ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Fibromiyalji mükemmeliyetçileri seviyor

  Modern yaşamın nimetleri, bundan 50 yıl öncesi ile kıyaslandığında insanoğlunun hayatını epey değiştirdi. Birçok alanda rahatladık ve konfora kavuştuk. Akıllı binalardan lüks otomobillere, tatil imkanlarından çalışma koşullarına kadar pek çok şey olumlu yönde gelişti. Modern yaşam hayatımızı kolaylaştırırken psikolojik ve fizyolojik çeşitli sorunlara da neden olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan biri de fibromiyalji. Acıbadem Taksim Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ferda Özdemir, fibromiyaljinin hassas yapılı, mükemmeliyetçi, çok titiz kişilerin hastalığı olduğunu söylüyor...

   

  Fibromiyalji nedir?

   

  Ekonomiyi, iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen ve ‘çağın hastalığı’ olarak tanımlanan fibromiyalji dünya nüfusunun yüzde 3-6’sını etkileyecek kadar yaygın bir sorun. Ancak hastalık tek bir şikayetten ziyade, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri, depresif ataklar ve bazen de spastik kolit denilen birçok problemin eşlik ettiği genel bir sendrom olarak tanımlanıyor.

   

  Fibrobmiyalji maliyeti yüksek bir hastalık

   

  Amerika'da yapılan istatistiklere göre, fibromiyalji iş gücü kaybına yol açtığı için, maliyeti en yüksek hastalıklar sıralamasında, kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada bulunuyor. Sorun giderek yaygınlaşmasına karşın, fibromiyalji teşhisinin konulması çok da kolay değil. Her üç kişiden yalnızca biri doğru tanı alarak tedaviye başlıyor. Ancak birçok sistemi etkilemesi nedeniyle, tedavide de sabır, kararlılığın yanı sıra multidisipliner yaklaşımı da zorunlu kılıyor.

   

  Titizlik ve hassasiyet fibromiyalji ihtimalini artırıyor

   

  Fibromiyalji sendromunun neden geliştiği tam olarak bilinemiyor. Yapılan araştırmalarda; uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinin bozukluğu, sempatik sistemin aşırı çalışması gibi birçok sorunun etken olabileceği düşünülüyor. Ancak bu sendromu yaşayan kişilerin bazı ortak karakteristik özellikleri bulunuyor. Fibromiyalji; hassas yapılı, her şeyden çabuk etkilenen, kendilerinden beklentileri yüksek olan, mükemmeliyetçi, çok titiz ve duygu durumları çok çabuk değişen kişilerin hastalığı. Bu kişilerin stresli zamanlarında ağrılarının artma ihtimali de çok yüksek. Fibromiyaljiyi kontrol altına almak için tedavinin olmazsa olmazları ise şöyle...

   

  1- Kişi ve yakınının eğitilmesi

  Kronik hastalıkların tümünde olduğu gibi fibromiyalji tedavisinin merkezinde de kişinin kendisi yer alıyor. Bu nedenle etkili sonuçlara ulaşabilmek için öncelikle kişinin ve yakınlarının bilgilendirilmesi ve eğitimi gerekiyor. Son yıllarda yurt dışında ve ülkemizde kişi ve çevresinin eğitimi amacıyla teorik ve egzersiz uygulamalarını kapsayan ‘fibromiyalji okulu’ adıyla anılan eğitim programları tedavi başarısının daha da kalıcı sonuçlara ulaşmasına yardımcı oluyor.

   

  2- Yeni ilaçlarla etkin tedavi

  Fibromiyalji sendromunda ilaç tedavisinde; genellikle kas gevşeticiler, ağrı kesiciler, antidepresanlar, uyku düzenleyici ilaçlar, mineral ve antioksidan vitaminler uygulanıyor. Son yıllarda gabapentin türevlerinin yer aldığı ilaçlardan da etkin sonuçlar alınabiliyor. Ayrıca birçok ilacın fibromiyalji tedavisinde denendiği bazılarının başarılı olduğu biliniyor.

   

  3- Fizik tedavi

  Hastalığın tedavisinde fizik tedavi uygulamalarının önemli bir yeri bulunuyor. Sıcak paketler, derin ısıtıcılar ve ağrı kesici özelliği olan elektriksel akımlar ile olumlu sonuçlar alınabiliyor. Bunun yanı sıra fizik tedavinin rutin uygulamaları arasına henüz girmemiş manyetik alan ve kriyoterapi gibi yöntemler de fibromiyalji sendromunda oldukça etkin sonuçlar veriyor.

   

  4- Düzenli egzersiz

  Egzersiz, hem tedavinin, hem de korunmanın olmazsa olmaz unsurlarından biri olarak gösteriliyor. Egzersiz yapılmadığı takdirde kişiler diğer tedavilerden sınırlı yarar görüyor. Gevşeme ve germe egzersizleri, eklem hareket açıklığı egzersizleri, pilates, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme tercih edilebilecek alternatifler arasında yer alıyor. Egzersiz programlarının kişiye göre ayarlanması da son derece önem taşıyor. Ayrıca, etkili sonuçlar alınabilmesi için haftada üç kez uygulamak gerekiyor.

   

  5- Kaplıca tedavisi

  Fibromiyalji sendromunda kaplıca tedavisi, gerek ortamın değiştirilmesi gerekse suyun sıcaklık, mineral içeriği ve radyoaktivite gibi özellikleri sayesinde olumlu yarar sağlıyor. Suyla yapılan girdap banyoları, tazyikli duşlar bu katkıyı daha da kuvvetlendiriyor. Kaplıcalardan olumlu etki alınması için 21 seans sürdürülmesi öneriliyor.

   

  6- Güneş rahatlatıyor

  Gerek sunduğu sıcaklık, gerekse ultraviyole etkisi ile güneşlenme birçok kişide uzun süren rahatlama sağlıyor. Bu nedenle kişilerin ağrılarında, güneşlenme ve yüzme fırsatını buldukları yaz aylarında kış aylarına göre önemli düzelmeler görülüyor. Sadece yaz aylarında değil, kış güneşi fırsatlarını da değerlendirmek önem taşıyor.

   

  Video: Fibromiyalji nedir, belirtileri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Fibromiyaljiyi 4 adımda kontrol edin

  Hastalık hastası değil fibromiyalji hastası olabilirsiniz

  Fibromiyalji tanısı nasıl konur?

  Romatizmaya karşı 13 öneri

  Romatoid artritte erken tanı kalıcı hasarı engelliyor


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler