ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Eyvah Alzheimer oluyorum demeden

  Aşırı yoğunluk ve stres hayatınızın bir parçası. Buna bağlı gelişen olumsuzluklardan biri de basit unutkanlıklardır. Ama basit unutkanlıkları sadece yoğunluk ve strese bağlamamalısınız. Zira önemsenmeyen unutkanlıklar kişini günlük yaşantısını devam ettiremeyecek hale getiren bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Kişinin yatağa bağımlı kalmasına neden olabilen bu rahatsızlık Alzheimer’dır. Alzheimer, tüm demansların (bunama) yüzde 60-80'ini oluşturuyor. Günümüzde en sık görülen demans çeşidi olan Alzheimer’ın görülme sıklığı ise yaşam süresinin uzamasıyla birlikte artıyor. Öyle ki ABD’de yapılan çalışmalarda, daha önce ölüm nedenleri arasında 6’ncı sırada olan Alzheimer hastalığının son yıllarda 3’üncü sıraya yükseldiği düşünülüyor. Ülkemizde yaklaşık 400 bin Alzheimer hastasının olduğu tahmin ediliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, Alzheimer’da erken tanının önemli olduğunu belirtirken, Alzheimer’ı anlattı.

   

  Alzheimer nedir?
  Beyinde anormal proteinlerin birikmesi sonucunda hasar gören hücreler normal işlevlerini yerine getiremiyor. Bunun sonucunda da günlük yaşantıyı etkileyecek şekilde ilerleyici hafıza kaybı gibi zihinsel fonksiyonlarda bozulma gelişiyor ve Alzheimer ortaya çıkıyor.

   

  Alzheimer’in erken dönem belirtileri

   

  • Zaman ve yer bilgilerini karıştırmak: Mevsimleri karıştırmak, haftanın hangi günü olduğunu, hangi ayda olduğunu bilememek, farklı bir semt veya şehre gittiğinde eskiden yaşadığı yerde olduğunu düşünerek ona göre hareket etmek (köşedeki fırından ekmek almaya gitmek gibi).
  • Eşyaların yerini kaybetmek: Sık sık eşyaların yerlerini kaybetmek veya eşyaları yanlış yere koymak. Örneğin gözlüğünü buzdolabında bulmak ve oraya nasıl geldiğini hiç hatırlayamamak (kayıp eşyaları bulmak için geriye dönüp iz sürememek).
  • Günlük yaşantıyı etkileyen unutkanlıklar: Yeni bilgileri öğrenememek, tekrar tekrar aynı soruları sormak, özellikle yakın zamana ait olayları hatırlayamamak.
  • Konuşurken veya yazarken zorlanmak: Konuşurken aniden durmak ve kelimeyi hatırlayamamak, yanlış kelime kullanmak.
  • Görsel algılamada zorluk çekmek: Ayna yanından geçerken kendi görüntüsünü başka bir insan olarak algılamak.
  • Basit işleri yapamamak: Ev ve işyerinde daha önce rahatlıkla yapılabilen basit işlerde sorun yaşamak. Örneğin; yemek pişirememek, TV programı kayıt etmekte zorlanmak, evde fırını, iş yerinde faks makinesini kullanmakta zorlanmak.
  • Pratik düşünme ya da planlama becerisinin azalması: Alışveriş yaparken yemek için gerekli malzemeleri yanlış almak, fatura ödemekte güçlük çekmek, hesapları veya yemek tariflerini takip edememek, hava durumuna uygun giyinememek.
  • Kişilik ve ruh hali değişiklikleri yaşamak: Depresif, huzursuz, gergin olmak, kolayca sinirlenmek veya ağlamak. Çevresindeki insanlardan kuşkulanmak ve onları aldatma veya hırsızlık gibi olaylarla suçlamak.
  • Sağduyu bozukluğu: Uygunsuz bir şekilde fazla para harcamak ve banyo yapmaktan kaçınmak gibi kendi bakımını ihmal etmek.
  • Sosyal yaşamda içe kapanmak: Daha önce gittiği sosyal etkinlikleri bırakmak, arkadaşlarla görüşmeyi kesme.

   

  Nasıl korunursunuz?
  Alzheimer’ı önlemek sizin elinizde olabilir. Bunun için;

   

  • Sağlığınıza dikkat edin,
  • Sağlıklı beslenin,
  • Aktif yaşayın, spor yapın,
  • Uyku düzeninize dikkat edin,
  • Alkol tüketimini kısıtlayın,
  • Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutun.

   

  Alzheimer bulaşıcı mı?
  Alzheimer’ın kesin sebebi bilinmiyor. Güncel yaklaşım, Alzheimer’ın genetik zeminde; kafa travması, diyabet, fazla kilo, hipertansiyon gibi çevresel faktörler ile fiziksel aktivitenin az olması gibi yaşam tarzlarının etkileşimi sonucunda ortaya çıktığı şeklinde. Bir başka deyişle 65 yaşından önce Alzheimer olan kişilerde genetik etkenler ön planda. Her ne kadar Alzheimer’ın insandan insana temas yoluyla bulaşmadığı bilinse de, son yapılan çalışmalar "Acaba cerrahi işlem ile bulaşıcılık olabilir mi?" sorusu gündeme geldi. Bu sorunun cevabını vermek için ise daha çok çalışmaya ihtiyaç var.


  Alzheimer’ın evreleri nasıl gelişir?
  Alzheimer’ın ilk belirtileri genellikle 60’lı yaşlarda başlıyor. Rahatsızlığın ilerleme süreci ise şöyle: Başlangıç evresinde kişiler unutkanlıklar, basit işleri yaparken zorlanma gibi sorunlar yaşasalar da, ev içerisinde bağımsızlıklarını koruyabiliyorlar. Orta evreye gelindiğinde hafıza kaybı belirginleşirken konuşma değişiklikleri, alışık olmadık durumlarda panikleme, şaşkınlık ve ev içerisinde komplike işlerde zorlanma (kıyafet seçimlerinde uygunsuzluk-yemek yapma becerilerinde bozulma) görülebiliyor. Alzheimer’ın ileri döneminde ise iletişim güçlükleri de tabloya ekleniyor ve hastalar tamamen başkalarına bağımlı hale geliyor.


  Alzheimer’ı tedaviyle yavaşlatmak mümkün
  Günümüzde ilaç tedavisi ile yaşam alışkanlıklarındaki değişiklikler ile Alzheimer süreci yavaşlatılabiliyor. Bir yandan da ilaç ve aşı tedavileri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Tedavilerden önce Alzheimer tanısının doğru konulup konulmadığı büyük önem taşıyor. Çünkü Alzheimer tanısı koyulan pek çok kişinin şikayetlerinin altından kolay tedavi şansı olan depresyon, tiroid hastalıkları, vitamin eksikleri vb. rahatsızlıklar çıkabiliyor.

   

  Video: Alzheimer nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Alzheimer hakkında bilinmesi gerekenler

  Alzheimer ile nasıl savaşırsınız?

  Alzheimer'da risk faktörleri nelerdir?

  Alkol ve uyuşturucu unutkanlık yapar mı?

  Beyni 'genç' tutmanın yolları


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler