ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Glokom genetik mi?

  Halk arasında bilinen adıyla göz tansiyonu yani glokom, sinsice ilerler ve başladığında geri dönüşü olmayan bir hasar bırakır. Kalpte yaşanan kriz gibi gözde glokomun başlaması da çok ani bir şekilde yaşanır. Alınabilecek tek önlem ise belirli aralıklarla göz tansiyonunu ölçtürmekten geçer. Özellikle de ailesinde glokom olanların. Çünkü ailesinde göz tansiyonu olanların riski 6 kat daha fazla. Yapılması gereken ise yılda bir defa göz muayenesi. Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, sinsice ilerleyen glokomdaki tehlikeyi ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

   

  Bebeğiniz gözlerini ışıkta açamıyorsa dikkat!
  Her yaşta başlayabilen bir hastalık olan glokom doğuştan da görülebilir. Doğuştan glokom yüzde 90 oranda, bebek bir yaşına gelene kadar ortaya çıkar. Gözün sıvı çıkış kanallarının yeterince gelişmemesine bağlı olarak gelişen bu tip glokom, yaklaşık 10000 canlı doğumdan birinde görülür. İri gözlü olan bu bebeklerin gözlerinin saydam tabakaları bulanık veya gridir. Bu bebekler ışıktan rahatsız olur, sulanma yaşar ve gözlerini açamaz.

   

   

  Glokomun belirtileri nelerdir?

   

   

  Ağrı, bulanık görme ve hareler belirti olabilir
  Glokomun dar açılı olan türü ise aniden başlar ve krize neden olur. Göz tansiyonu aniden yükselir. Şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, görme bulanıklığı ve kanlanma bu duruma eşlik eder. Genellikle hastalarda kriz öncesi göz ağrıları, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli hareler görme gibi bulgular yaşanabilir. Bu tip glokom, yaklaşık 1000 kişiden birinde görülür. Özellikle hipermetroplar, yani yakını iyi göremeyenler daha fazla risk altında.

   

  Kronik glokom belirti vermez
  Her yaşta görülebilen bir diğer glokom ise açık açılı olan kronik glokom. Her yaşta görülebilen glokomun bu tipi sinsi seyreder ve geç bulgu verir. Bulgular ortaya çıktığında ise maalesef ki glokom tedavi edilemeyecek duruma gelir. Açık açılı olan bu tip glokomun 40 yaş üzerinde görünme sıklığı yüzde 1- 2 civarında.

   

   

  Glokom tedavisi nasıl yapılır?

   

   

  Yılda bir defa göz muayenesi şart!
  Göz tansiyonunun tedavisinde en önemli etkenlerin başında erken teşhis gelir. Özellikle ailesinde göz tansiyonu olanların çok daha dikkatli olmaları ve yılda bir defa göz muayenesi yaptırmaları gerekir. Çünkü özellikle birinci derece akrabalarına glokom teşhisi konulanlarda risk 6 kat artar. Genetik etkenlerin yanı sıra, 40 yaş üstü kişilerde, miyoplarda, şeker hastalarında ve uzun süreli kortizon kullananlarda da glokom daha fazla görülür. Glokom sıklığı yaşla birlikte artış gösterirken, insan ortalama ömrünün uzamasıyla birlikte glokom hastalığının kapısını çaldığı kişilerin sayısı da artar.

   

   

  Tedavide hasarı geri çevirmek mümkün değil

   

   

  Tedavide amaç tansiyonu kontrol altına almak
  Göz tansiyonu tedavisinde amaç göz içi basıncını yani tansiyonunu düşürmek. Bunun için de genellikle ilk basamakta ilaç tedavisi uygulanır. Bu amaçla damlalar kullanılırken, bu damlaların bir kısmı, göz içindeki sıvı yapımını azaltır, bir kısmı ise gözden sıvı çıkışını artırır. Damla tedavisinin yeterli olmadığı, diğer bir deyişle damlalara rağmen görme siniri hasarının ilerlediği olgularda lazer ve ameliyat seçenekleri uygulanır. Ancak glokom hastalarında tanı konulana kadar geçen süreçte oluşan hasarı geri çevirmek mümkün olmaz.

   

  Araştırmalar umut veriyor
  Glokom tedavisi ile ilgili her geçen gün yeni araştırmalar yapılıyor. Özellikle göz içi basıncını düşürmek dışında görme sinirini güçlendirmeye veya sinir hücresi ölümünü engellemeye yönelik ajanlar, ilaçların damla dışında başka yollarla uygulanmasına yönelik yöntemler, sinir hücrelerinin rejenerasyonuna yönelik çalışmalar ve gen tedavileri üzerinde çalışmalar gerçekleştiriliyor.

   

  İlginizi çekebilir:

  Glokom tanısını kolaylaştıran 3 yol
  Glokom riskini artıran faktörler nelerdir?
  Glokomda erken teşhis neden önemli?
   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler