ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Agiz kokusu ile ilgili bilinmesi gereken her sey

  Tıptaki adıyla ‘halitosis’ olarak bilinen ağız kokusu, genellikle ağız hijyeninin sağlanmaması sonucu oluşuyor. Ağız kokusu, hijyen dışında karaciğer, mide ve böbrek hastalıklarından da kaynaklanabiliyor ve bu hastalıkların ilk sinyali olabiliyor.

   


  Ağız kokusu neden olur?

   


  Ağız kokusunun nedenleri şöyle sıralanabilir:

   

  Sinüzit: Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir tür akıntının genize akmasına yol açıyor. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu kişinin nefesinde hoş olmayan bir kokuya neden olabiliyor. Sinüzit nedeniyle tıkanan burundan nefes alınamayınca ağızdan alınıyor ve bu da ağzı ve boğazı kurutuyor. Bakteriler için ideal bir ortam oluşuyor ve ağız kokusu oluşuyor.
  Tedavisi: Sinüzite bağlı ağız kokusu öncelikle medikal yolla tedavi ediliyor. İlaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalışılıyor. İlerlemiş sinüzit vakalarında ise akıntı ilaçla tedavi edilmediği için endoskopik sinüs cerrahisine başvuruluyor.


  Bademcik iltihabı: Ağız bölgesinde oluşan bademcik iltihapları ‘magma’ denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yol açarak kişilerde ağız kokusuna neden olabiliyor.
  Tedavisi: Bademcikler alınıyor ya da radyofrekans aleti ile iltihap buharlaştırılarak sorun giderilebiliyor.


  Diş ve diş eti hastalıkları:
  Diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna yol açabiliyor. Mutlaka diş doktoruna görünerek hem hastalığın hem de ağız kokusunun giderilmesi sağlanıyor.
  Tedavisi: Kulak burun boğaz hekimleri tarafından ağız kokusunun diş ve diş eti hastalıklarından dolayı oluştuğu tespit edildikten sonra kişi, diş hekimlerine yönlendirilmelidir. Ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmalı, tüm diş problemleri tedavi edilmelidir.


  Mide ve bağırsak sistemi hastalıkları:
  Özellikle reflü, bulunan kişilerde ağız kokusu oluşabiliyor. Bu hastalık midedeki asit içeriğinin özellikle geceleri yemek borusundan yukarıya hareket etmesine, mideden çıkmasına ve boğazın arka duvarını, ses tellerinin giriş yerini ve gırtlağı tahrişe neden oluyor.
  Tedavisi: Ağız kokusunun mide ve bağırsak sorunları nedeniyle oluştuğu tespit edildikten sonra kişi, uygun hekime yönlendirilerek tedavisi gerçekleştiriliyor. Durumun nedeni reflü ise uygun tedavi uygulanıyor.

   

  Mantar enfeksiyonları: Bazı durumlarda dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olabiliyor.
  Tedavisi: Kişinin muayenesi sırasında -özellikle esnek fiberoptik laringoskopla yapılan muayenede- dil kökü, yemek borusunun giriş yeri, gırtlak ve ses telleri gözlemlenerek kişi uygun hekimlere yönlendiriliyor.

   

  Uzun süreli açlık: Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, hem ağız kuruluğuna hem de ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına yol açıyor ve ağız kokusu kaçınılmaz oluyor.

   


  Ağız kokusu nasıl giderilir?

   

  • Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar bakteri üretimini artırıyor ve kokuya neden olur. Diş fırçanızı en geç üç ayda bir değiştirin ve dişlerinizi sabah-akşam düzenli bir şekilde fırçalamayı ihmal etmeyin. Fırçalamadan sonra diş ipi kullanmak etkili ağız temizliğine yardımcı olabiliyor.
  • Doğru ağız hijyeni için diş fırçalamanın yanı sıra mutlaka dil temizliği de yapılmalıdır. Dilin üzerinde, özellikle dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabiliyor. Bu bakterilere karşı özel olarak tasarlanmış dil fırçalarını kullanın.
  • Su sağlığımızla ilgili her konuda olduğu gibi ağız kokusunu gidermede de gerçek bir kurtarıcıdır. Günde 2,5-3 litre su içmek, tükürük salgısının artmasını sağlayarak ağız kokusunu önlemeye yardımcı oluyor.
  • Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Yiyecek ve içeceklerinize mutlaka tarçın koyun. Tarçınlı şekersiz sakızlar da hem kuruluk hem de bakterilerle mücadelede fayda sağlayabiliyor.
  • Yeme içmeyle ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin fırçalanması ağız hijyeninin olmazsa olmazıdır. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da kokuyu önlemede yardım olabiliyor.
  • Sigara ve diğer tütün ürünleri de ağız kuruluğuna ve kokuya neden oluyor. Diş eti hastalıklarına zemin hazırlayarak ağız sağlığını bozuyor. Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın.
  • Sabahları oluşan ağız kokusunun nedeni genellikle açlık oluyor. Ağız kokusuna karşı sabahları kahvaltıyı atlamayın.

   

   

  Video: Etkili bir ağız temizliği için...

    

   

  İlginizi çekebilir

  Diş taşı neden oluşur?

  Dişleriniz için 7 kötü besin

  Diş gelişimini olumsuz etkileyen nedenler

  Ramazan'da ağız kokusundan kurtulmanın yolları

  Ağız kokusu kronik olabilir mi?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler