ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Dişlere zarar veren 7 alışkanlık

  Dünya genelinde diş çürükleri ve diş eti hastalıkları, nezlenin ardından en sık görülen hastalıklar arasında 2. sırada yer alır. Kötü ağız hijyeni ve sağlıksız dişler; kötü bir estetik görüntünün yanı sıra çiğneme güçlüğüne ve devamında sindirim sorunlarına yol açar. Üstelik diyabet, kalp hastalıkları ve ağız içi kanserleri gibi birçok önlenebilir hastalığın oluşmasına da zemin hazırlar. Ülkemizde farklı yaş gruplarında; çürük, dolgulu diş ile çekilen diş sayısı yüzde 6,3 gibi yüksek bir oranda seyreder. Bu oran yaş arttıkça çok daha yüksek boyutlara ulaşır. Öyle ki 60 yaş ve üzerindeki kişilerde çekilmiş diş sayısı oranı yüzde 23 iken, 65 yaş ve üstünde total dişsizlik oranı yüzde 67’ye yükselir. Sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklarımız ise diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş kaybının en önemli sorumlusu. Acıbadem International Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Sorumlusu, Protez Uzmanı Dr. Dt. Emre Orhon Kuybulu, diş sağlığımızı tehdit eden alışkanlıklarımızı sıraladı.

   

  1. Dişleri bir “alet” olarak kullanmak
  Şişe kapaklarını açmak, iplik koparmak, çivi taşımak, pipo ısırmak, yemiş kabuklarını kırmak, çok fazla çekirdek yemek, buz ısırmak… Dişleri sert cisimlerle sürekli temasa zorlamak öncelikle mine tabakasında aşınmalara, çatlaklara, ciddi kırıklara, hatta diş kayıplarına varan sıkıntılı durumlara yol açabilir. Örneğin buz ısırmak hem sert bir yüzeyle dişleri zorlarken, hem de termal şok yaşanmasına sebep olur. Termal şok da; dişin içindeki sinir ve damar dokularının aşırı ısı değişikliği nedeniyle hassasiyetine ve sık tekrarlarında da nekrozuna, yani ölmesine neden olabilir.

   

  2. Tırnak yemek, kalem ısırmak
  Tırnak yemek ya da herhangi bir şeyi ısırıp kemirmeye çalışmak, tırnaklarda olduğu kadar dişlerde de şekil ve pozisyon bozukluklarına, hatta aşınmalara sebep olabilir.

   

  3. Fazla şekerli ve rafine gıdalar yemek
  Çok fazla şekerli ve rafine gıdalarla beslenmek ağız içindeki asit seviyesini arttırarak çürük riskini oldukça yükseltir. Şekerli ve çokça işlemden geçmiş paketli gıdalar diş yüzeylerine kolaylıkla yapışır ve çok zor temizlenir. Bunlar yerine lifli, şeker seviyeleri düşük, çiğ veya az pişmiş sebze meyve gibi besinleri daha sık yemek, besinler tüketilirken bile diş yüzeylerinde fonksiyonel bir temizlik gerçekleşmesini sağlar. Özellikle atıştırmalık halinde şekerli ve rafine gıdalar yeniliyorsa, arkasından mutlaka ağzı çalkalamak, akşam yemeğinden sonra atıştırılıyorsa, diş fırçalamayı yatmadan hemen önce yapmak gerekir.

   

  4. Asitli içecekleri tercih etmek
  Asitli içecekler mine tabakasını yumuşatır ve içerdikleri aşırı miktarda şeker nedeniyle ağız içinde çürük oluşumu için en uygun şartları sağlar. Bu nedenle asitli içecekler yerine asitsiz ve şeker ilavesiz meyve suları veya süt benzeri doğal içecekler tercih edilmeli.

   

  5. Çay ve kahveyi abartmak
  Çok fazla çay veya kahve tüketmek diş yüzeylerinde birikimlere sebep olduğu için tavsiye edilmez. Diş yüzeyinde renklenmeler ve birikimler, kişilerin bunları temizlemek için dişleri daha sert fırçalamalarına veya aşındırıcı diş macunlarına yönelmelerine, dolayısıyla da diş yüzeylerinde çizik ile aşınmalara yol açar. Pürüzleşen diş yüzeyleri de daha kolay renklenir, temizlenseler bile tekrar kirlenmeleri daha kolay olur.

   

  6. Sigara veya tütün içmek
  Sigara içerken, içe çekilen kızgın duman ağız içi dokularda haşlanma etkisi yaparak dokuların kalınlaşmalarına ve bunun sonucunda da diş eti hastalıkları gibi sinsice ciddi yıkımlara sebep olan hastalıkların gizli kalmalarına sebep olur. Normalde hasta dokularda görülen ödem, kızarıklık ve kanamalar sigara kullananlarda maskelenir. Diş eti dokularının dolaşımı da bozulduğu için ağız içi yaralar çok daha geç iyileşir. Diş yüzeylerinde oluşan birikim ve renklenmeler, kötü ağız kokusu, hatta ağız içi kanserlere yatkınlık artırır.

   

  7. Diş sıkmak veya gıcırdatmak
  Toplumda oldukça sık rastlanan “parafonksiyon”, yani fonksiyon dışı hareket olarak adlandırılan bu durum; dişlerde diş eti seviyesine kadar varabilen ciddi aşınmalara, çene eklemi rahatsızlıklarına ve çiğneme kaslarında hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca yüzde aşırı gelişmiş çene kasları nedeniyle köşeli çene; aşınan dişler nedeniyle burun ucu ile çene arasındaki mesafenin azalması sonucu da; dişsiz, yaşlı bir görüntü oluşmasına yol açabilir.

   

  İlginizi çekebilir:

  Dişlerin kökü kalbe uzanır!
  Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?
  Incognito nedir, avantajları nelerdir?
   

   

  VİDEO: Doğru diş fırçalama teknikleri

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler