ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Diyet sonrası kilo koruma taktikleri

  Diyet yaptıktan sonra hedeflediği kiloya gelen kişilerin bir kısmı kilolarını nasıl koruyacağından endişe duyarken bir kısmı da diyetin sonra ermesinin rahatlığıyla tüm besinler serbestmiş gibi davranır. Aslında her ikisi de doğru bir yaklaşım değildir. Kilo koruma kısmı en az diyet süreci kadar mühimdir, ancak sanıldığı kadar da korkutucu değildir. Diyet sonrası kilo korumanın yolları ve önemli bilgiler...

   

  Kişi, dengeli bir diyet sonrasında gelinen kiloyu korumak için öncelikli olarak kilo vermek için harcadığı emekleri unutmamalı ve diyet sürecindeki kadar dikkatli davranmalı. Diyet sonrası bir kişinin kiloyu korumuş sayılması için kişi 2 yıl içinde 2 kg’dan fazla kilo almalalıdır.

   

  Sağlıklı ve dengeli bir diyetle zayıflayanlar zaten diyet sürecinin sonuna geldiğinde nasıl besleneceğini öğrenmiştir ve koruma sürecinde hem bildiklerini uygulayarak hem de kontrollü olmayı benimseyerek bu süreci çok rahat geçirebilir.

   

  Diyet sonrası kilonuzu korumak için...

   

  Kilo koruma için farkında olunması gereken durumlar ve ipuçları şöyle:

   

  Öğün atlamayın: En önemli adımlardan bir tanesi öğün atlamamaktır. Öğün atlamamak zamansız kan şekeri düşmelerinin önüne geçerek birden acıkmanızı ve böylelikle önünüze ilk çıkan yiyeceği yemenizi engeller.

   

  Önceden menünüzü planlamak: Bir hafta içinde yiyeceğiniz besinlerin önceden planlanmış olması ya da gün içindeki bir öğünü dışarıda yiyorsanız evde yiyeceğiniz diğer öğünün planını önceden yapmış olmanız son anda başka yemekleri sipariş etmenizin önüne geçer ve böylece koruma planınıza sadık kalırsınız.

   

  Düzenli egzersiz yapın: Düzenli egzersiz yapmak daha yüksek bir metabolizma hızı sağlayarak kilo korumayı kolaylaştırırken bir yandan da stabil bir ruh halinde olmanızı sağlayarak besin seçimi konusunda daha kontrollü olmanızı kolaylaştırır.

   

  Düzenli tartılın ve çevre ölçümleri alın: Kilonuzu her hafta aynı gün ve saatte ve aynı kıyafetlerle tartılarak not edin. Ufak bir artış olduğu anda biraz daha dikkat etmeye başlar ve besinlerle ilgili kontrolünüzü artırırsınız. Bel/kalça vb. ölçümleri almak da kilonuzu takip etmek açısından faydalı olacaktır; bu ölçümleri 2-3 ayda bir tekrarlayabilirsiniz.

   

  Kendinizi gözlemleyin: 2-3 günde bir son günlerde neler yediğinizi aklınızdan geçirip değerlendirme yapın; eğer beslenmede biraz abarttığınızı düşünüyorsanız önünüzdeki 3-4 gün sağlıklı besin seçimleri yapmak için kendinize söz verin ve bunu hemen uygulamaya başlayın.

   

  Yeterli uyuyun: Az ya da fazla uyumak iştah metabolizmanızı bozarak daha çok acıkmanıza neden olur; bu yüzden düzenli ve yeterli miktarda uyumaya çalışın. Ortalama 7-8 saat idealdir.

   

  Su tüketiminizi takip edin: yeterli miktarda su içmek (her 1 kg ağırlığınız için 30 ml) de tıpkı uyku gibi iştahınızı etkiler. Yeterli miktarda su içmek metabolizma hızınız için de önemlidir.

   

  Dışarıda yemek: Kilo korumayı olumsuz yönde etkileyen en büyük etmenlerden birisi dışarıda yemektir. Özellikle sosyalleşme amaçlı düzenlenen yemeklerde kendinizi durdurmanız zor olabilir. Bu yemeklerde ne kadar yediğiniz kadar ne sıklıkla bu tarz yemeklerde bulunduğunuz da önemlidir. En fazla haftada bir kez bu tarz bir öğünle kendinizi serbest bıraktıktan sonra diğer günlerde mutlaka rutine dönmelisiniz. Özellikle alkol alımının da olduğu ağır yemek davetleri sonrasında 1-2 gün sebze ağırlıklı beslenerek olumsuz etkiyi biraz da olsa azaltabilirsiniz.

   

  Dengeleyin: Kilo korumada başarının sırrı beslenmenizi dengelemedir. Dengelemenin en kolay yollarından biri hafta içi diyete yakın bir düzende ilerleyip hafta sonu biraz daha esnek davranarak beslenmektir. Örneğin hafta içi her gün evde yiyerek ve böylelikle kendinize hafta sonunda bir kahvaltı ve bir dışarıda yeme hakkı vererek hem beslenmenizi dengelemiş hem de keyifli beslenmiş olursunuz. Haftada minimum 150 dakikalık bir egzersiz de bu dengelemeyi korumanıza katkıda bulunur.

   

  Video: Günlük kalori ihtiyacımız nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Metabolizma hızınızı yavaşlatan 6 neden

  7 adımda hamilelik kilolarından kurtulun

  10 diyet sabotajcısı

  Beyaz lahana zayıflamaya yardım ediyor

  Kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırın


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler