ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Cilt sağlığı ile ilgili doğru sanılan 8 hata

  Cildimiz vücudumuzun en büyük organı ve dış etkiye en açık olanı. Bu nedenle sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Oysa pek çoğumuz cildimizle ilgili kararlar alırken örneğin krem kullanırken ya da peeling yaptırırken pek de seçici davranmıyoruz. İnternetten alınan ürünleri gelişi güzel kullanıyoruz veya bir güzellik uzmanının cilt hakkında her şeyi bilebileceğini düşünüyoruz. Acıbadem Kayseri Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, cilt sağlığıyla ilgili doğru bildiğimiz yanlışları anlattı.

   

  1-Cilt hastalıklarının büyük çoğunluğu karaciğer kaynaklıdır

   

  DOĞRUSU: Cilt hastalıklarının nedeni, karaciğerin az ve kötü çalışmasından kaynaklanmıyor. Aksine, tüm cilt hastalıklarının sadece çok az bir kısmı karaciğer ile ilişkilendirilir.

   

  2-Sivilceler, evlenince ya da doğum yapıldığında geçer

   

  DOĞRUSU: Sivilce yani akne vulgaris isimli problemler kimi zaman kısa sürebileceği gibi kimi zaman 3-5 yıl devam edebiliyor. Ancak bazı kişilerde bu sorunun kırklı yaşlara kadar devam ettiği de görülebiliyor. Sivilcelerin ortaya çıkmasında beslenme tarzından genetik özelliklere kadar birçok unsur rol alıyor. Her ne kadar halk arasındaki sivilcelerin evlenince ya da doğum yapınca ortadan kalktığı düşünülse de böyle bir doğru bulunmuyor. Sivilcelerin şiddeti, süresi kişiye göre değişebildiği için mutlaka hekim tarafından tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.

   

  3- Botoks yılan zehridir

   

  DOĞRUSU: Botoks, etken maddesi ‘Botulinum Toksin A’ olan bir madde. Bilinen yanlış algının aksine botoks yılan zehir değil, konservelerin bozulmasına sebep olabilen bir bakterinin salgısıdır. Bu madde 1970’li yıllardan beri pek çok hastalıkta güvenle kullanılıyor.

   

  4- Sedef ve vitiligo hastalıkları bulaşıcıdır

   

  DOĞRUSU: Sedef vitiligo gibi dışarıdan bakıldığında fark edilen ve zaman zaman insanları ürküten bazı cilt hastalıklarının halk arasında bilindiği gibi bulaşıcı değil. Sadece mantar hastalıklarının bulaşma riski bulunuyor.

   

  5- Zona hastalığı sürekli tekrarlar

   

  DOĞRUSU: Halk arasından gece yanığı olarak bilinen zona zoster (zona) hastalığının zannedildiği gibi sürekli tekrarlama özelliği bulunmuyor. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerde, hekim kontrolü ve düzenli tedavi uygulandığı takdirde hayatı boyunca tekrarlama ihtimali bulunmuyor. Dolayısıyla bir kez zona yaşayan kişiler, çok özel bağışıklık sistemi ya da problemi yoksa bir daha hastalıkla karşılaşmıyor.

   

  6- Bitkisel olan her şey güvenli ve sağlıklıdır

   

  DOĞRUSU: Bitkisel olduğu ve zarar vermeyeceği düşüncesiyle birçok ürünü güvenle ve kolaylıkla cildimize uygulayabiliyoruz. Ancak, ürünün bitkisel olması zararsızlığının göstergesi olmadığının unutulmaması gerekiyor. Bunun en belirgin örneği ise sigara. İçerik olarak bitkisel bir ürün olmasına karşın birçok kanser türünü etkilediği biliniyor. Üstelik tamamen katkısız bitkisel ürünün pazarlamasını sağlayabilmek de çok olası görülmüyor. Ayrıca, içerisinde hiç koruyucu olmayan ürünün raf ömründen neredeyse hiç bahsedilemiyor.

   

  7- Güzellik uzmanları cilt konusunda her türlü bilgiye sahiptir

   

  DOĞRUSU: Güzellik uzmanı veya cilt uzmanı olarak tanımlanan ya da unvanı öyle olan kişilerin cilt konusunda her şeyi bilmesi mümkün değil. Bu nedenle yeni bir ürün almak, uygulama yaptırmak isteyen ya da kullanılan ürün sonrası cildinde problem yaşayan kişilerin öncelikle bir uzmanla görüşmeleri gerekir. Bu sayede tercihlerinde hata riski ortadan kalkar.

   

  8- Lazer tedavisi kanser yapar

   

  DOĞRUSU: Lazer tedavilerinde kullanılan cihazlar radyoaktif ışın taşımadıkları için kanser riski bulunmuyor. Bu nedenle doğru alanda ve doğru şekilde kullanılan lazer tedavisi yeri doldurulamaz bir uygulama olarak görülüyor.

   

  Video: Gün ışığı cilde ne şekilde zarar verir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Gül hastalığının bir nedeni de stres

  Cilt lekeleriniz ve benleriniz size bir şeyler fısıldıyor

  Cildinize iyi bakın mevsim geçişlerinden etkilenmeyin

  Aşırı temizlik ve su alerjiyi tetikliyor

  Egzama ve baharla gelen 5 cilt hastalığı


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler