ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Bağışıklık sisteminizi narla kuvvetlendirin

  Bereketin simgesi olarak görülen narın sağlığınıza da bereket kattığını biliyor muydunuz? Nara kırmızı rengini veren antosiyanin bileşeni pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Üstelik bu korumaya kanser de dahil! Yararlarından daha fazla faydalanmak için narın yenilerek tüketilmesi gerekiyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu, narın yenerek tüketilmesi gerektiğini belirterek narın 9 faydası hakkında bilgi verdi.

   

  1. Antioksidan seviyesi yüksek

  İçeriğindeki Punicalagin ve Punicic asit narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı oluyor.

   

  2. Anti-enflamatuar etkili

  Kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde anti-enflamatuar etki gösteriyor. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketimi iyi bir seçenek.

   

  3. Kanseri yavaşlatabiliyor

  Narın içerisindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabiliyor veya durdurabiliyor. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu önleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar var.

   

  4. Tansiyonu düşürebiliyor

  ar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etki gösteriyor.

   

  5. Hafıza dostu

  California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları görülüyor.

   

  6. Yaşlanmayı geciktiriyor

  İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabiliyor. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktiriyor.

   

  7. Sperm hareketliliğini artırıyor

  Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de artırmaya yardımcı oluyor.

   

  8. Kalorisi düşük

  Nar hem gözü hem karnı doyuran bir meyve. Yarım kase nar sadece 72 kalori. Bununla birlikte 3.5 g diyet lifi içeriyor. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlıyor hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

   

  9. Fiziksel performansı artırabiliyor

  Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlayan bir meyve. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretimini sağlayan mitokondrilerin etkinliğini de artırarak fiziksel performansı artırabiliyor.

   

  Video: Düşük kalorili diyetin zararları

   


  İlginizi çekebilir

  Yeme bozukluğu anksiyeteye yol açıyor

  Kalıcı kilo verdiren diyetin 5 kritik adımı

  Yetersiz su içmek kilo aldırır

  Kuru yemişler faydalı ama...

  Yağ yakımında etkili 7 besin


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler