevler düştüğünü söyledi. Dr. Gülten ve Dr. Çelik,  “Bizim hastalarımıza karşı vicdani borcumuz var. Bu konuda tıbbi verilere göre ve hakkaniyet ölçüsünden davranmak durumundayız. Hastaya ulaşamadık deyip hak yiyemeyiz. Ne yapıp edip kendisine ulaştık. Burada Eskişehir Emniyeti’ne de teşekkür ederiz. Gösterdikleri duyarlılık için övgüyü hak ediyorlar. Hastanın kapısına kadar gittiler, otobüsün kapısına kadar eşlik ettiler. Hastamıızın ameliyatı başarılı geçti. Prof. Dr. Bülent Oktay hocamızın başarılı ameliyatıyla sağlığına kavuşuyor, başka ne isteriz? Heyecanlı mücadelemiz mutlu sonla bittiği için bizler de mutluyuz” diye konuştu.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44