ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Endometriozis belirtileri nelerdir

  Endometriozis yani halk arasında bilinen adıyla çikolata kisti, farklı hastalıklarla benzer belirtiler verdiği için geç teşhis edilebilen bir rahatsızlık. Kimi zaman tanı konulması 6 - 10 yılı bile bulabiliyor. Bu nedenle endometriozisin çabuk teşhis edilebilmesi için belirtilerinin bilinmesi önem taşıyor. Endometriozis, yol açtığı şiddetli adet karın ve kasık ağrıları gibi etkenlerle hayat kalitesini oldukça düşürebiliyor, daha da kötüsü anne olmayı engelleyebiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Endometriozis Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu çikolata kisti hastalığının sinyali olabilen belirtileri anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

   

  Endometriozis nedir?

   

  Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kadını etkileyen endometriozis rahatsızlığı, rahmin içini dolduran doku tabakasına ait hücrelerin rahim dışına yerleşip büyümesiyle oluşuyor. Rahim dışında genellikle de alt karın boşluğunda ve buradaki yumurtalıklar, bağırsaklar ile mesane gibi organlarda görülüyor. Ülkemizde her 10 kadından 1’inde rastlanan çikolata kisti hastalığı çoğunlukla 18 ila 45 yaş arasındaki hiç hamile kalmamış kadınları tehdit ediyor. Ağrılı ve yoğun adetler, cinsel ilişkide ağrı gibi sorunlar oluşturarak hayat kalitesini oldukça düşürebiliyor. Bununla beraber kısırlığa neden olabiliyor. Öyle ki yapılan araştırmalar çikolata kisti sorunu olanların yüzde 30-50’sinin hamile kalmakta güçlük çektiklerini ortaya koyuyor. İşte çikolata kisti hastalığı habercisi olabilen belirtiler…

   

  Çikolata kisti hastalığı belirtilerinin nitelikleri ve şiddeti, hastalığın yerleşmiş olduğu bölge ve yayılma durumuna göre farklılık gösteriyor. Aşağıdaki belirtilerden biri bile varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

   

  Ağrılı ve/veya yoğun adetler

  Kadınların adet zamanlarında bel ve karın bölgelerinde hissettikleri ağrı adetin ilk birkaç günüyle sınırlı olmalı. Hem ağrının uzun sürmesi, hem de kanamanın yoğun olup devam etmesi, çikolata kisti hastalığının habercisi olabiliyor. Adet dönemi öncesindeki kasık ağrısı ve kramplar da bu hastalıkta şiddet ve süre olarak çok daha fazla olabiliyor.

   

  Cinsel ilişkide ağrı

  Genellikle hastalığın ileri evrelerinde görülebilen cinsel ilişki sırasında ağrı da bir başka belirtisini oluşturuyor. Çikolata kisti hastalığının oluşturduğu, adına “nodül” denilen ve ağrı ile hassasiyeti oluşturan, yaklaşık 1-4 cm’lik nohut büyüklüğünde olabilen yapılar, bu durumu daha da ağrılı ve sıkıntılı bir hale getiriyor.

   

  Hamile kalmada zorluk ve infertilite

  Hamileliğin sağlanması için yumurtanın yumurtalıktan salınması, tüp doğrultusunda ilerlemesi, bir sperm tarafından döllenmesi ve kendini rahim duvarına yerleştirmesi gerekiyor. Çikolata kisti hastalığı (endometriozis), kısırlığa yol açması, yumurtalık ve tüplere zarar verebilen hastalıklı dokuların bu yerleri etkilemesinden kaynaklanıyor. Çikolata kisti, ek olarak yumurtaya veya sperme zarar vererek de hamile kalmayı engelleyebiliyor.

   

  Bağırsak alışkanlıklarında değişmeler

  Çikolata kistlerinin karın içi organlarda yaygın olarak görüldüğü kadınlarda dışkılamada zorlanma, aşırı ağrı hissetme, kabızlık ve ishal gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi sorunu gelişebiliyor. Bu durum adet zamanı daha da artabiliyor.

   

  Uzun süreli kasık ve karın ağrısı

  Pelvik (kasık) ağrı; alt karın bölgesinde ya da pelvik bölgesinde hissedilen her türlü ağrı olarak nitelendiriliyor. Uzun süreli pelvik ağrı oldukça sık görülen bir durum. Neredeyse her 6 kadından 1‘i 6 aydan uzun süren pelvik ağrıdan şikayetçi oluyor. Pek çok kadın ise tanı konana kadar uzun yıllar boyunca bu ağrıyı çekiyor. Tanıdaki bu gecikmenin bir nedeni ise pelvik ağrının pek çok nedenden kaynaklanabiliyor olması.

   

  Endometriozisin nedeni henüz bilinmiyor

   

  Çikolata kisti hastalığının oluşum sebebi hala bilinmemekle birlikte pek çok teori öne sürülüyor. Yaygın bir teori adet kanının bu dönem sırasında rahimden geçerek kadının tüplerine ve buradan karın ve kasık içine sızması. Bu dokunun sonradan karın ve kasık boşluğunun içine doğru büyüyerek yerleştiği düşünülüyor. Bu teoriye ’geriye doğru adet görme’ denebilir. Başka teoriler de öne sürülüyor ve bu durumun sebebi hakkındaki araştırmalar devam ediyor.

   

  Endometriozis risk faktörleri?

   

  Bazı faktörler çikolata kisti rahatsızlığına yakalanma riskini artırıyor.

  • Doğum yapmamış olmak,
  • Adet görmeye erken yaşta başlamak,
  • Menopoza geç yaşta girmek,
  • Vücutta daha yüksek östrojen oranına sahip olmak veya vücudun hayat boyu üretilen östrojene daha çok maruz kalması,
  • Düşük vücut kütle indeksi,
  • Alkol tüketimi,
  • Çikolata kisti hastalığına sahip olan bir veya daha fazla akrabaya sahip olmak (anne, hala/teyze veya kız kardeş)
  • Adet kanının vücuttan normal atılım yolunu engelleyen herhangi bir durum.

   

  Video: Çikolata kisti kanser yapar mı?

   

  İlginizi çekebilir

  Anne olmanın önündeki engel: Endometriozis

  Her 10 kadından birinde görülüyor: Çikolata kisti

  Endometriozis nedir?

  İnfertilitenin tedavisi mümkün

  Yumurtalık rezervinizi kontrol altında tutun

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler