ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Aşk sandığınız şey bir takıntı mı test edin!

  Gözünüz ondan başkasını görmüyor, aklınız fikriniz hep onda ve eski arkadaşlarınızdan uzaklaşarak hep onunla mı görüşüyorsunuz? Siz kendinizi müthiş bir aşık sanıyor olabilirsiniz ama yaşadığınızın aşk değil bir takıntı olma olasılığı da var! Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Psikolog Sena Sivri, yaşanılan duygu durumunun aşk mı takıntı mı olduğunu anlamak için kişinin kendisine sorması gereken temel 10 soru olduğunu, bu soruların çoğuna ‘evet’ yanıtı veriyorsa ve hakim olan duygusu ‘mutluluk’ değil ‘huzursuzluğa’ dönüşmüşse, gerektiğinde uzman desteği alması gerektiğini söylüyor.

   

  Tarih boyunca herkesin peşinden koştuğu, anlamını çözmeye çalıştığı, kendince tarif ettiği, filmlere, şarkılara, kitaplara, sanat eserlerine konu olmuş bir duygu durumu; aşk. Aşk nedir? Nasıl olur? Bir kereden fazla aşık olunur mu? Hissedilen duygu aşk mı sevgi mi yoksa takıntı mı? Tüm bunları ve daha fazlasını Psikolog Sivri anlattı…

   

  Aşk, beynin psikolojik yatırımıdır

   

  Beynin psikolojik bir yatırımıdır aşk. Yaşayabileceğimiz en kapsamlı duygusal yaşantı olan sevginin bir alt basamağıdır. Çok daha spesifik ve dorukta yaşanan bir duygudur. İnsanın sevebilme ve üretebilme kapasitesidir. Biyolojik yapısının ötesinde, zihinsel, psikolojik ve sosyal eylemleri içerir. Doğumdan ölüme kadar devam eden sevgi üretme ve sevilme gereksinimini doyurmaya dair bir süreçtir.

   

  Aşk, bağışıklığı güçlendiriyor

   

  Aşık olan kişi etrafına neşe saçarken, öğrenmeye, üretmeye daha açık oluyor. Kendisini, sorunları çok daha kolay çözecek güçte hissediyor, olaylara daha olumlu yaklaşıyor, etrafa karşı daha ılımlı bir insan haline geliyor. Öyle ki; sağlıklı bir aşk, bağışıklığı bile güçlendiriyor. Aşık bireyin ilk etapta beynindeki dopamin salınımı artıyor. Bu durum kişiyi daha enerjik, hareketli, coşkulu bir hale sokuyor. İştah ve uyku ihtiyacında azalma meydana geliyor. İlerleyen evrelerde seratonin ve endorfin salınımının artışına bağlı olarak daha sakin, dingin, mutlu bir ruh haliyle beraber motivasyonda, özgüven hissinde, konsantrasyonda artış oluyor. Tabii bu durum, sağlıklı aşkta mümkün. Aşkının karşılığını alamayan, sevdiğini kaybeden, sevme ve sevilme döngüsünde kayıplar yaşayan kişilerde sağlıklı aşktan bahsetmek mümkün olmuyor.

   

  Kendisiyle barışık bireyin aşkı da sağlıklı oluyor

   

  Sağlıklı aşk; kişinin kendine duyduğu sevgiyle ilintilidir. Kendiyle, çevresiyle, yaşamıyla uyumlu ve sağlıklı bir ilişki kurmuş bireyin aşkı da sağlıklı oluyor, aksi takdirde bir bağımlılığa ve takıntıya dönüşüyor. Takıntıya dönüştüğünde kişinin işlevselliği ve kişilerarası ilişkilerinde bozulmalar ortaya çıkıyor. Sadece aşık olunan kişi dışında bir mutluluk ve tatmin kaynağının olmadığına inanan kişi kendine ve çevresine zarar vermeye başlıyor, depresif duygu durumu, davranış ve kaygı bozuklukları gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Dopamin salınımındaki azalmaya bağlı olarak iştah ve uyku düzeninde rahatsız edici değişimler, seratonin ve endorfin salınımındaki azalmaya bağlı negatif duygu durumunda artış, iş ve/veya okul performansında düşüş, kişilerarası ilişkilerinde bozulmalar, konsantrasyon sorunları, dikkat dağınıklığı görülebiliyor. Bağışıklığı iyice zayıflıyor. Tablonun uzun sürmesi halinde kişi bunlardan kurtulmak, kendini teskin etmek adına alkol - madde kullanımına yönelme tehlikesiyle karşı karşıya bile kalabiliyor.

   

  Kendinize sormanız gereken 10 soru

  Yaşanılan duygu durumunun aşk mı takıntı mı olduğunu anlamak için kişi kendine bu 10 soruyu sorması gerekiyor. Çoğuna ‘evet’ cevabı veriyorsa, kişisel ve sosyal hayatında sorunlar yaşıyor, aynı zamanda bu duygu durumuna bağlı psikolojik problemler yaşıyorsa burada aşktan ziyade bir saplantıdan, takıntıdan bahsetmek doğru. Sağlıklı aşkta da sevilenin kaybedilmesine yönelik kaygı, zihinde kapsadığı alan ve zamanda artış, heyecan mevcuttur ama hakim olan temel duygu mutluluktur. Hakim olan duygu huzursuzluğa dönüştüğünde oradaki sağlıklı aşk değil, takıntıdır! Bu durumda mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.

   

   

  1. Aşık olduğum kişiyi sürekli, her dakika, her saniye düşünüyorum.
  2. Sürekli onunla iletişim halinde olmak, konuşmak istiyorum. Konsantrasyon sorunları yaşıyorum.
  3. Her gün görüşmek istiyorum. Görüşemediğimde ilişkimizde problem olduğunu düşünüyorum.
  4. Eski arkadaşlarımdan, sosyal çevremden uzaklaştım, görüşmüyorum.
  5. Onunla her konuşmamdan sonra kızdı mı küstü mü diye kaygılanıp, ilişkimin bitmesinden korkuyorum.
  6. En ufak bir sorun veya tartışmaya tahammülüm yok, ilişkimi kaybedeceğimi düşündürüyor.
  7. Bana vakit ayırmadığı, telefonu açmadığı, mazeret belirttiği, başka işi olduğu anlarda beni istemediğini, sevmediğini düşünüyorum.
  8. Okul / iş performansımda düşüş var. Yaptığım işlere konsantre olmakta güçlük çekiyorum.
  9. “Benimle olmayacaksa kimseyle olmasın” diye düşünüyorum.
  10. Sevdiğim kişiye bir türlü güvenemiyorum.

   

  Video: Tükenmişlik sendromu mükemmeliyetçi kişileri seçiyor

   

   

  İlginizi çekebilir

  Günümüz ilişkilerinde en sık yapılan 9 hata

  Ey aşk; sen nelere kadirsin!

  Neden hayır diyemiyorsunuz?

  Stresten kurtulmanın yolları

  Bahar yorgunluğu sandığınız depresyon olabilir!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler