ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çocuklarda enfeksiyona karşı bitkisel tedavi

  Çocukların geçirdiği hastalıklar belirli bir düzeyde olduğunda bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesine zemin hazırlar; ama yılda 5-6 defadan fazla enfeksiyon tekrarı bağışıklık sistemlerinin çok da iyi çalışmadığını gösterebilir. İşte bu noktada çocuğu takip eden doktorun da tavsiyesiyle destek olarak bitkisel tedaviler gündeme gelebilir. Hemen hemen herkesin bildiği ıhlamur, tarçın, elma kabuğu gibi bitkisel tedavi seçeneklerinin yanı sıra son yıllarda ekinezya, probolis ya da çinko gibi destekleyici bitkisel tedavileri hayatımıza girdi. Ancak bu ürünleri kullanırken son derece dikkatli olmak gerekir. Çünkü bitkisel ürünler doktor tavsiyesiyle ve önerilen dozlarda alındığında bağışıklık sisteminin kuvvetlendirirken, fazla ve bilinçsiz bir şekilde alındığında alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir.


  Ekinezyanın faydaları
  Ekinezya bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan bitkilerin başında gelir. Şurup olarak alındığında vücutta aşı etkisi gösterir. Üst üste hasta olan ve kendini bir türlü toparlayamayan 1 yaşın üzerindeki çocuklara ekinezya şurubu önerilir. Ancak ekinezya çocuk tam olarak tetkik edilmeden verildiğinde mide-bağırsak siteminde bazı sorunlara, karaciğer enzimlerinde bozulmaya, alerjik reaksiyonlara, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Doktor tarafından önerilse bile ekinezyanın 8 haftadan fazla kullanımı bu gibi etkilerin görülme ihtimalini artırır. Ayrıca MS, tüberküloz, astım ya da romatizmal hastalıkları olan çocukların kesinlikle ekinezya kullanmaması gerekir.

   

  Su için ıhlamur çayı


  Ihlamur, elma kabuğu ve tarçın, soğuk algınlığında akla ilk gelen tedavi yöntemlerinin başında gelir; ancak ıhlamurun tedavi edici herhangi bir etkisi bulunmaz. Ihlamur sadece vücudun su ihtiyacını karşılar. Çocukta herhangi bir alerji durumu söz konusu değilse, günde 3 bardağa kadar ıhlamur içilmesinde herhangi bir sakıncası bulunmaz. Enfeksiyonlara karşı bu ürünlerle hazırlayacağınız destekleyici bitkisel tedavi çocuğunuz için koruyucu olabilir.

   

  İlginizi çekebilir

  Çocuklarda görülen kış hastalıklarına dikkat!

  Çocuklarda görülen kış hastalıkları nelerdir?

  Çocuklarınızı kış hastalıklarından koruyun

  Öksürüğe iyi gelen 10 bitkisel formül

  Öksürük krizlerine karşı 10 çözüm

   

  Video: Gribe iyi gelen bitki çayları

    


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler