ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Bahar yorgunluğu sandığınız bahar depresyonu olabilir

  Kış bitince yükselen güneş içimizi açarken ruhumuza da iyi geliyor. Renklenen ve canlanan doğa ile gözümüz gönlümüz açılıyor. Ama bahar hem psikolojik hem de fizyolojik değişimlerle birlikte geliyor. Baharda duygusal dalgalanmalar, depresyon, panik atak ve kaygı bozukluğu gibi hastalıklar artış gösterebiliyor ya da nüksedebiliyor.


  Güneş mutluluk getiriyor
  Baharda mevsim değişikliğiyle birlikte, kışın daha fazla salgılanan ve uyku, uyanıklık düzeyleriyle vücut ısısında düzensizlikler yapan melatoninin hormonunun üretimi, güneş ışığına maruz kalmayla birlikte azalıyor. Bununla birlikte mutluluk veren serotonin hormonu üretimi artıyor. Hormonlarımız kendimizi daha iyi hissetmemiz için çalışıyor. Peki siz sürekli yorgunluk hali, enerjisizlik, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, isteksizlik ve umutsuzluk mu hissediyorsunuz? Bedensel şikayetleriniz geçmiyor ve üzerinize iştahınız ve uyku düzeniniz de değiştiyse dikkat! Günlük hayatınızda sizi zorlayan bu belirtiler depresyonun habercisi olabiliyor. Bu sorunlar da sıklıkla bahar yorgunluğuyla karıştırılabiliyor. Bu tür şikayetleriniz iki haftadan daha uzun sürüyorsa mutlaka bir uzmana başvurun. Acıbadem Bodrum Hastanesi Klinik Psikolog Seren Öztoprak, bahar yorgunluğuyla karıştırılan bahar depresyonu anlattı.

   

   

  Bahar depresyonu en çok kimlerde görülüyor?


  Genetik olarak depresyona yatkınlığı olan ve geçmişte depresyon hikayesi olan kişilerde baharda depresyona daha sık rastlanıyor. Dışa dönük, iletişimi güçlü olan kişilerde mevsimsel depresyon nadir olarak ortaya çıkarken, içe dönük iletişimi zayıf kişilerde daha sık görülüyor. Ayrıca, mükemmelliyetçi kişiler de esneklik gösteremedikleri için beklentilerinin altında kalan performanslarda daha sık depresif belirtiler yaşayabiliyor.

    


  Bahar depresyonu belirtileri


  Baharda hissettiğiniz halsizlik, sinirlilik, umutsuzluk gibi belirtiler en az iki hafta sürüyorsa uzmana başvurmak gerekiyor. Aşağıda bulunan belirtilerden en az beşinin olması bahar depresyonuna işaret ediyor. Bahar depresyonu belirtileri şöyle sıralanabilir:

   

   

  • Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları
  • Üzgün ve boşlukta hissetme
  • Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş
  • Sinirlilik, kolayca ağlama, kaygı ve korkular
  • Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
  • İştah ve uyku düzeninde bozulma
  • Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük
  • Cinsel istekte azalma
  • Uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel şikayetler ve ağrılar
  • İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi

   

  Bırakın, güneş ruhunuzu da ısıtsın!
  Mevsim değişimlerinde depresif belirtilere sahip olan kişilerin en önemli yardımcısı güneş ışığı. Sabah mümkün olduğunca erken uyanıp, gün boyu güneşten yararlanmak gerekiyor. Ayrıca, uyku ve uyanıklık saatlerinde planlı ve programlı olmak, güne düzenli başlamak ve sağlıklı beslenmek de sorunların üstesinden gelmekte yardımcı oluyor.

   

  Bahar depresyonuna karşı sosyalleşin
  Bahar depresyonu yaşıyorsanız, mümkün olduğunca sosyal hayatınızı canlı tutmaya çalışın. Bunun için, yeni etkinlikler planlayabilir, farklı gruplara girilerek sosyal iletişimi artırabilirsiniz. Ayrıca sıvı kaybının neden olduğu bedensel ve zihinsel yorgunluğunuzu gidermek için bol su için, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapın, iştahınızı dengelemek için yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin. Kıştan kalan tükenmişlikleri geride bırakmak, arınmak ve tazelenmek için yeni bir fırsat yaratmak, baharı depresyon yaşamadan geçirmenize yardımcı oluyor.

   

  Video: Depresyonun nedenleri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Depresyon hakkında yanlış bildikleriniz...

  Bahar hastalıklarına dikkat!

  Bahar yorgunluğunu bu egzersizlerle atabilirsiniz!

  Baharda kolunuzu kaldıramıyorsanız...

  Her 'yorgunluk' bahar yorgunluğu değil!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler