SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

TÜRKÇE ENGLISH

Alo Acıbadem 444 55 44
FOR INTERNATIONAL PATIENTS
4
|

Yeni Doğan Ev Ziyareti

Yenidoğan dönemi, bebeklerin sağlığı açısından en önemli dönemlerin başında geliyor. Bu dönemde bebeklerin sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması büyük önem taşıyor. Acıbadem Sağlık Grubu tarafından hazırlanan "Yenidoğan Ev Ziyareti Programı" bu süreçteki kontrollerin güvenli ev ortamında yapılmasını hedefliyor.

İstanbul metropolünde ulaşım ve iş yoğunluğu gibi problemler bebek kontrollerinin hastane ya da polikliniğe giderek yaptırılmasını zorlaştırıyor. Bu durum, bebekleri hastane ortamında ve dış mekanlarda enfeksiyonlarla karşılaşma riski altında bırakıyor. Bebekleri güvenli bir ortamda tutarak, aileyi yorucu metropol trafiğine ve hastanede bekleme sıkıntısına sokmadan verilen "Yenidoğan Ev Ziyareti" hizmeti, hem bebek açısından, hem emziren anne açısından büyük bir kolaylık getiriyor, hayatın en kritik ilk ayında hastalık riski ve zaman kaybını önlüyor.

Ev ziyaretleri; bebeğin erken değerlendirilmesine, beslenme, sarılık, yenidoğan adaptasyonu ile anne-bebek etkileşimine yönelik problemlerin zamanında belirlenerek girişimlerin erken yapılmasına olanak sağlar. Ev ziyaretine gidildiğinde bebeğin içinde yaşadığı ortamın temiz, sağlığa uygun, yeterince ısıtılmış olup olmadığı gözlenir.

EV ZİYARETLERİNDE NELER YAPILIR?

Ev ziyareti sırasında hemşire, annenin ve bebeğin fiziksel tanılamasını yapar. Fiziksel tanılamada; bebeğin genel görünümü, derisi, kafası (bıngıldak, hidrosefali kontrolü), gözleri, burnu, ağzı, boynu, göğsü, göbeği, genital organları ve sırtı incelenir. Ayrıca kalça çıkığı olup olmadığı ve reflekslerinin durumu kontrol edilir. Bebeğin aileye yeni bir üye olarak katılmasına karşı ailenin tutumu ve annenin bebek bakımındaki destek sistemlerinin yeterliliği değerlendirilir. Bebeğin beslenmesi, ortamın uygunluğu, anne sütü kullanımı ve benzeri konularda eğitim verilir. Eğitim sırasında aileler soru sorma fırsatı da bulur.

Ev ziyaretleri ailelere güven verir, annenin kendisinin ve bebeğinin bakımındaki yeterliliğini, becerisini artırır. Ev ziyaretleri sırasında hemşire, annenin normal günlük yaşam aktivitelerini en kısa zamanda yeniden yapabilmesi, deneyimlerinin (öğrendiklerinin, becerilerinin) farkında olmasının sağlanması konusunda yardım eder.

Ev ziyaretleri sırasında ailelere ziyaretçi hemşire tarafından, bebeklerin bakımına yönelik teknikler ve pratik bilgiler öğretilir. Eğitim konuları ve içerikler; ailelerin bireysel farklılıklarına göre eğitim gereksinimleri doğrultusunda uyarlanır.

EV ZİYARETLERİNDE GENEL KURALLAR

Doğumdan sonra tercihen 7 ile 12. günler arasında anne bebek ziyaretleri planlanmaktadır. Anne ve bebeğin uygun olduğu saatlere randevu alınarak gerçekleştirilen ziyaretler özel eğitimli bebek hemşiresi ile gerçekleştirilmektedir.

Bilgi için:

Alo Acıbadem 444 55 44