ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Dikkatli olmazsanız cep telefonunuz sizi fıtık edebilir

  Devir teknoloji devri… Günlük randevularımızdan notlarımıza, maillerden yapılacaklar listesine, tüm işlerimizi teknolojik aletler ile hallediyoruz. Özellikle cep telefonları, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar neredeyse hayatımızın her anında bizlerle birlikte. Ancak elimizden düşüremediğimiz bu cihazlar hatalı kullanıldıklarında baş ağrısından göz hastalıklarına kadar çeşitli sağlık problemlerine neden olabiliyorlar. Üstelik uzun dönemde boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi çok daha önemli sorunlara da yol açabiliyorlar. Bu cihazlardan cep telefonları ve tabletler özellikle boynumuzu etkilerken, kucağa alınarak veya yüzüstü yatılarak kullanılan dizüstü bilgisayarlar da belimizi fazlaca zorluyor. İşte bu noktada hemen herkesin aklına şu soru takılıyor; teknolojik cihazları kullanırken hangi hataları yapıyoruz? Neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Meral Bayramoğlu, teknolojik cihazları kullanırken yaptığımız hataları anlattı, fıtık riskine karşı önemli önerilerde bulundu.

   

  Dikkat! Bel ve boyun fıtığı yapıyor

   

  Cep telefonu, tablet ve bilgisayarları hatalı bir pozisyonda kullanmak uzun dönemde omurgayı destekleyen kasları ve bağları fazlaca zorladığı gibi omurlar arasındaki disklerde erken dejenerasyona neden olabiliyor. Böylece hem disk yapısı bozulabiliyor, hem de zaten bozuk olan yapıyı destekleyecek kas-bağ dokusu yetersiz kalabiliyor. Bunun sonucunda ‘fıtık’ olarak bilinen, diskin bulunduğu yerden arkaya veya yana kayması durumu oluşabiliyor.

   

  Hata: Cep telefonunu kulakla omuz arasında sıkıştırarak konuşmak
  Doğrusu: Telefonla konuşurken mümkünse kulaklık kullanın. Kulaklık kullanmıyorsanız telefon konuşmanızı mümkün olduğu kadar kısa tutun. Telefonu kulakla omuz arasında çıkartmak boyun fıtığı riskinizi artırır.

   

  Hata: Cihazın ekranına uzun süre eğilerek bakmak
  Doğrusu: Ekrana 20 dakikadan daha uzun süre eğilerek bakmayın. Bu pozisyonda çalışmak zorundaysanız boyun kaslarınızı esnetecek olan ve masa başında yapılabileceğiniz egzersizleri tekrarlayın.

   

  Hata: Sırt eğik ve desteksiz bir şekilde oturmak
  Doğrusu: Teknolojik cihazları kullanırken sırtınız dik pozisyonda ve bir yastıkla desteklenmiş şekilde oturun. Ayaklarınız yere tam değmeli, koltuğunuzun veya sandalyenizin yüksekliği diz ile kalçanız 90 derece duracak pozisyonu sağlayacak şekilde olmalı. Diz üstü bilgisayar kullanırken fazlaca öne eğilmeyi önlemek için masa üstünde ve altında cihazı yükselten bir destek kullanın.

   

  Hata: Cihazı yere veya yatağa koyup yüz üstü yatarak kullanmak
  Doğrusu: Cihazları yüz üstü yatarak değil, oturur pozisyonda kullanmanız çok önemli. Çünkü bu pozisyon boynu geriye doğru fazlaca zorlayarak bu bölgedeki bağ ve kapsüllerin gerilmesine neden oluyor. Bu da uzun dönemde omur biyomekaniğinin bozulmasına ve fıtıklara yol açabiliyor.

   

  Hata: Göz hizasının altında tutmak
  Doğrusu: Cihazı göz hizasının altında tutmak da yaptığımız hatalardan biri. Tıpkı boynun fazla arkaya doğru zorlanması gibi öne doğru zorlanması da omurgayı destekleyen yumuşak dokuları zedeleyerek dizilimi bozabiliyor. Bu nedenle boyun fıtığı tehlikesine karşı cihazın ekranı tam karşıda ve yüksekliği göz seviyenizde olmalı.

   

  Hata: Uzun süre hareketsiz bir şekilde kullanmak.
  Doğrusu: Teknolojik cihazları kullanırken mola vermeyi ihmal etmeyin. Her saat başı 5- 10 dakikalık germe-esneme egzersizleri, 5 dakikalık kısa ofis içi yürüyüşü dönüşümlü olarak yapmayı alışkanlık haline getirin. Teknolojik cihazların kullanımı dışında kalan saatlerde boyun-sırt-bel omurlarınızı destekleyen, kasların esneklik ve gücünü artıran egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Aksi taktirde boyun fıtığı ve bel fıtığına davetiye çıkarabilirsiniz.

   

  Video: Bel fıtığı belirtileri

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bel fıtığına davetiye çıkaran 6 kusurlu hareket

  Hangi durumlarda bel fıtığı ameliyatı gerekir

  Bel fıtığının nedeni yatış şekliniz olabilir

  Omuz sıkışması nedir?

  Cam sileyim derken fıtık olmayın


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler