ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Emzirme döneminde bu hatalardan kaçının

  Anne sütünün bebeğiniz için en iyi ve en doğru besin olduğunu biliyor musunuz? Anne sütü bebeğin psikolojik, fiziksel, motor ve zihinsel gelişimi için en uygun besindir. İlk 6 ay bebeğin tüm ihtiyaçları anne sütü ile sağlanabilir. Emzirme ve anne sütü, fiziksel ve zihinsel olarak bebeği büyütüp geliştirirken psikolojik olarak anne-bebek bağını da kurar ve duygusal olarak da anne tatmin oluyor. Ancak annelerin bu kadar titiz davrandığı bir konuda hatalar da yapılabiliyor. Kulaktan dolma bilgilerle emzirirken yapılan hatalar, anne sütünden faydalanılamamasına neden oluyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, emzirirken yapılan hataları anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

   

  Hızlı kilo verme sütünüzü etkiliyor
  Yapılan en büyük yanlışlardan biri annelerin emzirme döneminde, hamilelikte aldıkları fazla kilolardan kurtulmaya çalışmaları. Elbette diyetinize dikkat edin ama hızlıca zayıflama çabasına girmeyin. Çünkü emzirme sırasında annenin beslenmesi ve sıvı tüketimi süt üretimini doğrudan etkiliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme, süt, et, protein, sebze-meyve tüketimi hem annenin sütünün miktarını hem de kalitesini belirtiyor.

   

  Hangi sıklıkla emzirmeli?
  Her bebeğin emme ritmi farklı. O nedenle bebeğiniz her meme emmek istediğinde mutlaka emzirin hatta istiyorsa saat başı bile emzirebilirsiniz. İlle de 3 saatin dolmasını beklemeyin. Ancak ilk bir ayda, uyusa bile en geç 3-3,5 saatte bir mutlaka emzirin.

   

  İlk 6 ay su içirmeyin
  Anne sütü alan bebeğin ilk 6 ay su içmeye ihtiyacı yok. Çünkü anne sütünün yüzde 80'i sudan oluşuyor ve bebeğin su ihtiyacı anne sütü tarafından karşılanıyor. O nedenle “Ya susuz kalırsa” diye düşünmeyin ve özellikle ilk 6 ay bebeğinizi bol bol emzirin.

   

  Spor yüzünden bebeğiniz emmeyi bırakmasın
  Emziren anneler ağır egzersizden mutlaka kaçınmalı. Çünkü ağır spor ve egzersiz sütte laktik asidi artırdığı için bebek anne sütünü reddedebiliyor. Emziren anneler için; yoga, pilates, yürüyüş ve hafif egzersiz daha uygun.

   

  Sütünüz yetmiyor mu?
  Doğum sonrası ilk gelen süt (kolostrum) bir tatlı kaşığı kadardır ve bebeğe yeter. Düzenli emzirme denemeleri ile süt, 3-4 günde yeterli miktarda gelmeye başlayacaktır, kaygılanmayın. Bebeğiniz yeterli kilo alıyor ve yaşına uygun miktarda idrar ve dışkı çıkarıyorsa bu, sütünüzün yeterli olduğunu gösterir. Bebek bazen açlıktan değil duygusal ve fiziksel temas isteğiyle de sık emmek isteyebilir. Doktorunuza danışmadan, 5 aydan önce “Sütüm az” diyerek ek gıdaya başlamayın.

   

  Anne sütü vitamin ihtiyacını karşılıyor
  Anne sütü ile beslenen bebeğin vitamin ihtiyacı yoktur. Sadece ilk 1 yıl güneşten alması gereken D vitaminini kullanması yeterlidir. Diğer vitamin ihtiyaçları anne sütü ile karşılanır.

   

  Emzirme döneminde parfüm kullanmayın

  Emzirme sürecinde anneler için; vücudunun kokusunu değiştirecek deterjan, kokulu sabun veya parfüm kullanımı doğru değil. Bebek, annenin kokusunu yabancı olarak görüp memeyi reddedebilir.

   

  Doğru emzirme pozisyonu


  Emzirirken canınızın yanma nedeni; bebeğin meme ucunu doğru şekilde alamamasıdır. Sadece en ucunu alırsa acı hissedersiniz. Emme pozisyonunuzu değiştirip, meme ucundaki kahverengi kısmı bebeğin ağzına vererek doğru pozisyon ve acısız emzirme sağlanabilir.

   

  Emzirme vücudu sıkılaştırıyor
  Yapılan yanlışlardan biri de kilo alma endişesiyle emzirmeyi erken kesmek. Oysa emzirme rahmin daha iyi toparlanmasına, vücudun sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek koşuluyla emzirme, kilo aldırmaz.


  Video: Emziren anne nasıl beslenmeli?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bebeğin anne sütü ile doyduğu nasıl anlaşılır?

  Emzirmenin kanser üzerine etkisi...

  Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

  Bebeklerin anne memesinden beklediği 10 şey

  Hangi besinler anne sütünün tadını değiştirir?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler