ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çarpık ayak anne karnında tespit edilebiliyor

  Her bin çocuktan birinde görülüyor. Bazen tek ayakta bazen iki ayakta birden olabiliyor. Erkeklerde görülme sıklığı kız çocuklarının iki katı oranında. Çarpık ayak sorunu erken müdahale edilebildiğinde ayaklar normale yakın bir hale gelebiliyor. Gecikme halinde ise çözüm alçıyla düzeltme yöntemi... Bazı bebeklerde ise alçı yöntemine ilave olarak ameliyat gerekebiliyor. Tedavi edilmemesi durumunda kemiklerde şekil bozukluğuna neden olan çarpık ayak sorunu hakkında bilgiler veren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Marangoz, önemli uyarılarda bulundu.

   

  Çarpık ayak sorununun yüzde 25’i kalıtımsal

   

  Çarpık ayağın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, çok farklı ihtimaller öne sürülüyor. Eskiden anne karnı içerisinde sıkışma nedeniyle geliştiği sanılıyordu, ancak artık öyle olmadığı biliniyor. Olası nedenler arasında nörolojik, damarsal ya da bağ dokusunu ilgilendiren sorunlar belirtiliyor. Çarpık ayağın yüzde 25’i ise kalıtımsal nedenlerden kaynaklanıyor. Çoğu bebekte kalıtımsal olmayan bir genetik durumun söz konusu olduğuna işaret eden araştırmalar da mevcut.

   

  Anne karnında fark edilebiliyor

  Çarpık ayak günümüzde genellikle bebek anne karnındayken 16. haftadan itibaren yapılan ayrıntılı ultrasonda tespit edilebiliyor. Problemin anne karnındayken anlaşılması, doğum sonrasında yapılacak olan tedaviler hakkında önceden araştırma yapılabilmesine imkân sağlıyor. Erken tedaviye başlamak için en ideal zamanın doğum sonrasındaki 7. gün – 15.gün arası dönem.

   

  Çarpık ayaklar ultrason muayenesinde çok nadiren gözden kaçabiliyor. Böyle bir durumda ise doğum sonrasında sağlık personeli veya aile tarafından kolaylıkla anlaşılabiliyor. Çarpık ayağı normal bir ayaktan veya ayağın hafif içe dönük olduğu durumlardan ayırt eden en temel özelliği ise ayağın gaza basma yönünün tersi yöndeki esnekliğinde azalma görülmesi veya ayağın yukarı doğru hiç esnetilememesi.

   

  Alçı tedavisiyle çarpık ayağa şekil veriliyor

   

  Özellikle yenidoğan döneminde çarpık ayak probleminin güncel tedavisi Ponseti tekniğine uygun yapılan alçı tedavisidir. Doğuştan çarpık ayak sorununun tedavisi için en ideal zaman doğum sonrasındaki ortalama 10. gün civarı oluyor. Ayağı esneten haftalık düzeltici alçı tedavisiyle ayağa şekil veriliyor. Ardından bu şeklin korunması için diz bükük bir şekilde, özel bir teknikle, kasıklara kadar alçı uygulanıyor. Alçı tedavisine çocuğun ayağında gözle görülür bir şekilde düzelme olana kadar devam ediliyor. Bu tedavi de ortalama 4 - 6 hafta arasında tamamlanıyor. Alçı tedavisinin bitiminde ayağın arka kısmından topuk gevşetme olarak da bilinen aşil tendonunun kesilerek uzatılması işlemini (aşilotomi) yapmak da gerekebiliyor. Bu işlem göreceli olarak kolay atlatılan ve tedavinin bir sonraki aşamasına geçmeyi sağlayan bir basamak. İşlem sonrasında 3 hafta süreyle alçı tedavisi yapılıyor. Ardından, ayakları düzeltilmiş ve omuz hizasında açık pozisyonda tutan, arası demirli ayakkabı olarak da bilinen ortez kullanılıyor.

   

  Çarpık ayakta ortez tedavisi

   

  Ortez tedavisine geçildikten sonra, ortezin ideal olarak 3 ay süreyle, günde 23 saat takılması gerekiyor. Bu süreyi tamamladıktan sonra günlük ortez giyme saati azaltılıyor. Bu, hem çocuğun emekleme ve gündüz yaptığı diğer aktivitelerini kısıtlamamak, hem de ayağı serbest bırakarak gelişimini iyi yönde etkilemesi için gerekli bir durum. Sonrasında ortalama 4 yaşına kadar geceleri ve eğer uyuyorsa gündüz uykularında ortez kullanılıyor. Çarpık ayaklarda nüksün en önemli nedeni ortezlerin düzenli olarak kullanılamaması olmasına rağmen, tedavi harfiyen yerine getirilse bile çocukların az bir kısmında nüks yaşanabiliyor.

   

  Video: Kızamık nedir belirtileri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Yenidoğan bebeklerde temizliğe dikkat!

  Bebeğinizin ilk haftası...

  Çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunun

  Çocuklar hangi yaşta ne kadar uyumalı?

  Çocuğunuzun yeteneklerini geliştirin


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler