ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Burun estetiğiyle ilgili bilinmesi gerekenler

  Burun kişinin yüz güzelliğini belirleyen önemli bir organdır. Bu nedenle en çok tercih edilen estetik operasyonları arasında yerini alır. Sadece güzellik amaçlı değil, sağlık açısında da burun estetiği hem kadın hem de erkekler tarafından yaptırılır. ‘Burun estetiği’ ve ‘güzellik’ denilince ilk akla gelen genellikle kadınlardır. Bu noktada kadınların ve erkeklerin burun estetiğinden beklentileri de farklıdır. Erkekler burunlarının daha çok boyutuyla ilgilenir; büyük burunluysa daha küçültülmüş, yüzüne uygun, ilk bakışta boyutu nedeniyle dikkat çekmeyen burun ister. Kadınlar ise boyuttan önce güzel görünümlü, doğal bir burun ister.

   

  Yüz gelişimini tamamlamışsa…
  Burun estetiği bedensel ve ruhsal açıdan bir problemi olmayan ve burnundan memnun olmayan kişilere uygulanır. Hem sağlık hem de güzellik açısından istenilen burun estetiği, çocuk yaşta yapılması tartışmalı olmakla birlikte mümkün olan bir operasyondur, ancak operasyonda burun kıkırdaklarının zarar görmesi ihtimali nedeniyle pek tercih edilmez. Genellikle kadınlarda yüz gelişimini tamamlamış 15-16 yaşlarında; erkeklerde ise 17-18 yaşlarında uygulanabilir. Muayene sırasında da operasyon yapılıp yapılamayacağı teşhis edilebilir. Yaş açısından bir üst sınır belirlenmezken yüz gelişimini tamamlamış her birey burun estetiği ameliyatı olabilir.

   

   

  Burun estetiğinden ne beklenir?


  Kişilerin burun estetiğiyle ilgili başlıca üç beklentisi vardır; iyi görünüş, iyi nefes alabilmek, estetikten sonra morluk ve şişliğin oluşmaması. Burun içindeki C şeklinden kaynaklanan sorun yüzünden oluşan deviasyon (burun içi eğrilik) nedeniyle sağlıklı nefes alıp vermek mümkün olmaz. Burun estetiği en çok şu durumlarda tercih edilir:

   

   

  • Burnun dışında eğri, kemerli, geniş bir görüntü varsa,
  • Burun ucunda destek azalmışsa ve çökme meydana gelmişse,
  • Burun içinde etler varsa.
  • Burun küçükse,
  • Burun ve alın arasında açı problemi varsa,
  • Burun kanatları büyükse,
  • Dudak ve burun arasında açı problemi varsa.
  • Doğallık önemli

   

  Uzmanlar burun estetiği öncesi yüz analizi yapmanın önemli olduğunu düşünür. Estetik operasyondan önce özel bir planlama yapılır. Ardından her kişiye özel hazırlanan bu planlamaya uygun olarak ameliyat gerçekleştirilir. Geniş ve uzun bir yüze küçük burun ya da aynı şekilde burun ucu çok kaldırılmış, kemeri çok oyulmuş burunların yapılması tercih edilmez. Çünkü kalkık burunlar yüzde doğal olmayan bir görüntü yaratır. Güzel bir burun hem rahat nefes alınmasını sağlar, hem de yüzle uyumlu, doğal bir görüntü oluşturur.


  Özellikle erkeklerde görülen ve ‘boksör burnu’ denilen geniş burun yapıları düzeltirken de doğal bir görüntü yaratılmaya çalışılır. Ancak burnu çok fazla daraltmak da kişinin burun deliklerinin küçülmesine neden olacağından nefes alıp vermede ciddi sıkıntılara yol açabilir.


  Genel olarak burun estetiği denildiğinde burnun kemeri alınır, kıkırdaklar şekillendirilir, kemikler kesilerek şekillendirilir ve daha düzgün bir çatı oluşturulur. Burun ameliyatları iki şekilde; kapalı veya açık teknikle yapılır. Dünyada daha çok açık teknik uygulanması yönünde artan bir eğilim vardır. Açık burun estetiği ameliyatında kemikler ve kıkırdaklar görülerek şekillendirilir. Açık burun estetiği ameliyatı sonrası çökme şikayetlerinin daha az geldiği bilinmektedir. Artık burun içine yönelik girişimlerde endoskopi yöntemi daha çok kullanılır; endoskopla burun içine girilip burundaki deviasyon düzeltilip burun etleri çıkarılır. Burnun içini görmek için kullanılan cihazlar daha iyi görüş alanı sağlar. Ameliyat olmamış gibi doğal sonuçlar ortaya çıkar.

