ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Böbrek taşına karşı yılda 1 kez kontrol

  Vücudumuzda en az kalp, akciğer, karaciğer kadar hayati öneme sahip bir diğer organımız da böbrektir… Genel sağlığımızı korumak için böbreklerimizin sağlığı konusunda hassas olmamız gerekiyor. Aksi takdirde iyi korunmayan böbrekler, çeşitli böbrek hastalıklarına yol açabiliyor. Bunlar arasında yer alan böbrek taşı, pek çok kişiyi şiddetli ve ani ağrılarla yakalıyor. Doğru zamanda tedavi edilmemesi, böbrek yetmezliği, organ kaybı gibi geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara neden olabiliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, herhangi bir belirti görülmeksizin böbreklerin yılda 1 kez kontrol edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

   

  Böbrek taşı, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişiyor. Böbrek taşı oluşturabilecek elementler hemen her besinde de bulunuyor. Böbrek yolunu tıkayarak böbrekte enfeksiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilen böbrek taşları, kimi zaman hiçbir belirti vermeksizin ilerleyebiliyor. Kimilerinde ise şiddetli ağrılar yaratıyor. Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek ise alınabilecek en iyi önlem. Hiçbir şikayet olmasa da 40 yaşına kadar 2 yılda 1 kez, 40 yaşından sonra yılda 1 kez böbreklerin kontrol edilmesi gerekiyor. Ancak ailede taş şikayeti varsa, 3 ya da 6 ayda bir ultrason ile böbreklerin takip edilmesi önem taşıyor.

   

  Böbrek ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişiyor
  Bir kum tanesi kadar veya çok daha büyük ölçülerde olabilen böbrek taşları, genellikle bel bölgesinde ya da böbrek ile idrar torbası arasında bulunuyor. Şiddetli ağrılara, bulantı, kusma ve ateş de eşlik edebiliyor. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebiliyor. Ağrı, kimi zaman erkeklerde yumurtalıklara, kadınlarda ise vajinal dudaklara vurabiliyor.

   

  Bulunduğu yere göre farklı sorunlara neden olabilir
  Taşın böbrekte yaratabileceği sorunlar konumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Taşın böbrekte üretilen idrarı mesaneye taşıyan ‘üreter’in ağzına yerleşmesi, idrar çıkışının azalmasına ya da durmasına neden oluyor. Bu durumun uzun sürmesi halinde idrar, geriye dönüp böbreğe baskı yaparak şişmesine yol açıyor. Bu da hidronefroz denen rahatsızlıkla sonuçlanıyor. Ancak bu durum idrarda belirgin bir azalmaya neden olmadığı için hemen fark edilmeyebiliyor.

   

   

  Böbrek iltihabı, böbrek yetmezliği, organ kaybı…

   

  Böbrek taşları bakteriyel bir hastalık olan ‘pyelonefrit’ adındaki böbrek iltihabına da neden olabiliyor. Pyelonefrit, kan veya idrar yoluyla böbreğe gelerek buraya yerleşiyor. Böbreğin büyümesine ve ödem oluşmasına neden oluyor. Pyelonefrit, kişide ağrı, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Böbrek fonksiyonlarına zarar vererek böbreğin çalışmasını engelleyen böbrek iltihabı, doğru ve zamanında tedavi edilmediği takdirde kronikleşiyor. İleri safhada böbrek yetmezliğine dahi neden olabiliyor.

   

   

  Böbrek eski sağlığına kavuşturulabiliyor
  Hidronefroz ve pyelonefrit görülmesi durumunda taşlara müdahale edilerek böbrek eski sağlığına kavuşturulabiliyor. Ancak ciddi ölçüde zarar görmüşse, böbreğin alınması söz konusu olabiliyor. Bu şekilde geri dönüşü olmayan bir yola girmemek için düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek hayati önem taşıyor.

   

   

  Video: Bol sıvı tüketimi böbrek taşı düşmesine yardımcı olur mu?

   

   

   

   

  İlginizi çekebilir

  Böbrek taşında tedavi yöntemleri

  Böbrek taşı oluşumu önlenebilir mi?

  Böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı besinler

  Böbrek taşı tanısında kullanılan yöntemler

  Bu hastalıklar böbrekleri yoruyor


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler