ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Astımınız varsa polenlerden böyle korunabilirsiniz

  Bahar cıvıl cıvıl renkleri ve içimizi ısıtan güneşiyle kıştan sonra yerini alıyor. Canlanan doğa masum olsa da polenler hasta edebiliyor. Hele de astımınız varsa polenler kabusunuz olabiliyor. Astımı olanlar ilkbaharda polenlere karşı temkinli olmalı. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, polenlerin astımı olanlara etkisini anlatırken önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

   


  Astım belirtileri


  Son yıllarda giderek yaygınlaşan astım, havayollarının mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı daralmasıyla meydana geliyor. Astım atağı denilen krizlerde ise hava yollarını saran kaslar kasılıyor, ödem ve şişlik artıyor. Hastada hayati tehlikeye varabilecek şiddette nefes darlığı ve oksijen düşüklüğünden dolayı vücudunda özellikle dudaklardan başlayan morarmalar olabiliyor. Doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen ancak kontrolsüz olduğunda yaşam kalitesini ciddi şekilde bozan astımı özellikle bahar aylarında havada uçuşan polenler tetikliyor. Polenlerin arttığı aylarda astım atakları tetikleniyor ve kişide nefes darlığı, göğüste baskı hissi ve öksürük artış gösteriyor. Bu şikayetler özellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkıyor.

   

   

   

  Astım ilacı bağımlılık yapmaz!


  Bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde geçmeyen grip ve öksürük alerjinin belirtisi olabiliyor. Alerjik riniti olanların yüzde 30’unda alerjik astım görülebiliyor. Özellikle ilkbaharda polenlerin artmasıyla alerjik astım ve alerjik riniti olanlar yoğun artış gösteriyor. Astım belirtileri olan kişinin göğüs hastalıkları hekimine başvurması gerekir. Tanı için en önemli tetkik olan solunum fonksiyon testinin yapılması önerilir. Kişi gerek görülürse doğru teknikte ve düzenli olarak inhaler ve antialerjik tedavilerini almalıdır. Toplumda söylenenin aksine astım ilaçları bağımlılık yapmaz.

   

   

  Polenler nasıl yayılır?
  Astımı seven polenler bitkilerden havaya saçılan, genelde rüzgar yoluyla etrafa yayılan ve çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük parçacıklar. Polenlerden düşük ağırlıklı olanlar, rüzgar yolu ile yayılıyorlar. Bunlar daha alerjen etkiye sahipler. Bu tip küçük polenler rüzgar ile kilometrelerce uzaklara taşınabiliyor ve alerjiye yatkınlığı olan kişileri etkileyebiliyor. Daha ağır olanlar ise böcekler ve arılar yoluyla yayılıyor; genelde çiçek kaynaklı olan bu polenlerin, ağır oldukları için havada asılı kalamadıklarından daha az alerjen özellikleri bulunuyor.

   

   

  Polenlere karşı önleminizi alın!

   

  İşte astımı olanlar için bahar ayına dair öneriler ve uyarılar:

   

  Maske kullanın: Hassas kişilerin polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarı çıkmamaları, açık havada spor yapmamaları, mümkünse dışarı çıktıklarında polen maskesi takmaları gerekiyor.

   

  Pencereleri kapatın: Polenlerin yoğun olduğu günlerde özellikle de yoğunluğun arttığı sabah saatlerinde araba ve ev pencerelerini açmamaya, kapalı tutmaya özen gösterin.

   

  Banyo yapın: Dışarıdan eve gelince yüzünüzü mutlaka yıkayın, hatta duş alarak saçınızdaki ve vücudunuzdaki polenlerden arının.

   

  Çamaşırları boş odada kurutun: Polen mevsiminde açık havada çamaşır kurutmamaya dikkat edin. Ancak evin içinde çamaşır kurutmak için oturduğunuz ve sık kullandığınız oda yerine, varsa boş olan bir odayı tercih edin.

   

  Vazelin tercih edin: Burnun dış kısmına ve göz çevresine ince bir tabaka vazelin sürün. Böylece polenler vazeline yapışacağından burun deliklerinden içeri girmeleri ve gözü rahatsız etmeleri engellenebilir. Ayrıca vazelin cildinizi de nemlendiriyor.


  Kıyafetlerinizi değiştirin: Eve gelince polenler gün boyu üzerinize yapışmış olabileceği için giysilerinizi değiştirin ancak üzerinizden çıkardığınız giysileri yatak odanızda bırakmayın.


  Güneş gözlüğü kullanın: Gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma ve kaşınma gibi şikayetleri yoğun yaşayan bir kişiyseniz güneş gözlükleri kullanın.

   

  Ev tozlarını engelleyin: Ev tozu akarlarını önlemek için evinizi havalandırın, rutubet olmamasına dikkat edin. Ev ve arabada polen filtrelerinin kullanım şartlarına uygun sürede mutlaka değiştirilmesini sağlayın. Evde özellikle de yatak odasında tüylü ve toz tutan halı ve kilim kullanmayın. Tüylü, yünlü giysilerden uzak durun.

   

  Parfüm kullanmayın: Alerjik kişiler polenlerin yoğun olduğu zamanlarda diğer alerjenlere ve tahriş edici durumlara daha duyarlı oldukları için sigara dumanı, parfüm ve deterjan kokusu gibi astımı tetikleyebilecek kokulardan uzak durmalı. Evin içinde sigara içilmesine izin vermeyin.

   

  Ne yemeli, ne yememeli: Ağır yağlı, baharatlı yiyecek ve kafein alımlarını azaltın, az ve sık aralıklarla yemek yiyin, yüksek yastıkta yatın. Nefes darlığına karşı keçi boynuzu yiyin. Reflü hastalığı astımı tetikleyebiliyor. Bu nedenle reflünüz varsa tedaviyi aksatmayın. Alerjen özellikteki besin maddeleri ve besinlerdeki katkı maddeleri, atağa yol açabiliyor. Balık, kabuklu deniz ürünleri, kuruyemiş, sucuk, sosis, tursu, cips, işlenmiş hazır yiyecekler, yumurta, süt, muz vb. besinler astım ataklarını tetikleyebiliyor. Bira, şarap gibi fermantasyon yoluyla hazırlanan içkilerden de uzak durulması gerekiyor.

   

  Video: Çocuklarda alerjik astım belirtileri

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bahar yorgunluğunu bu besinlerle atın!

  Baharda da hasta olabilirsiniz!

  Astım nasıl teşhis edilir?

  Baharı zinde geçirmenin 10 yolu

  Çocuğunuzu bahar hastalıklarından koruyun!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler