ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Alerji nasıl tedavi edilir?

  Alerjik hastalığın tedavisinde ilk yapılması gereken hastanın duyarlı olduğu alerjenlerle karşı teması önlemek ve alerjenlerden kaçınmaktır. Çünkü birçok alerjik hastalıkta yakınmalar genellikle alerjenle teması takiben ortaya çıkar. Örneğin ev tozu akarlarına duyarlılık sonucu burun nezlesi gelişen hastanın evinde akarlara maruziyeti önleyecek korunma yöntemlerini uygulaması yakınmalarını azaltacaktır. Gıdalardan herhangi birine alerjik reaksiyon geliştiğinde o gıdanın yenmemesi, ilaç alerjilerinde alerji yapan ilacın kullanılmaması gerekecektir.


  Ayrıca günümüzde oluşan hastalığın belirti ve bulgularını kontrol altına almak için oldukça etkili olabilen ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar mevcut bulgulara göre değişir. Örneğin burun nezlesinde antialerjik ilaçlar ve burun spreyleri, astımda hava yollarını genişletici ve tedavi edici ağızdan spreyler, derideki lezyonlarda antialerjik ilaçlara ilaveten kremler etkili olur.


  Aşı tedavisi olarak bilinen immunoterapi ise günümüzde alerjik hastalıklarda tek kür sağlayan tedavi yöntemidir. Hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dilaltına damla şeklinde verilerek uygulanır. Böylece vücudun o alerjene karşı duyarsızlaştırılması sağlanarak hastanın alerjik olduğu maddelerle karşılaştığında reaksiyon oluşturması önlenebilir. Ancak riskli bir tedavi yöntemi olup immünoterapi yapılma kararı ve nasıl yapılacağı konu hakkında uzmanlık (ihtisas) eğitimi almış alerjistler tarafından, mutlaka hastane ortamında uygulanmalı.

   

  Alerjik hastalıklar nelerdir?

   

  • Alerjik rinit, konjuktivit denilen halk arasında saman nezlesi ve göz nezlesi olarak bilinen hastalıklar,
  • Alerjik astım,
  • Deride kaşıntı, kızarıklık kabarıklıkla seyreden ürtiker ve egzama,
  • Besin alerjileri
  • İlaç alerjileri
  • Böcek alerjileri sık rastladığımız alerjik hastalıklardır.

   

   

  Alerji teşhisi nasıl konulur?

   

  Alerjik hastalıklarla uyumlu yakınmaları olan kişilerde örneğin zaman zaman burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı veya öksürük, nefes darlığı olması ya da deride kaşıntılarla kızarma ve kabarma tarif etmesi, beraberinde ailede benzer hastalığın olması, yakınmaların sık tekrarlıyor olması, mevsimlere göre değişmesi, diğer alerjik hastalıkların eşlik etmesi gibi öyküsünde tipik özelliklerin olması alerjik bir hastalığı düşündürür. Bu hastalara alerjik deri testleri yapılır ve kanda alerjenlere özel immunglobulin E tipi antikorların varlığı araştırılır. Ayrıca hastalığın tipine göre farklı tetkiklerle örneğin astımlı hastalarda solunum fonksiyon testleri, ilaç alerjilerinde ilaçla, gıda alerjilerinde gıdalarla provokasyon testleri gibi testlerle kesin tanı konulabilir.

   

  İlginizi çekebilir

  Alerji nedir? Belirtileri nelerdir?

  Alerji hastalarının dikkat etmesi gerekenler

  Bahar hastalıkları tadınızı kaçırmasın


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler