ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Dede ile torun hayata beraber tutundu

  Bir dede düşünün, yüreği torununun sağlığı için atan bir dede… 1 aylık torunu kalp ameliyatı olacağı gün dedesi Mustafa Yakut tabii ki onu yalnız bırakmadı. Hastaneye ulaştıklarında dedenin yaşlı kalbi yaşadığı bu strese dayanamadı ve ansızın durdu. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek’in başarılı operasyonuyla art arda yeniden hayat bulan dede-torunun ‘mucizevi hayat’ dedirten öyküsünün ayrıntıları…

   


  Utku bebeğe annesinin karnında henüz beş aylıkken yanlış teşhis konuldu ve gittikleri iki hekim de ‘bu çocuk yaşamaz’ diyerek aileye bebeği aldırmalarını önerdi. Büyük bir üzüntü yaşayan Mazlum çifti araştırmaları sonucu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş’e başvurdu. Prof. Dr. Ödemiş, bebeğin kalbinde çok sayıda delik olduğunu ancak hastalığın günümüzde tedavisinin çok başarılı şekilde yapılabildiğini belirtince aile derin bir nefes aldı. 31 yaşındaki anne Merve Yakut Mazlum “Bebeğimizin doğumu burada hiç sorunsuz gerçekleşti, doğduktan sonra da problem yaşamadık, bir hafta yoğun bakımda takibi yapıldı ve bir ay sonra kalbindeki delikler için ameliyat edilmek üzere randevumuzu aldık, evimize döndük” diyor.

   

  Dede kendi kullandığı araçla geliyordu

  Utku bebeğin dünyaya gelişiyle ilk kez dede ve anneanne olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşayan Mustafa ve Suzan Yakut da biricik torunlarının yanında olmak istedi. Sabah erkenden Ümraniye’den Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne doğru yağmurlu bir sabahta hep birlikte yola çıktılar. Utku bebek, anne ve babası önde, dedesi de kendi kullandığı araçla anneanneyle beraber onları takip ediyordu. Derken hastaneden girdiler ve Utku bebeği emzirmek için annesi, anneanneyle beraber ayrıldı. Kardiyoloji polikliniğinde buluşmak üzere sözleştiler. Mustafa Bey, damadıyla kardiyoloji polikliniğine inmişti ki, bir anda yere yığıldı. Dedenin kalbi durmuştu!

   

  Tüm damarlarında kritik derecede darlık vardı

  73 yaşındaki Mustafa Yakut’un bilinen herhangi bir kalp hastalığı yoktu. Son birkaç aydır zaman zaman nefes darlığı hissediyor ama üzerinde çok da durmuyordu. Torununun kalp ameliyatı geçirecek olmasının stresini kalbi kaldıramadı. Mustafa Yakut “10 dakika önce trafikte araba kullanıyordum. Yolda da herhangi bir yerde de kalp krizi geçirebilirdim. Torunumun sayesinde tam da hastanede oldu ve hemen hekimlerin müdahalesiyle hayata döndüm. Aslında kendimi şanslı görüyorum” diyor. Masajla ve elektroşokla kalbi çalıştırılan ve anjiyo olan Mustafa Yakut’un ana damar dahil kalbi besleyen tüm koroner damarlarında kritik derecede darlıklar ve tıkanıklıklar olduğu anlaşıldı. Birkaç gün kalbi dinlendirildikten sonra koroner bypass ameliyatı olmasına karar verildi.

   

  Yoğun bakımda yan yana yattı

  Önce minik Utku’ya, iki gün sonra da dedesine başarılı operasyonla hayat veren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, iki hastasının da sağlıklarına kavuştuklarını, Utku Bebek’in iki yıl sonra yapılacak ikinci ameliyatla tamamen iyileşeceğini belirterek “Kalbinde çok sayıda delik bulunan ve buna bağlı kalp yetersizliği olan Utku Bebek ve dedesinin ameliyatları yüksek risk içeriyordu. Ancak ikisi de başarılı operasyonla sorunsuz iyileştiler ve serviste komşu odalarda beraber yattılar. Torununun iyileşmesi dedeye de büyük moral oldu ve dede-torunu aynı gün sağlıkla taburcu ettik” diyor.

   

  Dede – torun bol bol oynayacaklar

  Minik Utku her şeyden habersiz hayata sağlıkla gülümserken, ailesi de ‘bardağın dolu tarafına’ bakıyor ve dedesinin hastanede kalp krizi geçirmiş olmasının onu hayata döndürebilmek adına büyük bir nimet olduğunu belirterek “Utku 2 yaşına geldiğinde bir ameliyat daha olacak ve anne karnında yanlış teşhisten de dolayı ‘yaşamaz, isterseniz aldırın’ denilen bebeğimiz Ender Hocamız ve Ersin Hocamızın sayesinde tamamen iyileşmiş olacak. Dedesiyle bol bol oyun oynayacaklar. Hem bebeğimizi hem dedesini başarılı ameliyatlarla hayata döndüren doktorlarımıza minnettarız” diyorlar.


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler