Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Skolyozda düşük dozla 3D görüntü

Geçmişte klasik MR ve X-Ray görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanı konulan, başta skolyoz olmak üzere birçok ortopedik rahatsızlık EOS cihazı ile düşük doz radyasyon oranıyla, net ve kapsamlı görüntüyle tetkik edilebiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

Ortopedi ve travmatolojinin alanına giren birçok hastalık, iki boyutlu görüntüleme yöntemleriyle değerlendiriliyor. 3 boyutlu, çok kompleks bir deformite olan skolyoz da bunlardan biri. Bugüne kadar hep iki boyutlu filmlerle değerlendirilen skolyozda, hastanın önce ön ve arka açıdan, ardından pozisyon değiştirip, yan döndürülerek filmi çekiliyordu. Bu şekilde elde edilen görüntülerden sadece iki boyutlu analiz yapılabiliyordu.

Günümüze dek 3 boyutlu görüntü elde edebilmek için kullanılan tek yöntem olan Bilgisayarlı Tomografi’den (BT) skolyoz analizinde faydalanılmıyor. Bunun nedeni hem radyasyon dozunun yüksek olması, hem de yöntemin ayakta çekime olanak sağlamaması. Ayrıca BT’nin buna uygun olmamasının nedenlerinden biride yatar ve ayakta pozisyonda hastanın eğrilik derecesi yaklaşık 10-20 derece fark edebiliyor olması.

Nobel ödüllü fizikçi Georges Charpak’ın buluşunun hayat verdiği EOS cihazı ile ise düşük doz radyasonla 3 boyutlu görüntü sağlanabiliyor.

EOS Cihazı nasıl çalışıyor?

EOS cihazı, çift kolimatörlü iki tüple çalışıyor ve hastanın ön, arka ve yan görüntüleri tek pozisyonda dururken elde edilebiliyor. Dolayısıyla pozisyon değişikliğinden etkilenmiyor.

Bu özelliğinin yanı sıra dünyadaki mevcut en teknolojik X-Ray aletinde çekilen skolyoz filminde dahi görüntü kalitesi yeterince iyi değilken, EOS cihazı tüm vücut taraması yaptığı için bedenin her yerini eşit şekilde ve kalitede görüntüleyebiliyor. Böylece hekime büyük kolaylık sağlıyor.

Görüntü kalitesi skolyoz tedavisinde cerrahlar için çok önemli. Çünkü skolyoz tedavisinde cerrahi, korse ya da hiçbir şey yapmamanın kararı fimlerde yapılan derece ölçümlerine göre veriliyor. Bunların görüntü kalitesi kötüyse ölçüm noktalarını belirlemek güç oluyor. Bu nedenle normal X-Ray’lerde +/- 5 derece ölçüm hatası oluyor.

Az radyasyonla, net görüntü

EOS cihazında bulunan özel bir yazılım programı sayesinde 3D rekonstrüksiyon alınabiliyor. Cihaz, iki farklı görüntüyü aynı anda ve pozisyonda çekip, birleştirerek cerraha 3D görüntü analizi fırsatı veriyor. Böylece deformite daha iyi anlaşılabiliyor. Skolyoz cerrahisinde amaç, mümkün olan en az omurgayı dondurup, en iyi düzeltmeyi sağlamak ve böylece hastaya en fazla hareketli alanı bırakmak. Ameliyat ile sabitlenen omur sayısındaki en ufak bir değişim bile hastanın yaşam kalitesi açısından çok önemli olabiliyor.

Sık yapılan çekim risklerini azaltabilir

Dünyanın birçok önemli merkezinde kullanılan EOS cihazının bir diğer özelliği ise çekimin çok düşük doz radyasyonla tamamlanması. İlk jenerasyon EOS cihazları ile radyasyon dozunun 5-10 kat azaltıldığı biliniyordu. Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nde 2015 yılının ikinci yarısında kullanıma giren yeni jenerasyon cihazda bulunan mikrodoz tekniği ile bu değerlerin 10 kat altında radyasyon dozu ile çekim yapılıyor.

Danimarkalı uzmanların verdiği bilgiye göre standart filmlerle takip edilen skolyozlu çocuklarda hem meme hem de rahim kanserinde risk artışı görülüyor. Bu nedenle standart filmlerle sık tekrarlayan incelemelere maruz kalan büyüme çağındaki çocuklarda radyasyona bağlı yan etkilerin artabileceği düşünülüyor.

Skolyozun davranışı konusunda modeller çıkarılabilecek

Çok küçük yaştan itibaren skolyozu takip edilen çocukların 3D görüntülerinin analiz edilmesi sayesinde, skolyozun davranışı konusunda birtakım modeller çıkarılabileceği düşünülüyor. Bu modeller sayesinde hangi eğriliğin ilerleyip, hangisinin ilerlemeyeceğini tespit edebilecek.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI