ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Bilinçsiz spor ve obezite diz kireçlenmesi yapıyor

  Bilinçsiz yapılan spor ve obezite sorunu diz kireçlenmesine davetiye çıkarıyor. Özellikle merdiven kullanırken ortaya çıkan, zamanla dinlenirken bile devam eder hale gelen diz ağrısı diz kireçlenmesinin önemli işaretlerinden biri. Rahatsızlık, ihmal edilmesi halinde hareket kısıtlılığına neden olarak kişinin sosyal yaşamdan kopmasına bile neden olabiliyor. Eklem kıkırdağının aşınması anlamına gelen dizde kireçlenme önceleri sadece ileri yaş sorunu olarak görülüyordu. Ancak rahaksızlık son yıllarda genç yaşlardaki kişilerde de görülüyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya diz kireçlenmesi hakkında bilgiler verdi…

   

  Diz ekleminde kıkırdağın aşınması eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde en fazla yüzde 2 oranında görülürken, yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde yüzde 8’lere ulaştığını gösteriyor. Bu artışın en önemli nedenleri ise bilinçsizce yapılan spor ve obezite. Diz ekleminde kıkırdağın aşınmasına ait belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ise zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor. Çünkü hastalık ilerledikçe tedavi hem daha zorlaşıyor hem de ameliyat gibi daha girişimsel işlemlere ihtiyaç duyulabiliyor.

   

  Diz kireçlenmesi belirtileri

   

  Dizdeki kireçlenmenin en temel belirtisi ağrı. Önce yüklenmeyle, merdiven inip çıkmayla ve hareketle belirgin olan ağrı giderek istirahatte de görülmeye başlıyor. Ağrıyı zamanla hareket kısıtlılığı takip ediyor. Diz çevresinde şişlik, ses gelmesi, takılma, kilitlenme gibi şikayetler de görülebiliyor. Daha da ileri aşamalarda dizde eğrilme başlayabiliyor. Oluşan bu tablo sonucunda kişi her gün ağrı kesici ilaçlar kullanmak zorunda kalabiliyor, hareket kısıtlılığı nedeniyle evden dışarıya çıkamaz noktaya gelebiliyor.

   

  Diz kireçlenmesini tetikleyen etkenler

  Dizde kireçlenme bilinen ve bilinmeyen olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Özellikle romatoid artrite bağlı gelişen romatizmal hastalıklar, eklemi ilgilendiren kırıklar sonrası gelişen kireçlenmeler nedeni bilinen kireçlenmeler arasında bulunuyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen kireçlenme ise en sık görülen tipi oluşturuyor. Bu tip kireçlenmede genetik etkenler rol alıyor ve ileri yaş, kadın olmak, fazla kilo, kontrolsüz sporlar ile diğer nedenlerle dize yapılan aşırı yüklenmelerin etkilediği, kasların zayıf olması ile diz travmaları gibi bazı etkenlerin de kıkırdağın bozulmasını hızlandırdığı düşünülüyor.

   

  Spor ve obeziteye dikkat

  Diz kireçlenmesi eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde sadece yüzde 1-2 oranında görülürken yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde yüzde 8’e yükseldiğini gösteriyor. Diz kireçlenmesinin artık genç yaştaki kişileri de etkilemesindeki en önemli etkenlerden biri ise bilinçsizce yapılan spor. Spora olan eğilim günümüzde gittikçe artıyor. Spor bilinçli yapıldığında çok önemli faydalar sağlıyor. Ancak kontrolsüz, aşırı yüklenme içeren ve yeterli ısınma yapılmadan uygulanan spor diz eklemlerinde kireçlenmeye neden olabiliyor. Bunun yanı sıra günümüzün önemli problemlerinden biri olan obezite, dizde bağ ve menisküs yaralanmalarının zamanında tedavi edilmemesi gibi nedenler de genetik yatkınlığı olan kişilerde hem hastalığın daha erken görülmesine yol açıyor, hem de özellikle tedavi edilmeyen diz yaralanmaları doğrudan kıkırdağın aşınmasına neden olabiliyor.

   

  Diz kireçlenmesinin tek bir tedavisi yok

   

  Dizlerde kireçlenmenin tek bir tedavisi bulunmuyor. Hangi tedavinin uygulanacağı kişinin yaşı, ağrısının şiddeti, günlük aktivitelerinin etkilenme durumu, diğer hastalıkları ve sosyal durumu göz önüne alınarak belirleniyor.

   

  1. Hastalığın başlangıç aşamasında egzersizler, kilo verilmesi ve ağrı kesiciler yararlı olabiliyor. Kıkırdak destekleyici ilaçlar da kişilerin bir kısmında ağrıyı azaltabiliyor.
  2. Fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyonlar yapılabiliyor. Bu enjeksiyonlar kıkırdak yüzeylerin kayganlığını artıran, sürtünmeyi azaltan ve kıkırdağı bir miktar besleyen ilaçlar, kortizon, kişinin kendisinden alınan kandan hazırlanan trombositten zengin plazma (PRP) veya daha kompleks bir işlem olan kök hücre enjeksiyonları oluyor. Uygun kişilerde başvurulan kök hücre enjeksiyonlarıyla sorun tümüyle ortadan kalkmasa da yapılan araştırmalar kişilerin şikayetlerinde azalma ve fonksiyonlarında iyileşme olduğunu gösteriyor.
  3. Daha ileri aşamadaki veya önceki tedavilerin yetersiz kaldığı kişilerde eklem içinde bir miktar temizlik ve kıkırdak yüzeylerdeki bozukluğun kısmen düzeltildiği kapalı yöntemle yapılan artroskopi ameliyatı, kemik yük taşıma ekseninin bozulduğu durumlarda bu ekseni düzelten kemik ameliyatları yapılabiliyor. Kireçlenmenin daha fazla olduğu ve kemik yüzeyinde hiç kıkırdak dokusu kalmadığı durumlarda ise kısmi veya tam diz protezi ameliyatıyla kişinin ağrısının giderilerek normal aktivitesini kazanması amaçlanıyor.

   

  Video: Diz kireçlenmesi tedavisi

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bahar ve yazla birlikte artan rahasızlık: Kireçlenme

  Kireçlenmenin tedavisi mümkün

  Ağrı ve tutulmalarınızın nedeni kireçlenme olabilir

  Diz eklemlerinde görülen ağrının nedeni kireçlenme olabilir

  Yaşa göre diz ağrılarının nedenleri


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler