SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN



Acıbadem Sağlık Grubu hastanelerinde bulunan Obezite Merkezleri birçok tıbbi branşın tek bir çatı altında toplandığı multidisiplinler yaklaşımıyla hastalarına tanı ve tedavi hizmetleri vermektedir.

Acıbadem Sağlık Grubu Obezite Merkezleri obezite cerrahisinde hastalarına farklı cerrahi alternatifler de sunabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Obezite Merkezi Bölümü Doktorları


Obezite Merkezi Bölümü Hizmet Noktaları


Obezite Merkezi Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Obezite Merkezimizde multidisipliner bir yaklaşımla uygulanan tanı ve tedavi yöntemlerinde temel amacımız hastaların sorunsuz bir şekilde düzenli olarak kilo vermelerini sağlamak ve en önemlisi de kilo kaybının yıllar içerisinde korunmasını sağlamaktır.

Diyet Tedavisi

Acıbadem Obezite Merkezi’ne başvuran hastaların, obezite konusunda deneyimli beslenme ve diyet uzmanları denetiminde kilo vermesi hedeflenmektedir. Burada, her bir hasta için beslenme alışkanlıklarına ve sağlık durumuna özel, kalorisi hesaplanmış bir diyet planlanmaktadır. Hastalar, program buyunca beslenme uzmanlarının takibindedir.

Egzersiz Tedavisi

Obez hastalar, aşırı kiloları nedeniyle çoğu zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşamaktadır. -Örneğin binen aşırı yük nedeniyle diz ekleminde oluşan problemler- Bu sorunlar, hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açmakta ve daha fazla kilo almasına neden olmaktadır.

Bu hastaların egzersize tekrar başlayabilmesi için Acıbadem Obezite Merkezi uzmanları, kişinin sağlık durumuna uygun, yüzme, su jimnastiği gibi egzersizlerden oluşmuş bir program hazırlamaktadır. Genellikle haftada en az 3 gün yapılacak 45 dakikalık bir akvite bile hastanın kilo vermesinde son derece etkili olabilmektedir.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Beslenme ve egzersiz programları hastanın kilo vermesinde etkili bir yöntem. Ancak hastanın bu programları, belirli bir süresi olan kürler gibi görmesi ve bitiminde eski sedanter yani hareketsiz yaşantısına dönmesi tekrar kilo almasına yol açabilmektedir. Bu hastalara, yaşam alışkanlıklarında değişiklikler yapmaları, örneğin sürekli araba kullanmak yerine metroya binmeleri, hafta sonları yemek programları yerine doğa yürüyüşleri gibi spor aktiviteleriyle dolu farklı programlara ağırlık vermeleri önerilmektedir.

İlaç Tedavisi

Hastanın kilo almasına neden olan herhangi metabolik sorun varsa (reaktif hipoglisemi, insülin direnci gibi) bu sorunların ortadan kaldırılması için alanında uzman doktorlar tarafından  ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak ilaç tedavisinden direkt olarak obezitenin ilaçla tedavisinin anlaşılmaması gerekmektedir. Çünkü henüz obezite tedavisi için reçete edilebilecek, FDA onaylı gerçekten güvenli ve etkili bir ilaç bulunmamaktadır.

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi temel olarak iki prensibe dayanmaktadır; mide hacminin küçültülmesi ve/veya ‘malabsorsiyon’ yani yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesinin sağlanması. Bu ameliyatlardan en uygun olanı doğru hastaya doğru zamanda yapıldığında hayat kurtarıcıdır.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi için beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara önerilmektedir. Hangi ameliyatın uygun olduğu, doktorlar tarafından yapılan çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenmektedir.

Doğurganlık çağında olan ve kısa vadede çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların, bu durumu doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Çünkü obezite cerrahisi ameliyatlarını takip eden 24 ay boyunca hamile kalınmaması tavsiye edilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Tedavi Yöntemleri

Mide Bandı

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band metodunda, yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştirilmekte ve böylece mide hacmi küçültülmektedir.

Mide bandı için çoğu hastada laparoskopik yöntemler kullanılıyor. Ameliyat sadece küçük kesiler aracılığıyla yapıldığı için hasta genellikle kısa sürede günlük hayatına dönebilmektedir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

"Sleeve Gastrektomi" olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılmakta ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılmaktadır. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü çıkarılmaktadır. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanmakta; gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması gerekmemektedir.

Gastrik Bypass

Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilmektedir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenmekte. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doymakta hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emilmektedir.

Obezite Ameliyatlarında Robotik Cerrahi Yöntemi

Genel cerrah tarafından kilo kontrolü için bir ameliyat öneriliyorsa bu, kişinin da Vinci ile yapılan obezite ameliyatları için kişinin aday olabileceği anlamına gelebilmektedir. Bu operasyonlar ile kişinin mide hacminin küçültülüp, kişinin tokluk duygusunu daha çabuk hissetmesi ve böylece daha az yemek yemesini hedeflenmektedir.

Robot ‘da Vinci’ ile gerçekleştirilen işlem, ‘robot yardımlı laparoskopi ameliyatı’ olarak tanımlanıyor. da Vinci robotu ile uzman, küçük kesilerle hastaya istenilen şekilde müdahale etme imkanına sahip olabiliyor. Bu yöntem ile kan kaybı ve ameliyat kesiğinin büyüklüğü de aza indirilebiliyor.

Obezite hastalarına yapılan cerrahi müdahalelerde hastanın fiziksel durumu göz önüne alındığında kiloya bağlı nedenlerden ötürü bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlar istenilen bölgeye etkili müdahale yapılmasına engel olabiliyor.

Ürolojiden kardiyolojiye, jinekolojiden genel cerrahiye tıbbın pek çok alanında kullanılan robotik cerrahi sistemi ile morbid obez hastalara pek çok operasyon yapılabiliyor. da Vinci ile yapılan obezite ameliyatları arasında gastrik by-pass da yer alıyor.

Robotik cerrahinin sunduğu imkanlarla obezite hastalarına yapılan cerrahi müdahalelerde kan kaybı, enfeksiyon riski, yara izi azalabilmekte ve günlük hayata dönüş süresi kısalabilmektedir.

Diğer Yöntemler

Mide Balonu Uygulaması

Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mideye içi boş bir balon yerleştirilmektedir. Ardından balon şişiriliyor ve hastanın midesinde bir dolgunluk oluşturulup, tokluk hissi sağlanmaktadır. Mide balonu, diğer üç yöntemden farklı ameliyatsız bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Ancak diğer yöntemlerden önemli bir farkı da balonun belli bir süre sonra çıkarılması (6 ay) ve sağlanan sonuçların kalıcı olmamasıdır.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44