   

  Kadın ve erkeklerde farklı
  Burun estetiğinde kusurları düzeltirken burun ucuyla dudak arasında bulunan, kadınlarda ve erkeklerde kendine özgü açıları sağlamak gereklidir. Kadınlarda burun ucu, erkeklere göre daha kalkık olmalıdır.
  Ameliyat olacak kişilerin ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları istenir, bunun iki önemli nedeni vardır:

   

  • Anesteziden dolayı uyanırken öksürük ve balgam olabilir.
  • Sigara kullanılması yaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Ameliyat yaraları düzelinceye kadar 2-3 hafta sigara içilmemesi önerilir.

   

   

  Burun estetiği hangi mevsim daha uygun?


  Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği de genelde serin olduğu için sonbahar, kış ve ilkbaharda tercih edilir. Bu operasyon kişilerin kendilerini güneşten daha iyi koruması ve klimalı ortamları tercih etmesine bağlı olarak yazın da uygulanır. Genellikle 2-4 saat süren operasyondan sonra bir gece hastanede kalmak uzmanlar tarafından uygun görülür. Ameliyat öncesi ağrı kesici ve aspirin türü ilaçlardan en az 1 hafta önce kaçınılması gerekir. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşanmışsa operasyon ertelenir.

   

   

   

  Burun ameliyatı sonrasına dikkat


  Operasyon sonrası özenli olunmalıdır. Burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler durumlar şunlardır:

   

   

  • İlk gün makineye bağlı olarak özel bir yüz maskesi uygulanır. Bu yüz maskesi sayesinde yüzde şişlik, morluk ve ağrı, eskiden yapılan buz uygulamalarına göre çok daha az olur. Ertesi gün evde kafanın yukarıya kaldırılarak istirahat edilmesi önemlidir. 2-3 gün dinlenmek gerekir. Efor gerektirmeyen iş varsa 3-4 gün sonra işe gidebilir. Atel ve bandajlar alınıncaya kadar dinlenmek uzmanlarca uygun görülür.
  • Başı aşağı eğerek kitap, gazete okumak, telefona ya da bilgisayara bakmak zarar verebilir, başı eğmemek ve iki hafta boyunca da buna dikkat etmek gerekir.
  • Kışın spor amaçlı olarak havuza iki ay girilmemesi gerekir, çünkü havuzdaki kimyasallar burun içi dokulara zarar verebilir. Yazın ise bir ay sonra denize girilebilir. Dalış yapmak sakıncalı olabilir.
  • Burun estetiğinden iki ay sonra hafif bir gözlük çerçevesi kullanılmasında bir sakınca yoktur. Çerçeve ağırsa üç ay beklenmelidir. İlk 1-2 ay enfeksiyon oluşma ihtimali nedeniyle lens takılmaması önerilir.
  • Burun içi spreyleriyle içeriyi nemli tutmak önemlidir.
  • Ameliyattan bir ay sonra hafif egzersizler yapılabilir, iki ay sonra ise egzersiz programı ağırlaştırılabilir. Altı ay boyunca burnun darbe almayacağı şekilde spor yapılması uygundur. Darbelere karşı tehlikeli olacağından basketbol ve futbol oynanmaması gerekir.
  • Operasyondan sonraki ikinci haftadan itibaren su çekerek burun içi yıkanabilir, burun sıkmadan silinebilir.
  • İlk bir hafta alkol alımından, sert gıdalardan, baharatlı gıdalardan, aşırı sıcak, nemli ortamlardan (sauna, hamamdan) uzak durulması gerekir.

   

  İyileşmek zaman alır
  Burun estetiği ameliyatından sonra burun şeklinin oturması ve tam olarak iyileşmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Kişi, ameliyat sonrası hayal kırıklığı yaşamak yerine bu durumu normal karşılaması için uyarılır. Ameliyat sonrası kişi birkaç gün rahat nefes alamayabilir ve burun alçısı alınınca da burnunda şişlik görebilir. Ancak ikinci-üçüncü haftadan sonra bu şişlik iner. İlk 4-6 hafta burun estetiği yaptıranlar için önemlidir. Kişinin, değişen yüzüne alışması zaman alabilir. Ameliyat sonrası 7-10 gün arasında alçıların ve atellerin burunda kalması gerekir. Burnun yeni şeklinin tam anlamıyla oturması 6 ay ile 1 yıl arasında değişir.

   

  İlginizi çekebilir:

  Burun estetiği operasyonu ne kadar sürer?

  Burun estetiği sonrası iyileşme ne kadar zaman alır?

  Burun estetiği öncesi mutlaka yüz analizi yaptırın!

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler