ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Basit bir hareketle bile oluşabiliyor menisküs yırtığı

  Vücudumuzun bütün yükünü taşıyan dizlerimiz en önemli eklemimiz. Bu nedenle onlara çok iyi bakmamız gerekiyor. Dizlerde en sık görülen sorunlardan biri de menisküs yırtıkları. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Süha Yörük, ‘menisküs yırtıkları’nı anlattı.

   

  Ayağa kalkıp oturmayı, yürümeyi, koşmayı, merdiven çıkıp inmeyi sağlayan dizlerdeki herhangi bir problem, kişiyi bu basit hareketleri bile yapamaz hale getiriyor. Diz sağlığını bozan bu problemlerden menisküs yırtıkları, hareket kısıtlığına ve sürekli diz ağrısına neden oluyor. Dizdeki ani hareketler ve dönmeler sonucu menisküste yırtıklar oluşabiliyor. Hatta diz çökme, çömelme, ağır bir şey kaldırma gibi basit görünen aktiviteler bile bazen menisküs yırtığına yol açabiliyor.

   

  Menisküs belirtileri

   

  Her bir dizde, C şeklindeki bağ dokusundan oluşan iki adet menisküs bulunuyor. Uyluk ve kaval kemiği arasında yastık gibi hareket eden menisküslerde yırtık meydana gelmesi; dizde ağrı, şişlik ve sertliğe sebep oluyor. Menisküs yırtıkları aynı zamanda dizde kilitlenmeye de yol açıyor. Dizden ses gelmesi, özellikle dizi oynatırken ve döndürürken ağrı, dizi tam olarak uzatmada zorlanma gibi sıkıntılar yaratıyor.

    

  Sık görülüyor
  Menisküs yırtığı en sık görülen diz yaralanmalarından biri. Özellikle bütün vücut ağırlığı tek bir tarafa verildiğinde menisküs yırtığı riski de artıyor. Özellikle futbol, tenis, basketbol gibi zorlamalı aktiviteler yapan sporcularda menisküs riski daha yüksek. Diğer risk grubundakileri ise ileri yaştakiler oluşturuyor. Yaşlandıkça dizlerdeki yorgunluktan dolayı menisküs yırtığı riski artıyor. Yaşlılarda dizlerdeki dejeneratif değişiklikler bu rahatsızlığa zemin hazırlayabiliyor.

   

  Teşhisi kolay
  Sıklıkla fizik muayene sırasında teşhis edilebilen rahatsızlık, yürüme ve çömelme sırasındaki bulgularla kendini ele veriyor. Onun dışında röntgen, MR, artroskopi gibi görüntüleme yöntemleriyle kesin tanı konuluyor. Dizin yakınına yapılan küçük bir kesiyle içeri sokulan artroskop aleti, küçük bir kamera ve ışıktan oluşuyor. Cihaz, dizdeki büyütülmüş görüntüleri bir ekrana aktararak teşhisi kolaylaştırıyor.

   

  Menisküs tedavisi
  Menisküs yırtıklarının tedavisinde öncelikli olan istirahat ve buz uygulaması. Ağrıyı artıran aktivitelerden sakınmak, ağrı şiddetliyse koltuk değneği kullanmak dizdeki ağrıyı azaltıyor ve iyileşmeyi hızlandırıyor. Diz ağrısı ve şişliği azaltan buz uygulamasında ise bir buz torbası ya da temiz bir beze sarılı buz küplerini 15 dakika boyunca diz üzerinde bekletmek gerekiyor. İlk bir iki gün 4-6 saate bir uygulamaya devam ediliyor. Ağrı kesici ilaçlar da diz ağrısının hafiflemesine yardımcı oluyor.

   

  Bu tür kişiler için fizyoterapi de faydalı olabiliyor. Diz eklemini destekleyen bu tedavi, diz ve bacağın etrafındaki kasların güçlenmesine de katkıda bulunuyor. Rehabilitasyon tedavisine rağmen diz ağrısının devam ettiği durumlarda ise cerrahi tedavi başka bir seçenek. Şayet yırtık onarılamayacak şekildeyse menisküs, artroskop kullanılarak küçük bir kesiyle cerrahi olarak çıkarılabiliyor.

   

  Video: Aşil tendonu kopması nasıl oluşur

   

   

  İlginizi çekebilir

  Ayaklarınızı yoran sorunlar

  Çocuğunuz neden topallar

  Omuz ağrınızın nedeni donuk omuz olabilir

  Belinizdeki ağrıdan birkaç adımda kurtulun

  Skolyoz hakkında bilmeniz gerekenler


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler