ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • 40 Yaş üstünü hedef alan sinsi hastalık Glokom

  Bazı hastalıklar vardır ki hiç belirti vermeden ilerler. Glokom da bunlardan biri. Öylesine sinsi bir rahatsızlık ki kimi zaman kör olmaya yakın bir aşamaya gelene kadar hissedilmediği bile oluyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla anılan glokomu anlattı.

   

  Glokom nedir?

   

  Glokom nedeniyle dünyada üç milyondan fazla kişi görme yetisini kaybediyor ve her yıl yaklaşık iki milyon kişiye glokom tanısı konuyor. Öyle önemli ki, katarakttan sonra ikinci en büyük körlük nedeni. Ancak kataraktın tedavi edilebilir bir hastalık olması nedeniyle glokom, körlüğün en önemli nedeni olarak kabul ediliyor. Hastalık, göz içi basıncındaki ani değişimler nedeniyle görme sinirlerinin zarar görmesine bağlı olarak gelişiyor. Glokomun her yaş grubunda görülebilmesi, herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlemesi ve ortaya çıkan hasarın geri döndürülmemesi sorunun önemini daha da iyi ortaya koyuyor.

   

  Bebeklerde bile görülüyor: Konjenital glokom

  Glokom için temel oluşturan görme sinirlerinin zarar görmesinde, ciddi hastalıklardan travmalara, genetik yatkınlıktan yaşlanmaya kadar birçok etken rol oynuyor. Bebeklerden yaşlılara kadar herkes glokom için risk altında. Ancak 40 yaş üstü kişilerin riski daha yüksek. Her ne kadar çocuk ve bebeklerde görülen türleri olsa da bunların görülme sıklığı daha düşük. Ailede glokom hastalığının olması, diyabet, hipertansiyon, migren gibi kronik hastalıklar ve miyop gibi göze bağlı farklı sorunlar da glokom için risk oluşturuyor. Özellikle bu risk grubundaki kişilerin erken tanı ve korunma amacıyla düzenli göz muayenelerini yaptırması son derece önem taşıyor.

   

  Glokom belirti vermiyor

  Glokom özellikle erken evrede hiçbir belirti vermiyor ve bu nedenle hastaların yarısından fazlası böyle bir soruna sahip olduğunu dahi bilmiyor. 40 yaş üstü nüfusun yüzde 4-10'u glokom tehlikesi altında. Bu nedenle, özellikle 40 yaştan itibaren herkesin herhangi bir şikayeti olmasa da yıllık göz muayenesi yaptırması gerekiyor.

   

  Glokom belirtileri

  Tanı koymanın tek ve kesin yolun ayrıntılı göz muayenesinden geçiyor. Pek çok alt türü bulunan glokomda, ‘açı kapanması glokomu’ olarak tanımladığımız alt grubunda göz içi basıncı ani olarak çok ciddi yükselebiliyor. Glokom krizi olarak tanımladığımız bu durumu yaşayan hastalarda, şiddetli ağrı, bulanık görme ve gözde kızarıklık gibi belirtiler gözlendiği için hastalık daha kolay tespit edilebiliyor. Ancak ne yazık ki bu grup nadir görülen bir glokom tipini oluşturuyor. Bazı durumlarda da muayene sırasında göz içi basıncı yüksek olarak olmasına karşın hastada başka hiçbir glokom belirtisi bulunmayabiliyor. Bu hastalarda, zaman içinde optik sinir hasarı gelişerek glokom gelişme olasılığı daha yüksek olduğu için yakından takip edilmeleri gerekiyor.

   

  Glokom teşhisi nasıl konulur?

  Hastanın göz içi basıncı yüksekse ve optik yani görme sinirinde hasar varsa glokom tanısı kesinleşiyor. Bu noktada geri dönüş mümkün olmadığı için, glokomu durdurabilmek amacıyla tedavi uygulanıyor. Göz içi basıncındaki artışlar görme sinirindeki hasarı artırıyor. Bazen tek bir ilaçla hasarı durdurmada başarı sağlanmazsa kombine ilaç tedavisine de başvuruluyor. İlaç tedavisinde istenilen başarıyı yakalanmayan hastalarda cerrahi yöntemler uygulanıyor. Unutulmamalıdır ki, glokom erken tanınırsa görme kaybı yavaşlatılabilen veya önlenebilen, yaşam boyu da takip gerektiren bir hastalık.

   

  Video: Göz tansiyonu nasıl ölçülür?

   

   

  İlginizi çekebilir

  İri göz glokom habercisi olabilir

  Glokom ilerlerse geri idönüşü yok

  Glokom hiç belirti vermeden görme kaybına yol açıyor

  Glokom genetik mi?

  Glokom riskini artıran 9 neden


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler