ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Bahar mevsimi kalbi zorluyor

  Bahar neşesi ve coşkusuyla geliyor ama hastalıkları da beraberinde getiriyor. Ani hava değişimi fiziksel ve ruhsal değişimlere neden oluyor. Atmosferde yaşanan ısı ve basınç değişimi, polen artışı ve güneşin etkisiyle kalp hastalıkları, alerji, cilt hastalıkları ve böbrekler rahatsızlıkları daha çok görülüyor. Bütün bu değişimlerden kalbimiz de etkileniyor. Öyle ki kalp krizi görülme sıklığı mevsim geçişlerinde daha fazla görülüyor. Bahar aylarında ısı ve basınç değişiklikleri ile beraber üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış olması kalp krizi riskini tetikleyebiliyor. Ayrıca kalp hastaları kadar risk grubundaki kişiler de bundan etkilenebiliyor. Çünkü havaların ısınması ile beraber terleme gibi nedenlerle vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebiliyor. Bu da kalp krizi ve felç risklerini artırıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülcan Abalı, baharda kalp hastalığı olanların ya da risk grubundaki kişilerin dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

   

  Mevsim geçişlerinde kalp hastalıklarına dikkat!

   

  Sıcaklarda kalp aşırı çalışıyor
  Artan sıcaklarla birlikte havadaki nem oranı da artıyor. Bunun sonucunda da su ve mineral kaybı oluşuyor. İdrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin bol miktarda su tüketmeleri gerekiyor. Özellikle çok fazla terleyen ya da kilo sorunu yaşayan kalp hastaları bu konuda çok daha dikkatli olmalı. Terlemeyle birlikte vücutta kaybolan sıvı, kan akışkanlığında azalmaya ve koyulaşmaya neden oluyor. Sıcak ortamda, kendini soğutmak amacıyla kan cilde hücum ederken kan basıncı düşebiliyor veya yükselebiliyor. Bu da kalbin aşırı çalışmasına, beklenmedik kalp krizlerine, ritim bozukluklarına, ani oluşan ve hastaneye yatmayı gerektirecek kalp yetersizliklerine yol açabiliyor.


  Terlememeye özen gösterin
  Mevsim geçişlerinde sıcaklıkların ani olarak değişmesine öncelikle deri ve böbrekler tepki veriyor. Deri, sıcaklık seviyesi arttığında terleyerek vücut ısısını dengede tutmaya çalışırken, böbrekler de bu sırada vücuttaki su oranını korumak için idrar üretimini yavaşlatıyor. Bunun sonucu olarak da vücuttaki kan koyulaşıyor ve pıhtılaşma eğilimi artıyor. Bu nedenle söz konusu dönemde sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra, mevsime ve sıcaklıklara uygun, terlemeye neden olmayacak kıyafetler giymek ve hareketli bir yaşam sürmek önemli. Hipertansiyon ve böbrek hastalığı olanlar bol su tüketmeli ve ilaçlarını doktorlarının önerdiği şekilde almaya özen göstermeli. Ayrıca idrar söktürücü etkisi olan alkollü ve kafeinli içeceklerden, gazlı ve aşırı şekerli sıvı gıdalardan da uzak durulmalı.


  Egzersizlerinizi doktorunuza danışın

  Bahar aylarında havaların olumlu etkisi ile kendin iyi hisseden kişiler, daha fazla efor sarf etmek istiyor. Fiziksel özelliklere ve yaşa uygun olmak üzere haftada beş saat düzenli egzersizler yapılması fayda sağlıyor. Kalp hastalığı olanların bu durumda takiplerini sürdüren doktorlarına başvurarak, yapmayı planladıkları spor türünü ve bunların sürelerini danışmaları, ayrıca kullandıkları ilaçların dozlarını da yeniden kontrol ettirmeleri gerekiyor.

   

  Tansiyonunuz fırlamasın
  Kalp hastalıkları açısından riski azaltmak için kan basıncı yüksekliğinin de kontrol altında tutulması gerekiyor. Özellikle tansiyon hastalığı olanların ve risk grubunda yer alan kişilerin ayda bir kez, aynı gün içerisinde tansiyonlarını belirli aralıklarla birkaç kez ölçmesinde yarar var. Ölçülen değerin büyük tansiyon için 140 mmHg, küçük tansiyon için ise 90 mmHg ve altında olması gerekiyor. Bu değerleri aşan durumlarda ise mutlaka bir uzmana danışılmalı. Tansiyon ilacı kullanan kişilerin de tedavilerine aksatmadan devam etmeleri gerekiyor.


  Tuz tüketiminizi sınırlandırın

  Aşırı tuz tüketimi başta böbrekler ve kalp olmak üzere birçok organı ve dolayısıyla genel sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Fazla miktarlarda alınan tuz tansiyonun yükselmesine neden olurken bu durum damar sağlığını olumsuz etkiliyor. Kardiyovasküler hastalıklardan korunmak adına yemeklere tuz atmadan önce bir kez daha düşünün.


  Sigara ve alkol pıhtılaşmayı artırıyor

  Sigara kullanımı damarlarda tıkanmaya yol açarken aynı zamanda kanı koyulaştırarak pıhtılaşma eğilimini artırıyor. Bu nedenle sigara kullanan kalp hastalarının ve kalp hastalıkları açısından risk grubunda yer alan kişilerin en kısa sürede sigarayı bırakmak için çözüm aramalarını gerekiyor. Fazla alkol tüketimi ise idrar söktürücü etkisi ile kanın koyulaşmasına ve pıhtılaşmaya sebep olurken, kullanılan ilaçların etkilerini de değiştirebiliyor.

   

  Video: Kalp hastalıklarının belirtileri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bahar yorgunluğuna karşı 8 öneri

  Mevsim geçişlerine özel beslenme önerileri

  'Yazın hasta olunmaz' demeyin!

  Çocuklarınızı bahar hastalıklarından korumanın yolları

  Kalp krizi kalbe böyle zarar veriyor!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler