ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Doğum yapacağınız hastane anne dostu mu

  Doğum, insan yaşamındaki en önemli mucizelerden biri. Kolay değil, yeni bir can dünyaya geliyor ve ömrümüzün kalanını onunla birlikte yaşamaya başlıyoruz. Doğal olarak anne ve babaların en büyük arzusu, ona en güzel imkanları sunabilmek… Bu amaçla daha bebek doğmadan önce odası hazırlanıyor, ailenin en minik üyesi için ev yeniden şekillendiriliyor, elbiseler alınıyor, doğum yapılacak hastane seçiliyor, hastaneye en hızlı ulaşım yolu önceden belirleniyor. Tüm bu hazırlıklar arasında en önemli olanı ise hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından doğum yapılacak hastanenin seçimi. Bu noktada iki önemli kavram karşımıza çıkıyor. “Bebek Dostu Hastane” ve “Anne Dostu Hastane” kavramları… Bebek Dostu Hastane kavramını artık birçoğumuz biliyoruz. Dünyada ilk kez 1996 yılında gündeme gelen Anne Dostu Hastane Kuralları ise Türkiye’de 2012 yılında uygulanmaya başladı. Acıbadem Taksim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Çoker, Acıbadem Taksim’in Anne Dostu Hastane olma yolunda önemli adımlar attığını belirterek hastanede hayata geçirilen Anne Dostu Hastane Uygulamaları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

   

  Anne dostu hastane uygulamaları

   

  Anne Dostu Hastane Uygulamalarında, doğum ile ilgili tüm işlemler anne - bebek üzerine yoğunlaşır. Bebek, dünyaya gelir gelmez daha kordonu kesilmeden annenin kucağına verilir. Bu ilk buluşmadan sonra kordon bebeğin sağlık durumu gözetilerek uygun zamanda kesilir. Eğer anne ve bebekle ilgili tıbbi bir engel yoksa hipotermiyi durdurmak ve emzirmeye yardımcı olmak için ilk bir saat süresince anne ile bebeğin ten teması kurmasına olanak tanınır.

   

  Bebeğin ilk bakımı anne kucağında yapılır

  Anne Dostu Hastane Uygulamaları kapsamında bebeğin ilk bakımları, anne kucağında iken yapılabilir. Gerekli haller dışında ilk bir saat içerisinde anne ile bebeğin birlikte olmaları sağlanır. Bebeğin anneye tırmanması ve memeye ulaşarak emmeye başlaması desteklenir. Bu süreçte bir sağlık görevlisi anne ile bebeğin yanında durur ve onlara yardımcı olur. Tıbbi bir sorun nedeniyle anne, bebeğin yanında olamıyorsa bebeğin baba ile ten temasını devam ettirmesi sağlanır.

   

  Doğum sırasında tıbbi bir neden gerekçesiyle sezaryene ihtiyaç duyulduğunda ya da anne sezaryen doğumu tercih ettiğinde bu noktada da anne – bebek dostu sezaryen işlemi yapılır. Yine bebek doğar doğmaz annenin kucağına verilir ve tıbbi bir gereklilik bulunmuyorsa ameliyat tamamlanana kadar anne kucağında zaman geçirmesi için yardım edilir.

   

  Doğum kararlarına anne de katılır

  Anne Dostu Hastane Uygulamalarına göre doğumda yapılan işlemler rutin olarak uygulanmaz. Doğum sürecindeki kararlara ailenin de katılabilmesi için gerektiği zamanlarda onlara bilgi verilir ve anne ile baba, aktif olarak karar mekanizmasının içinde yer alırlar. Doğum süreci başlayan annelerin özel bir beslenme programı doğrultusunda beslenmeleri sağlanır. Anne Dostu Hastanede olası bir tıbbi müdahaleye karşı personel ve ihtiyaç duyulacak ekipman her zaman hazır halde bekletilir. Olası acil durumlarda daha önce belirlenmiş, kanıta dayalı girişimler yapılır.

   

  İlginizi çekebilir

  Hamilelik döneminde bu hataları yapmayın

  Bu önerilerle yaz hamileliğini daha rahat geçirebileceksiniz

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler