ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çocuğunuz Kulağım ağrıyor diyorsa

  Özellikle soğuk havalarda kapınızı çalan enfeksiyon hastalıklarından kurtulmanız zaman alabiliyor. Çünkü enfeksiyonlar vücudunuzda yayılabiliyor. Sıklıkla nezle, grip ile sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarında, burun ve genizdeki enfeksiyonların orta kulağa ulaşmasıyla genellikle orta kulak iltihabı görülüyor. Üst solunum yolları enfeksiyonu olmadan da orta kulak iltihabı oluşabiliyor. Her yaşta rastlanabilen, ancak genellikle bebek ve çocuklarda çok sık görülen orta kulak iltihabı, tıp dilinde ‘otitismedia’ olarak adlandırılıyor. Acıbadem International Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Aras Şenvar, en önemli belirtisi kulak ağrısı olan orta kulak iltihabıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.


  Mama yedirirken dikkat!
  Emziren anneler bebeklerini belli bir açıyla besledikleri için anne sütü alan çocuklarda orta kulağa süt kaçması pek görülmüyor. Bebeğin mamayla beslendiği sırada dümdüz yatar pozisyonda yatırılması ise bu açıdan risk yaratabiliyor. Sık rastlanan bir durum olmasa da bu pozisyondaki beslenmede mama içeriği kulağa kaçıp, orta kulak iltihabına neden olabiliyor. Bu yüzden orta kulak enfeksiyonundan korumak için bebekleri mutlaka kucakta veya arkasını yükselterek yarı oturur pozisyonda beslemek gerekiyor.

   

  Kulak ağrısını önemseyin


  Kış ayları nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesi nedeniyle orta kulak iltihabına da en çok rastlanan dönem. Hastalık, geniz ile orta kulak arasında yer alan östaki kanalı içinden normalde içi hava dolu olan orta kulağa burun ile genizdeki iltihabın ulaşması sonucunda bu bölgede cerahatli sıvı toplanması nedeniyle gelişiyor. En büyük belirtisi kulak ağrısı olan orta kulak iltihabı; işitme kaybı, kulak zarında delinme ve nadir de olsa daha ağır durumlar yaratabileceği için uzmana gitmek şart. Kulağı ağrıdığı halde şikayetini dile getiremeyen bebeklerde, annelerin daha dikkatli gözlem yapmaları gerekiyor. Her zamankinden farklı ağlaması olan (huzursuzluk, yersiz ağlama, gece ağlaması gibi) bebeklerin orta kulak iltihabı yönünden de muayene edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bazen çocuklar “Kulağım ağrıyor” dedikten kısa bir süre sonra tekrar oyuna dalabiliyor. Anneleri tereddütte bırakan bu durum da ciddiye alınmalı. Zaman zaman hafif şiddetli ağrı yapan ve kısa bir süre sonra geçen kulak ağrıları, orta kulaktaki havalandırma sorunları ya da kulakta sıvı birikmesi sonucu oluşabiliyor. Normalde havayla dolu olduğu zaman görevini yapan orta kulak boşluğunda toplanan sıvı, işitme sorunları yarattığı için uzmana başvurulması gerekiyor.

   


  Genetik yatkınlık olabilir

  Kulağa hava girmesini sağlayan östaki borusu, anatomik olarak kısa olduğu için çocuklar orta kulak iltihabına daha kolay yakalanıyor. Bunun yanı sıra östaki borusunun konumu ile eğimi farklı olan bazı çocuklar, enfeksiyon oluşturan etkenlerin orta kulağa geçmesi açısından daha fazla risk taşıyorlar. Bu çocuklar neredeyse her nezle ve grip sonrasında orta kulak iltihabı geçirebiliyor. Bazı çocuklarda ise genetik olarak orta kulak, östaki ve geniz bölgeleri arasındaki ilişkiler sıkıntılı olduğunda sık sık kulakta sıvı birikimi veya enfeksiyon atakları görülebiliyor. Çocuğun büyümesi ve anatomik gelişmeyle bu sorun zamanla ortadan kalkıyor.


  Tedavide 10 gün antibiyotik
  Tedavide amaç orta kulaktaki iltihabının temizlenmesini sağlamak. Bu sebeple çocuğa burun ve östaki borusunun açılmasını sağlayan ilaçlar, burun açıcı sprey, antibiyotik, ağrı kesici, orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçlar veriliyor. Daha ileri durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebiliyor. İlaçların doktorun önerdiği sürede kullanılması, ağrı ortadan kalkınca tedavinin kesilmemesi gerekiyor. Ağrı çok uzun sürmüyor ve çocuğun yakınmaları geçmiş gibi görünebiliyor. Ancak orta kulak boşluğundaki iltihabın tamamen geçmesi için antibiyotiğin en az 10 gün süre alınması uygun oluyor.

   

  Video: Çocuklarda orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

   


  İlginizi çekebilir

  Çocuğunuzu zatürreden nasıl korursunuz?

  Çocuğunuzun öksürüğünün kronik hale geldiğini nasıl anlarsınız?

  Çocuğunuzu kış hastalıklarından koruyun!

  Her boğaz ağrısında antibiyotik vermek doğru mu?

  Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için...


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler